در این شرایط زن در نصف اموال همسرش شریک است

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زن و شوهر در روز تنظیم سند ازدواج، صفحات متعدد قباله نکاح را با سرعت امضا می‌کنند، درحالی‌که بسیاری از زوجین عملاً نمی‌دانند که امضاهای آن‌ها پای چه تعهداتی ثبت می‌شود و چه اموری را می‌پذیرند.
شرط نصف شدن دارایی مرد

شرط نصف ‌شدن دارایی مرد یکی از شروطی است که در قباله ازدواج بیان شده و زوجین آن را امضا می‌کنند. زن و شوهر با امضا زیر این شرط توافق می‌کنند که زوجه در اموالی که شوهر بعد از ازدواج به دست می‌آورد سهیم باشد. پس همراه مجله اینترنتی دلتا باشید تا شرایط این شرط را برای شما بیان کنیم.

شرط نصف ‌شدن دارایی مرد

 • طلاق واقع شود: اجرای این شرط برخلاف سایر شروط، صرفاً منوط به واقعه طلاق است و بدون وقوع آن قابل‌اجرا نیست و امکان الزام شوهر برای اجرای شرط، قبل از درخواست وی وجود ندارد.
 • مرد خواهان جدایی باشد: یکی از شرایط تحقق شرط تنصیف دارایی این است که زوج بخواهد از زوجه طلاق بگیرد و وی ارائه‌کننده درخواست باشد و نه این که زوجه خواهان آن باشد.
 • جدایی مستند به تخلف زن از وظایف زناشویی یا سوءرفتار و سوء اخلاق وی نباشد: چنانچه سوءرفتار و سوء اخلاق زوجه علت جدایی زوج باشد با اثبات آن، شرط تنصیف نصف دارایی تحقق نمی‌یابد. مثلاً هرگاه زوج، نشوز و عدم تمکین زوجه را اثبات کند، این شرط برای زوجه قابل‌استفاده نخواهد بود.
 • ملاک تا نصف اموال یا معادل آن است: در این شرط عبارت تا نصف دارایی یا معادل آن ذکر شده که این میزان می‌تواند از پایین‌ترین درصد اموال زوج تا سقف پنجاه‌درصد آن تلقی شود که تعیین آن به نظر دادگاه است.
 • دارایی حاصل زندگی زناشویی با زوجه باشد: یکی دیگر از شرایط تحقق شرط مذکور حصول دارایی زوج، در زمان زندگی زناشویی با زوجه است؛ لذا به اموالی که زوج پیش از ایام زناشویی داشته (نه از تاریخ عقد) و اموال موروثی سرایت پیدا نمی‌کند. زیرا به مال ناشی از ارث اموال به دست آورده در زمان زناشویی اطلاق نمی‌شود.
 • دارایی در حین طلاق موجود باشد: موجود بودن اموال شرط لازم برای اجرای شرط نصف ‌شدن دارایی مرد است؛ بنابراین شامل اموال از بین رفته اعم از تلف یا مفقود شده نمی‌شود. همچنین آنچه موضوع شرط است، دارایی زوج است؛ لذا به نظر باید دیون زوج نیز مدنظر قرار گیرد.

شرط نصف ‌شدن دارایی مرد

فرار از تنصیف اموال چگونه است؟

فرار از تنصیف اموال مرد برای زن زمانی است که زوج بخواهد برای عدم دسترسی زوجه به نصف اموال، قبل از درخواست طلاق از سوی خود یا قبل از درخواست تنصیف اموال از سوی زوجه، اموال خود را به‌صورت واقعی یا صوری به غیر منتقل کند.

در این صورت بعد از صدور حکم تنصیف اموال مرد، عملاً مالی موجود نیست که زن بخواهد آن را تملک کند. در نتیجه برفرضی که حکم تنصیف اموال صادر شده باشد، عملاً ضمانت اجرایی وجود ندارد.

فرار از تنصیف اموال

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی طلاق در این دوران، ممنوع! را مطالعه کنید.
برچسب ها

۸ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۵ بهمن ۱۴۰۱ در ۷:۳۹ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۱ در ۶:۲۷ ب٫ظ

 3. Nazanin

  ۲۹ دی ۱۴۰۱ در ۲:۳۶ ب٫ظ

  سلام و خسته نباشید میگم ، تنها خواهشم از نویسنده همه مقاله ها اینه که به زبان فارسی روان مطالب گفته بشه باور کنید هفتاد درصد مردم مقاله و مطالب رو وقتی میخونن دنبال ترجمه اکثر کلمات بکار رفته تو مطالب هم هستن ما ایرانی هستیم دلیلی نداره از کلمات عربی استفاده بشه …. ممنون از شما

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۸ بهمن ۱۴۰۱ در ۱۲:۱۶ ب٫ظ

   سر کار خانم مطالب حقوقی ساده می‌شوند. ولی برخی از کلمات نص صریح قانون هستند و باید به همان شکل بیایند و نمی‌تونیم ساده‌تر کنیم.

   پاسخ

  • عاطفه

   ۹ بهمن ۱۴۰۱ در ۰:۳۴ ق٫ظ

   خب عزیزم قانون ایران ومردمش را که ایرانی ها ننوشتن و وضع نکردن که!!! همشون غیر ایرانین وبه زبان مادریشون برای کشور ومردم ما تصمیم گرفتن ومیگیرن وقانون نوشتن 🤕🥺🥺اینجا هم مجبورن عین کلمات را بنویسن🤕🤕

   پاسخ

 4. ناشناس

  ۲۹ دی ۱۴۰۱ در ۷:۵۰ ق٫ظ

 5. عاطفه

  ۲۸ دی ۱۴۰۱ در ۲:۵۹ ب٫ظ

  عذرمیخام یک سوال.. اگر مرد تمام اموال قبل از اقدام به طلاق بنام کسی کند نصف اموال به زوجه نمیرسه؟؟ یعنی قاضی نمیتونه تمام معاملاتی که تا شش یا یکسال قبل از اقدام به طلاق انجام شده را باطل کند؟؟ چون این راهکاریه که آقایون برای فرار از دادن مهریه به خانم انجام میدهند وتمام اموال وماشین رابنام دیگرون میکنن. حتی از کارت عابربانک دیگرون استفاده میکنن.. یعنی دادگاه وقاضی نمیدونه این راهکارها را یا نمیخواهند به خانمها کمک کنن ودست از پا درازتر برگردن سر زندگی که دیگه با این راهها که رفتن گیش مونده.

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۸ بهمن ۱۴۰۱ در ۱۲:۲۹ ب٫ظ

   کلا وقتی وارد پروسه طلاق بشن می‌شه فرار از دین، وگرنه تا قبلش هیچ چیزی را نمیشه ثابت کرد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در این شرایط فرزند نامشروع ارث می‌برد

ارث فرزند نامشروع یکی از مسائلی است که در قانون به آن پرداخته شده است. باوجوداینکه فرزند ح…