این نان برای دیابتی‌ها سم است!

۵
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نان از اصلی‌ترین خوراکی‌ها در تغذیه به شمار می‌آید اما افرادی که قند خون بالا دارند باید توجه ویژه‌ای به نوع نانی که می‌خورند داشته باشند.
نان مفید برای دیابت

به نظر شما نان مفید برای دیابت کدام نوع است؟ یا کدام نوع نان برای افراد مبتلا به دیابت مضر است؟ پاسخ سوالات خود را در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا بخوانید.

نان مفید برای دیابت

نان صنعتی، برای قند خونی‌ها مضر است

طبق مطالعات انجام شده و نظر متخصصان، بدترین کربوهیدراتی که برای قند خون بالا وجود دارد، نانی است که غلات صنعتی داشته و هیچ فیبری به آن اضافه نشده باشد. افرادی که قند خون بالا دارند، باید نان با فیبر بالا مصرف کنند و حداقل فیبر را به بدن خود برسانند. نانی که در آن شکر اضافه وجود داشته باشد، برای آن‌ها مشکل ساز است و سطح قندخون را بالا می‌برد اما فیبر باعث تثبیت و پایداری سطح قند خون خواهد شد.

نان مفید برای دیابتی ها

نان مفید برای دیابت

بهترین نان برای بیماران دیابتی، نان تست سبوس‌دار است. تفاوت اصلی میان نان‌‌ها در میزان سبوس‌گیری آردی است که در نان به کار می‌رود. سبوس نوعی فیبر غذایی به شمار می‌آید. کمترین نان از لحاظ سبوس؛ نان لواش و بهترین نان از لحاظ سبوس نان‌های تست حاوی سبوس است. یکی از جنبه‌های مهم نان‌ها، تاثیری است که بر قند خون می‌گذارد. مشخص شده که نانی که بیشترین مقدار سبوس را دارد، نسبت به نان‌های دیگر به میزان کمتری قند خون را بالا می‌برد. تاثیر افزایشی قند خون با اصطلاحی تحت عنوان نمایه گلیسمی مشخص می‌شود. گلیسمی به معنای قند خون است.

نان صنعتی، برای قند خونی‌ها مضر است

شاخص گلایسمیک خون

قند خون بالا یا هایپوگلایسمی زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار زیادی قند در خون وجود داشته باشد که علت آن هم کمبود انسولین است. عوامل مختلفی می‌تواند باعث افزایش سطح قند خون شود؛ مثلا انتخاب غلط در مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، کمبود فعالیت فیزیکی و بیماری باعث این اتفاق خواهد شد که اگر درمان نشود، باعث ایجاد مشکلاتی شده که روی سلامت کلی بدن مانند چشم، کلیه، عصب و قلب تاثیرگذار است؛ بنابراین بسیار مهم است که سطح قند خون را به حالت متناسب و تعادل برسانید. کربوهیدرات‌ها برای بدن ضروری هستند؛ اما باید به نوع کربوهیدراتی که مصرف می‌کنید هم دقت داشته باشید؛ مخصوصا اگر قند خون بالایی دارید.

کربوهیدرات مضر برای قند خون بالا

دو نوع کربوهیدرات وجود دارد: کربوهیدرات ساده و پیچیده.

کربوهیدرات ساده از فروکتوز و گلوکز تشکیل شده که مواد شیمیایی آن ساختار ساده ای دارند اما در کربوهیدرات پیچیده ساختارهای شیمیایی پیچیده‌تر وجود دارد و در آن سه نوع قند با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

کربوهیدرات پیچیده هضم و گوارش سخت‌تری دارد و تاثیر آن‌ها روی افزایش قند خون خیلی آهسته‌تر است و آن را تدریجی بالا می‌برد و به خاطر همین توصیه می‌شود افرادی که قند خون بالایی دارند، از کربوهیدرات پیچیده استفاده کنند.

طبق مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده است، مواد غذایی مانند نان سفید که شاخص گلایسمیک بالا دارند، به سرعت گوارش می‌شوند و نوساناتی را در قند خون به وجود می‌آورند. مصرف این غذاها باعث می‌شود که خطر ابتلا به دیابت نوع دو، بیماری قلبی و اضافه وزن افزایش پیدا کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۸ خاصیت شگفت‌انگیز کره کنجد که شما را شوکه می‌کند‍! را بخوانید.
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خواص شگفت‌انگیز هل شما را شوکه می‌کند!

هل ادویه نواحی گرمسیری است که عطر و طعم دلچسبی به غذاها می‌دهد. فواید هل برای سلامتی را در…