تمام ارث شما به مادرتان می‌رسد

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از مسائل مهمی که بین افراد پس از مرگ یک نفر به وجود می‌آید، تقسیم ارث متوفی است که باعث ایجاد اختلاف بین وراث می‌شود.
سهم الارث مادر متوفی

میزان سهم الارث مادر متوفی یکی از مواردی است که سوال بسیاری از افراد است. به طور معمول پدر و مادر پیش از فرزندان خود فوت می‌کنند؛ اما گاهی ممکن است فرزندی پیش از پدر و مادر خود بمیرد. در این شرایط سوال مهمی که مطرح می‌شود آن است که سهم‌الارث مادر فرد فوت شده چقدر است؟ این مسئله زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود که بدانیم اگر متوفی دارای برادر و خواهر باشد، حضور آن‌ها می‌تواند سهم ارث مادر را تحت‌تاثیر قرار داده و آن را کاهش دهد. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

 سهم الارث مادر متوفی

میزان سهم‌الارث مادر متوفی دارای انواع مختلفی است.

 سهم‌الارث مادر در حالتی که تنها وارث متوفی است

طبق ماده ۹۰۶ قانون مدنی: «اگر برای متوفی، اولاد یا اولاد اولاد از هر درجه که باشند موجود نباشد هریک از ابوین در صورت انفراد تمام ارث را می‌برد … »

در میان طبقات ارث، مادر، پدر و فرزندان در طبقه اول قرار می‌گیرند. اگر در طبقه اول به‌غیراز مادر، وارث درجه اول دیگری وجود نداشته باشد، مطابق ماده ۹۰۶ سهم‌الارث مادر به میزان تمام اموال به‌جامانده از متوفی خواهد بود.

لازم به ذکر است که قواعد سهم‌الارث بعد از فوت مادر نیز همچون سهم‌الارث مادر از فرزند در قانون مدنی مورد توضیح قرار گرفته است. یکی از مواردی که باید در عقد ازدواج ذکر شود، حق تحصیل زن است. برای اطلاع از شروط ضمن عقد نکاح به مطلب آیا زن می‌تواند بدون اجازه همسرش تحصیل کند؟ + ویدیو مراجعه کنید.

 سهم ارث مادر در فرضی که تنها وارث متوفی باشد

 سهم‌الارث مادر در حالتی که پدر وجود داشته باشد

ماده ۹۰۶ قانون مدنی مقرر داشته: «اگر پدر و مادر میت هر دو زنده باشند مادر یک ثلث و پدر دو ثلث می‌برد … »

بنابراین، مطابق این ماده اگر فردی فوت کند و وارثان او تنها پدر و مادرش بوده و فرزندی نداشته باشد، سهم‌الارث مادر وی یک‌سوم از ترکه خواهد بود و دو سوم باقی‌مانده سهم ارث پدر است.

 سهم‌الارث مادر در فرض وجود پدر و نبود فرزند

 پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی در این طلاق هیچ راه برگشتی وجود ندارد را مطالعه کنید.

برچسب ها

۷ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۲۸ دی ۱۴۰۱ در ۷:۵۳ ق٫ظ

  2. ناشناس

    ۲۷ دی ۱۴۰۱ در ۱۰:۱۸ ب٫ظ

    ارث به تمام فرزندانی که از یک زن اسمشان در شناسنامه مرحوم هست فقط می رسد.

    پاسخ

  3. عاطفه

    ۲۶ دی ۱۴۰۱ در ۲:۳۴ ق٫ظ

    سپاسگزارم از مطالب حقوقی و قضایی که شما دراین بخش دراختیار ما میگذارید ومارا از حقوق خود آگاه میکنین🙏🙏🙏♥️♥️♥️

    پاسخ

    • مونا اصفهانی

      ۲۶ دی ۱۴۰۱ در ۸:۴۱ ق٫ظ

      عزیزید و خوشحالیم که براتون مفید بوده❤😘

      پاسخ

    • ناشناس

      ۲۷ دی ۱۴۰۱ در ۱۰:۵۰ ب٫ظ

  4. ناشناس

    ۲۵ دی ۱۴۰۱ در ۷:۵۱ ب٫ظ

    بسیار عالی وروشن

    پاسخ

    • مونا اصفهانی

      ۲۶ دی ۱۴۰۱ در ۲:۲۷ ب٫ظ

      ممنون از حضور ارزشمند شما دوست عزیز🌹

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در این شرایط فرزند نامشروع ارث می‌برد

ارث فرزند نامشروع یکی از مسائلی است که در قانون به آن پرداخته شده است. باوجوداینکه فرزند ح…