طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زمانی که زن و مردی از هم طلاق می‌گیرند، دادگاه باید در حکم طلاق یا گواهی عدم امکان سازش، تکلیف اموری همچون حضانت فرزندان و نفقه آن‌ها و همچنین حقوق مالی زن از قبیل مهریه، اجرت‌المثل ایام زوجیت، نحله و مواردی از این‌ قبیل را تعیین کند.
طلاق ‌دادن زن بدون مهریه

طلاق ‌دادن زن بدون مهریه یک مسئله ناراحت‌کننده برای خانم‌ها و خوشحال‌کننده برای آقایان است. مهریه از حقوق مشخص زن محسوب می‌شود که به‌محض جاری‌شدن عقد ازدواج، زن مالک آن محسوب شده و می‌تواند آن را در اختیار بگیرد مگر در شرایطی خاص. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید تا به این موارد خاص بپردازیم.

شرایط طلاق ‌دادن زن بدون مهریه

در قانون مدنی شرایطی تعریف شده که با وجود آن‌ها طلاق‌ دادن زن بدون مهریه ممکن است یا به عبارتی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد:

  • بر اساس ماده ۱۰۹۸ قانون مذکور، اگر ازدواج دائم یا موقت به دلیلی از دلایل قانونی، باطل محسوب شود، زن حق مهریه نخواهد داشت. چرا که قرارداد اساساً باطل بوده و مفاد آن نیز باطل خواهد بود. اگر زن پیش از آن مهر را گرفته باشد، باید آن را به مرد پس بدهد.
  • مورد دوم نیز زمانی است که پیش از رابطه زناشویی یا همان نزدیکی، عقد ازدواج فسخ می‌شود. به‌استثنای زمانی که دلیل فسخ نوع خاصی از ناتوانی جنسی مرد باشد.

بر این‌ اساس اگر پیش از فسخ، زن مهریه را دریافت کرده باید به مرد بازگرداند، چون مالکیت او نسبت به مهر از بین رفته است و بر خلاف طلاق زن باکره که مستحق نصف مهر است، زن باکره در صورت فسخ نکاح مهریه ندارد.

شرایط عدم تعلق مهریه به زن

مهریه زن در صورت خیانت

در رابطه‌ با این موضوع باید گفت که اگر زن رابطه نامشروع با شخص دیگری داشته باشد باتوجه‌به اینکه این کار جرم محسوب می‌شود، شوهر حق دارد از او به‌صورت کیفری شکایت کند. مجازات‌های مربوط به آن را از دادگاه برای زن مطالبه کند.

اما حتی این کار باعث طلاق‌دادن زن بدون مهریه نخواهد شد. زن همچنان حق دارد با وجود خیانت به شوهر، مهریه خود را مطالبه کند و مرد موظف است آن را بپردازد.

مهریه زن در صورت خیانت

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب این افراد دو بار ارث می‌برند را حتماً بخوانید.

منبع:www.heyvalaw.com
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اگر مستاجری ملک را تخلیه نکند، چکار باید کرد؟

تخیله نکردن ملک توسط مستاجر یکی از معضلات برای صاحبخانه‌ها است بنابراین یکی از مهم‌ترین مش…