آیا ازدواج سفید جرم است؟

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ازدواج سفید به رابطه زناشویی گفته می‌شود که در آن، انعقاد عقد نکاح صورت نگرفته و به طور رسمی و شرعی این ازدواج ثبت نمی‌شود.
ازدواج سفید

یکی از سوالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که آیا ازدواج سفید جرم است؟ باتوجه‌ به عدم‌پذیرش ازدواج سفید در عموم جامعه، برخی افراد تحت‌تاثیر غرب قرار گرفته و اقدام به چنین ازدواجی می‌کنند. این ازدواج در عمل ممکن است برای این افراد دارای عواقبی باشد؛ زیرا ازدواج سفید می‌تواند طبق قانون مدنی جرم باشد و عناوین مجرمانه داشته باشد. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید، نوعی ازدواج است که در آن زوجین، بدون قبول تعهدات شرعی و قانونی که در سند ازدواج است و بدون ثبت رسمی ازدواج خود، اقدام به تشکیل زندگی مشترک و رابطه زناشویی می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر زوجین، بدون خواندن صیغه یا خطبه عقد نکاح و ثبت ازدواج خود به‌صورت رسمی و قانونی، زندگی خود را شروع می‌کنند.

ازدواج سفید چیست؟

آیا ازدواج سفید جرم است؟

طبق قانون مجازات اسلامی، جرم به فعل یا ترک فعلی گفته می‌شود که توسط قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین شده است. با توجه‌ به این تعریف از جرم که در ماده ۲  قانون مجازات اسلامی بیان شده است و با توجه‌ به این مسئله که قانون‌گذار ایران تاکنون اقدام به تصویب قانون صریحی در خصوص ازدواج سفید نکرده و مجازاتی برای آن در نظر نگرفته است، نمی‌توان به‌طور قطعی گفت ازدواج سفید در ایران جرم محسوب می‌شود.

اما مفهوم ازدواج سفید در جامعه و عرف به رسمیت شناخته نشده است و زندگی زیر یک سقف بدن داشتن رابطه زوجیت، علاوه بر وجهه بد اجتماعی، از نظر قانونی نیز ممکن است دارای عنوان مجرمانه باشد. اگر به مطالبی پیرامون طلاق علاقه دارید، به مطلب آیا مرد می‌تواند بدون دلیل موجه همسر خود را طلاق دهد؟ مراجعه کنید.

بنابراین، ازدواج می‌تواند تحت عناوین مجرمانه مانند رابطه نامشروع یا در قالب جرم زنا مورد پیگرد قانون قرار گرفته و طرفین بنابراین جرم مجازات شوند. البته این جرایم باید در دادگاه اثبات شود تا زوجین به مجازات‌های مندرج در قانون مجازات اسلامی محکوم شوند.

به‌عنوان‌مثال می‌توان گفت، اقدام به گزارشی مبنی بر هم‌خانگی زن و مردی که رابطه نکاح ندارند، بسته به شرایط و اینکه آیا رابطه جنسی، با شرایط زنا میان زوجین (داشتن رابطه جنسی) انجام‌گرفته یا نه امکان تحقق دو عنوان مجرمانه رابطه نامشروع یا زنا وجود خواهد داشت.

آیا ازدواج سفید جرم است؟

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی در این شرایط نفقه زنان کاهش می‌یابد را مطالعه کنید.

برچسب ها

۶ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۲ دی ۱۴۰۱ در ۱:۳۸ ب٫ظ

  به نظر من با توجه به این شرایط اقتصادی در حال حاضر حاکم شده‌ ،تورم و بیکاری راه حل خوبی برای کسایی که دوست دارند در کنار هم زندگی کنن دولت به فرشته کوچولو نتیجه این ازدواج شناسنامه‌ میده

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۲۴ دی ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۵ ق٫ظ

   سپاس فراوان از حضور ارزشمند شما در مجله🌹

   پاسخ

 2. عاطفه

  ۲۱ دی ۱۴۰۱ در ۳:۱۷ ب٫ظ

  اگر درجامعه شرایط ازدواج آسان باشه وجوانان خانه وشغل ودآمد ثابت داشته باشن ازدواج میکنن نه برای برآورده شدن نیازهاشون ازدواج سفیدکنن..

  پاسخ

  • رفسنجانی

   ۵ بهمن ۱۴۰۱ در ۴:۳۳ ب٫ظ

   ازدواج سفید چه فرقی باصیغه دارد هیچ امکاناتی لازم وضروری نیست بااین شرایط جامعه وتورم حق باشماست نه خداوقرآن

   پاسخ

 3. عباس آقا

  ۲۱ دی ۱۴۰۱ در ۱۰:۵۳ ق٫ظ

  باسلام و تشکر بابت زحماتتون برای تهیه و پرداختن به این موضوع مفید 🙏🙏🙏🙏

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۲۲ دی ۱۴۰۱ در ۹:۵۴ ق٫ظ

   ممنونیم از همراهی شما دوست عزیز🌹

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

دختر باکره تنها در این شرایط می‌تواند صیغه شود!

ازدواج موقت یا صیغه موقت یکی از انواع عقد ازدواج است که برای مدت زمان مشخص شده بین طرفین، …