۵ روش درمان فوری سوختگی در خانه

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بهترین عکس‌العمل در هنگام مواجه با سوختگی چیست؟
76 2 5 روش درمان فوری سوختگی در خانه

همه ما یک‌بار هم که شده دچار سوختگی درجه یک و سطحی شده‌ایم. این نوع سوختگی خفیف معمولاً طول درمان دو هفته‌ای دارد تا کاملاً جای سوختگی و زخم بهبود یابد. در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا قرار است راهکاری برای درمان سوختگی سطحی در خانه بدهیم.

۵ راهکار برای درمان سوختگی سطحی در خانه

هدف از ارائه این راهکارها فقط جلوگیری از عفونت و درد بعد از سوختگی است، تا سوختگی شما به‌آسانی بهبود یابد.

۱. آب خنک برای درمان سوختگی سطحی در خانه

آب خنک مؤثرترین درمان برای سوختگی است. اگر دست خود را زیر آب خنک به مدت ۲۰ دقیقه نگهدارید از التهاب، میزان درد و سوزش سوختگی شما کم می‌شود. البته این راه‌حل برای درمان سوختگی سطحی در خانه است و برای سوختگی‌های درجه بالاتر موجب تاول‌زدن می‌شود.

5 راهکار برای درمان سوختگی سطحی در خانه

۲. پمادهای آنتی‌بیوتیک برای درمان سوختگی

زمانی که پوست شما دچار سوختگی می‌شود، مستعد ورود باکتری‌ها و ایجاد عفونت پوستی است. برای جلوگیری از این مشکل باید از کرم‌های آنتی‌بیوتیکی مانند نئوسپورین یا باسیتراسین استفاده کنید. زمانی که پماد جذب محل سوختگی شما شد توسط گاز استریل و یک‌پارچه تمیز غیر کرکی آن محل را پانسمان کنید.

۳. آلوئه‌ورا برای بهبود سوختگی

گیاه معجزه‌آسای آلوئه‌ورا خواص‌ بسیاری دارد و برای سوختگی‌های درجه یک و دو بسیار خوب عمل می‌کند. آلوئه‌ورا التهاب سوختگی شما را کاهش می‌دهد و از رشد باکتری‌ها و عفونت جلوگیری می‌کند.

برای درمان سوختگی سطحی در خانه از برگ طبیعی آلوئه‌ورا استفاده کنید و از محصولاتی که ادعا دارند از خواص آلوئه‌ورا بهره برده‌اند اکیداً استفاده نکنید. این محصولات مواد افزودنی و شیمیایی در خود دارند که موجب تشدید زخم و عفونت محل سوختگی شما می‌شود. برای استفاده کافی است یک‌لایه ژل خالص آلوئه‌ورا را جدا کرده و مستقیماً بر روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید.

آلوئه‌ورا برای بهبود سوختگی

۴. استفاده از عسل برای بهبود سوختگی

عسل یکی از بهترین و مؤثرترین داروها برای درمان بیشتر بیماری‌ها است. عسل را روی محل سوختگی بمالید تا رطوبت پوست شما حفظ بشود. عسل خاصیت ضدالتهابی خوبی دارد و نمی‌گذارد به‌هیچ‌وجه باکتری و قارچی به محل سوختگی شما نفوذ پیدا کند. گلوکزهای موجود در عسل باعث می‌شود تا سلول‌های پوستی شما با سرعت بیشتری ترمیم شوند.

استفاده از عسل برای بهبود سوختگی

۵. ماساژ روغن برای بهبود پوست

درمان سوختگی سطحی در خانه توسط روغن‌های پوستی مثل روغن کنجد و روغن زیتون سوزش، درد و التهاب شما را کاهش می‌دهد و رطوبت ازدست‌رفته پوست شما را تأمین می‌کند.

ماساژ روغن برای بهبود پوست

پیشنهاد دیدنی: ویدیوی اسرار درب‌های مخوف سه مکان باستانی چیست؟ + ویدیو را ببینید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

بالاخره امواج مودم ضرر دارند یا نه؟

هزاران مطالعه درباره عوارض ناشی از وای‌فای صورت گرفته است. در این ویدیو مجله اینترنتی دلتا…