دوخت ساده‌ترین پرده در خانه

۴
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در چیدمان منزل تعویض پرده‌ها است.
دوخت پرده ساده با ساده‌ترین روش

برای تعویض پرده‌های منزل خودتان دست به کار شوید و زیباترین پرده‌ها را برای خود بدوزید. در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا به آموزش دوخت پرده ساده با ساده‌ترین روش می‌پردازیم.

دوخت پرده ساده با ساده‌ترین روش

از این پرده‌های ساده می‌توانید در اتاق پذیرایی و آشپزخانه یا اتاق خواب استفاده کنید. پرده‌های ساده را می‌توانید در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف بدوزید. در ادامه روش دوخت پرده به صورت مرحله‌ای ارائه می‌شود.

محاسبه متراژ پارچه از مراحل دوخت پرده ساده با ساده‌ترین روش

 • طول و عرض بخشی را که می‌خواهید پرده را نصب کنید اندازه‌گیری کنید.
 • نوع نوار پرده را تعیین کنید.
 • جنس پارچه پرده را مشخص کنید.
 • برای پارچه‌های نازک و توری دو الی چهار برابر میله پرده به پارچه نیاز داریم و برای پارچه‌های ضخیم دو الی سه برابر میله پرده به پارچه نیاز دارید.
 • طرح پارچه پرده را مشخص کنید.
 • اگر پارچه پرده ساده یا گلدار است ترکی پارچه به‌عنوان طول پرده استفاده می‌شود و اگر پارچه پرده حاشیه‌دار است ترکی پارچه به عنوان عرض پرده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوخت پرده ساده با ساده‌ترین روش

روش دوخت پرده ساده با ساده‌ترین روش

 • برای دوخت این پرده نیازی به الگو ندارید. ابتدا پارچه را بر روی میز یا سطحی تمیز چهن کردن و با یک گونیا پرده را علامت گذاری کنید. سپس بخش علامت گذاری را برش دهید.
 • قطعات بریده شده را به‌صورت دو به دو کنار هم قرار داده و با فاصله ۱.۵ سانتی‌متری از هم بدوزید.
 • در ادامه لبه قسمت کناری پرده را به اندازه ۱ سانتی‌متر تا زده و اتو کنید. سپس دوباره به اندازه ۲ سانتی‌متر تا بزنید و اتو کنید و با فاصله دو میلی‌متری از لبه تا شده شروع به دوختن کنید.
 • لبه پایینی پرده را ابتدا به اندازه ۱.۵ سانتی‌متر تا بزنید سپس اتو کنید و دوباره به اندازه ۱۰ سانتی‌متر لبه پرده را تا زده و اتو کنید سپس با فاصله ۲ میلیمتری از قسمت تا شده بدوزید.
 • بعد از آماده شدن لبه پایینی پرده قد مجاسبه شده پرده را به‌اضافه ۱.۵ سانتی‌متر از لبه پایینی پرده به سمت بالا اندازه زده و علامت‌گذاری کنید. این اندازه را در طول لبه پایینی به طرف قسمت بالا به مدت چند مرتبه تکرار و علامت‌گذاری کنید و لبه بالایی را از روی این علامت‌ها تا زده و اتو کنید.
 • اگر پارچه پرده نازک است به اندازه نوار پرده و ۱.۵ سانتی‌متر به زاپاس نیاز خواهید داشت. اگر از پارچه ضخیم برای دوخت پرده استفاده می‌کنید به اندازه ۲.۵ سانتی‌متر به زاپاس نیاز دارید.
 • در این مرحله از آموزش دوخت پرده ساده لبه بالایی نوار پرده را به اندازه ۱.۵ سانتی‌متر پایین‌تر از لبه اتو شده قرار دهید و با کمک سنجاق این قسمت را ثابت کنید. با فاصله دو میلی متر از لبه نوار پرده شروع به دوختن لبه بالا و پایینی نوار پرده کنید سپس ابتدا و انتهای دوخت را دوخت معکوس بزنید.

برای اینکه خانه خود را زیبا کنید به مطلب اتاق نشیمن شما این وسیله را کم دارد +ویدیو سر بزنید.

مرحله آخر از دوخت پرده ساده با ساده‌ترین روش

نخ‌های طرف آزاد نوار پرده را به صورت همزمان با یکدیگر بکشید تا پرده به اندازه پرده خور شود سپس نخ‌ها را به یکدیگر گره بزنید و چین‌های پرده را مرتب کنید و گیره‌های پرده را روی نوار پرده قرار دهید. پرده را روی میله پرده سوار کرده و با فاصله به چین پرده نگاه کنید. در صورت نیاز می‌توانید چین پرده را به صورت کامل مرتب کنید.

دوخت پرده ساده با ساده‌ترین روش

پیشنهاد مطالعه: مطلب گلدان‌های خود را زیبا و مدرن کنید را بخوانید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

تنها با یک وسیله به آشپزخانه خود نظم دهید!

یکی از کاربردی‌ترین و تاثیرگذارترین عناصر برای حفظ آشپزخانه شما از آشفتگی، ترولی است. در ا…