کرمان، فلات ایران

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کرمان با آب و هوا و شرایط اقلیمی خاص، یکی از شهر های دیدنی ایران است. جاذبه های گردشگری در این استان، هرساله پذیرای تعداد بیشماری توریست و مسافران نوروزی ست.
استان کرمان

 کرمان، فلات ایران فقط لقبی برای معرفیِ استانِ کرمان نیست، بلکه از آنجا که استان کرمان دارای تنوع آب و هوایی و شرایط اقلیمی خاصی است، انتخاب شده است. به طوری که آب و هوای گرم و مرطوب در بخش جنوب شرقی و جنوب؛ آب و هوای سرد در قسمت‎های کوهستانی مرکزی و جنوب غربی، و در نهایت آب و هوای خشک در بخش‎های شمال غربی و شمال حاکم است.

استان کرمان

بنابراین هر قسمت از استان کرمان دارای آب و هوا و دمای متفاوتی ا‎ست و میزان رطوبت و بارش‎های مختلف باعث ایجاد پوشش گیاهی و شرایط اقلیمی متفاوتی در این شبه فلات شده است. در نتیجه هر بخش از این استان دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی های منحصر به فرد  است. در این مطلب چند جاذبه زیبای گردشگری این استان را معرفی خواهیم کرد.

ارگ بم اولین نگاه به کرمان

وقتی از استان کرمان حرف می زنیم اولین چیزی که به ذهنمان خطور می کند ارگ بم، شهر باستانی کرمان است. در نزدیکی شهر بم سازه خشتی محصور در دیوار‎هایی به بلندی ۶ تا ۷ متر با ساختمان‎هایی بلند با وسعتی حدود ۱۸۰۰۰۰ متر مربع، در مسیرِ جاده ابریشم بنا شده است.

استان کرمان

ارگ بم دارای دو بخش رعیت نشین، شامل ورودی های اصلی شهر و بازار و مدرسه  و بخش حکومتی، شامل دژ نظامی و سرباز خانه و عمارت چهار فصل بوده است.

استان کرمان

حمام گنجعلی خان

مجموعه گنجعلی خان استان کرمان در نزدیکی بازار بزرگ کرمان قرار دارد و هر سال گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

گنجعلی کرمان، فلات ایران

این مجموعه تاریخی دارای بناهایی مختلف است، که حمام گنجعلی خان و موزه مردم شناسی از اصلی ترینِ این بناهااست.

استان کرمان

پر رمز و راز، مثل باغ سنگی درویش خان

در گوشه ای از استان کرمان، شهر سیرجان، در راز آلود ترین بخش این شهر، باغی حیرت انگیز وجود دارد از درختانی که میوه های آن همه از سنگ است. درویش خان اسفندیار پور سازنده باغ سنگی  این باغ را بدون ذره ای از حیات و سبزی  و خرمی به نام خود ثبت کرده است.

استان کرمان

باغی سنگی در یک فضای شش ضلعی نامنظم پر از راز و رمز های بی پاسخ به وسعت ۱۰۰۰ متری از ۱۸۰ درخت با میوه های سنگی ساخته شده است.

استان کرمان

باغ شاهزاده ماهان، سبز در دل کویر

یکی از بزرگترین و زیبا ترین باغ های ایران، باغ شازده در شهر ماهانِ استان کرمان است. باغی سرسبز در دل کویر شاهکار معماری و هتل و رستورانی که فضای این باغ را پر کرده، یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در استان کرمان است.

استان کرمان

این باغ یکی ازشگفتی های فلات کرمان است که از دیرباز سوژه ای عکاسان و هنرمندان نقاش بوده است. همچنین به دلیل مراجعه گردشگران امکانات رفاهی در این باغ فراهم شده تا بتوانید در تعطیلات لحظات خوشی را نیز رقم بزنید.

استان کرمان

 

از آنجا که کرمان دارای جاذبه های گردشگری بسیار است در ایام نوروز به دیگر بخشهای این فلاتِ دیدنی خواهیم پرداخت.

برای خواندن مطالب مرتبط با گردشگری  به مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان

حمام علیقلی خان اصفهان یک حمام در اصفهان بوده در دوره حاضر تغییر کاربری داده و تبدیل به مو…