کاهش میزان معاملات مسکن در اسفند ۹۷

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نگاهی به آمار منتشرشده از سوی سامانه اطلاعات بازار املاک وزارت راه و شهرسازی حکایت از آن دارد که میزان معاملات مسکن در اسفند سال 97، هفت هزار و ۸۹۲ بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل روند کاهشی داشته است.
میزان معاملات مسکن در اسفند 97

براساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، در بهمن سال ۹۷، تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن ۹۳۴۳ فقره بوده است، البته آمار بهمن ماه مربوط به تمامی ۳۰ روز ماه بوده و آمار اسفند فقط ۲۳ روز از ماه را شامل می‌شود، اما با توجه به اینکه در هفته پایانی سال، بازار مسکن نیمه تعطیل بوده و بازار پوشاک، آجیل و شیرینی پررونق است، به نظر نمی‌رسد که بیش از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ فقره معامله به حجم قراردادها اضافه شده باشد. لذا در نهایت تعداد قراردادهای امضا شده به ۸۵۰۰ یا ۹۰۰۰ فقره می‌رسد.

به گزارش مجله دلتا به نقل از اقتصادگران، امضای حدود ۸ هزار مبایعه نامه واحد مسکونی در اسفند ۹۷ در حالی است که حجم معاملات مسکن در ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته با اختلاف چند هزار فقره‌ای بالاتر از این آمار بوده و همین مساله نشان می‌دهد که تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن در اسفندماه سال جاری افت داشته است.

سرما در معاملات مسکن در اسفند ۹۷

مقایسه حجم معاملات اسفند سال جاری نسبت به اسفند سال ۱۳۹۶ هم نشان از کاهش چشمگیر تعداد قراردادهای امضا شده در پایتخت طی ماه پایانی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد، برطبق آمار در اسفند سال ۹۶، حجم معاملات ۱۲ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی بوده است که در اسفند سال جاری این رقم به ۸ هزار واحد رسیده است.

مسکن در اسفند 97

اما کاهش معاملات مسکن در اسفند سال جاری نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل در شرایطی است که مسوولان حوزه مسکن پیش بینی می‌کردند که در دوماه پایانی سال، حجم معاملات نسبت به دیگر ماه‌های نیمه دوم سال رشد خوبی داشته باشد و حتی رکورد بزند که این پیش بینی عملیاتی نشد.

بررسی بازار مسکن از مهر ماه سال گذشته حاکی از آن است که در این ماه نشانه‌های رونق بازار مسکن خودنمایی کرد و همگام با افزایش حجم معاملات، قیمت‌ها هم تاحدودی افزایش یافت اما این رشد در حدی نبود که مانعی برای ورود متقاضیان مصرفی به بازار شود و تا بهمن سال گذشته بسیاری از متقاضیان اصلی بازار مسکن با توجه به قیمت‌های مناسب، موفق به خرید مسکن شدند اما از بهمن ماه سال گذشته حجم معاملات افت کرد و تا اردیبهشت سال ۹۷ این روند ادامه یافت.

نوسان از بهمن تا اسفند

اگرچه در شش ماهه ابتدایی سال جاری حجم معاملات و رشد قیمت، روندی معکوس را طی می‌کردند، اما با آغاز نیمه دوم سال جاری و از مهر ماه تقریبا روند رو به رشد افزایش قیمت مسکن در هر ماه نسبت به ماه قبل به زیر ۷ درصد رسید. در حالی که در نیمه ابتدایی سال در اغلب ماه‌ها، رشدی بالای ۸ درصد را تجربه می‌کرد.

در نیمه دوم سال جاری تنها در مهرماه حجم معاملات نزدیک ۱۰ هزار واحد مسکونی بود و پس از آن تا بهمن ماه، حجم معاملات در کانال ۶ هزار واحد مسکونی ثابت ماند، در این مدت حجم معاملات به بالای ۱۰ هزار واحد مسکونی نرسید و در دی ماه هم کمترین میزان قراردادهای امضا شده در سال ۹۷ را شاهد بودیم اما در بهمن ماه حجم معاملات رشد خوبی نسبت به ماه‌های قبل خود داشت که کارشناسان علت آن را در افزایش نرخ ارز و نزدیک شدن به پایان سال مطرح کردند.

هر ساله با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال به دلیل ابهام در آینده بازار مسکن در سال آتی و داغ شدن شایعات، تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن تا حدودی رونق می‌گیرد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این سنت هر ساله، اگرچه در بهمن ماه سال جاری تکرار شد اما در اسفند ماه ادامه نیافت و حجم معاملات دوباره روندی نزولی را در پیش گرفت.

برای دیدن مطالب مرتبط پیرامون این خبر صفحه خبر و گزارش و اخبارمسکن  مجله دلتا را ببینید.

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

این گیاهان آپارتمانی به خاک نیاز ندارند!

گل‌ها و گیاهان به دلیل زیبایی و طراوتی که به فضای منزل می‌بخشند، همیشه طرفداران زیادی دارن…