زمان عطسه این کار مرگبار را انجام ندهید!

۲۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برخی افراد تصور می‌کنند در زمان حضور دیگران بهتر است به نشانه ادب و احترام عطسه خود را نگه‌دارند. امروزه متخصصین درباره این عمل به نظر مودبانه هشدارهایی می‌دهند.
نگه داشتن عطسه

چرا عطسه کردن با قدرت بالا انجام می‌شود؟ تا به حال سعی کردید جلوی عطسه خود را بگیرید. می‌دانید خطر نگه داشتن عطسه برای بدن چیست! برای فهمیدن پاسخ این سوالات با مجله اینترنتی دلتا در این مطلب همراه باشید.

خطر نگه داشتن عطسه

بامراجعه یک بیمار ۳۴ ساله با آسیب‌های شدید در ناحیه گلو به بیمارستان پزشکان ضرورت دیدن اهمیت نگه نداشتن عطسه را دوباره بازگو کنند. این فرد زمانی که در بیمارستان بستری شد دچار اختلالاتی در بلع و حتی صحبت کردن شده بود. با معاینه پزشکان مشخص شد آسیب شدیدی به گلوی این بیمار وارد شده است.

متخصصان گوش و حلق و بینی بیمارستان در گزارشی که منتشر کردند، هشدار دادند که تلاش برای نگه‌داشتن عطسه می‌تواند منجر به تجربه عوارض متعددی از جمله آنوریسم مغزی باشد.

آسیب شدید نگه داشتن عطسه 

نتایج جالب تحقیقات از فشاری که عطسه کردن ایجاد می‌کند

تمام فشاری که در هنگام عطسه کردن احساس می‌کنید توسط دستگاه تنفسی تولید می‌شود. دستگاه تنفسی شامل حفره‌های بینی، سینوس‌ها، گلو و ریه‌ها است. فشار هنگام عطسه درون این اجزا و اندام‌ها ایجاد  می‌شود.

در سال ۲۰۱۶ میزان فشار وارد شده هنگام عطسه کردن اندازه گرفته شد. شرکت کننده مورد آزمایش یک زن بود. فشار وارده بر لوله هوایی این زن در هنگام عطسه کردن اندازه گرفته شد. نتایج بسیار جالب بود. فشاری که بر لوله هوایی این زن وارد شد چیزی حدود یک پوند روی یک اینچ مربع یا ۱ psi بود. در صورتی که در حالت عادی زمانی که یک انسان در طی یک کار شدید عمل بازدم را انجام می‌دهد میزان فشاری که بر لوله‌های هوایی او وارد می‌شود بسیار کمتر است. این فشار چیزی در حدود ۰.۰۳ psi است.

شاید جالب باشد بدانید نگه‌داشتن عطسه فشار درون سیستم تنفسی را ۵ تا ۲۴ بار بیش‌تر زمانی که عطسه می‌کنید افزایش می‌دهد.

نگه داشتن عطسه و فشاری که ایجاد میکند

آسیب‌هایی که نگه داشتن عطسه ایجاد می‌کند

طبق گفته متخصصین نگهداشتن فشار اضافی داخل بدن باعث ایجاد آسیب‌های بسیاری خواهد شد. برخی از این آسیب‌ها ممکن است بسیار جدی باشند. در ادامه به برخی از این آسیب‌ها اشاره می‌کنیم.

  • عفونت گوش میانی
  • سوراخ شدن پرده گوش
  • آنوریسم یا رگ برآمدگی
  • آسیب دیدن رگ‌های خونی در چشم‌ها، بینی یا پرده گوش
  • آسیب دیدن دیافراگم
  • شکستگی دنده
  • آسیب دیدن گلو

خطرات نگه داشتن عطسه

پیشنهاد مطالعه: مطلب با ۵ ترفند از رانندگی در باران جان سالم به در ببرید! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

علت پرش ناگهانی بدن در خواب!

پرش بدن در خواب می‌تواند تکان‌هایی جزئی یا حتی شدید باشد، در حدی که از جا بلندمان کند. گرچ…