این زنان احتیاج به اجازه برای خروج از کشور ندارند

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زنان متاهل برای خروج از کشور احتیاج به اجازه همسر خود دارند اما سوالی که بسیار پرسیده می‌شود آن است که چه زنانی احتیاج به اجازه همسر خود برای خروج از کشور ندارند؟
خروج از کشور بدون اجازه همسر

خروج از کشور بدون اجازه همسر یکی از چالش‌های خانم‌های متاهل است. طبق ماده ۱۸ قانون گذرنامه، خانم‌های متاهل در هر سنی که باشند برای خروج از کشور احتیاج به اجازه همسر خود دارند. شوهر در هر زمانی که از این اجازه منصرف شود می‌تواند با مراجعه به پلیس گذرنامه، نسبت به جلوگیری از خروج همسر خود اقدام کند که در این صورت گذرنامه زن ضبط می‌شود. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

خروج از کشور بدون اجازه همسر

خروج از کشور بدون اجازه همسر دارای شرایط خاصی است که در قانون به آن اشاره شده است. این شرایط عبارت‌اند از:

  • یکی از موارد خروج از کشور بدون اجازه همسر آن است که خود همسر مقیم یک کشور خارجی باشد؛ بنابراین در این شرایط زن نیز احتیاج به اجازه همسر خود ندارد.

خروج از کشور بدون اجازه

  • گاهی زنان با مرد خارجی ازدواج می‌کنند در حالی که هنوز تابعیت ایرانی خود را حفظ کرده‌اند. در این شرایط نیز زن برای خروج از کشور نیازی به اجازه همسر خود ندارد.
  • باتوجه‌به نظریه شورای نگهبان، یکی از موارد خروج از کشور بدون اجازه همسر زمانی است که زنان بخواهند عازم حج تمتع شوند. در این شرایط زنان احتیاج به اجازه همسر خود ندارند. اگر به مطالبی پیرامون ارث علاقه دارید، به مطلب زن فقط در این شرایط از ملک شوهر ارث می‌برد مراجعه کنید.
  • در شرایط اضطراری اگر دادستان شهرستان اجازه دهد، امکان صدور گذرنامه وجود دارد؛ اما این شرایط ضروری در قانون تعریف نشده است و تشخیص این موارد با دادستانی است.

خروج از کشور زن

بنابراین، هر زن ایرانی متاهل در شرایط عادی برای گرفتن گذرنامه یا تمدیدکردن آن احتیاج به اجازه کتبی همسر خود دارد و در فرم‌های گذرنامه نیز یک بخش مشخص برای اعلام رضایت شوهر و امضای او وجود دارد که باید در دفترخانه اسناد رسمی نیز گواهی شود.

خروج از کشور

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی، مطلب مجازات این جرم کاهش یافت + ویدیو را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اگر به این نکات حقوقی توجه کنید، ازدواجی موفق دارید

شرایط عقد ازدواج هم بسیار مهم هستند، به این معنا که در صورت وجود این شرایط عقد ازدواج درست…