مشکلات اجاره‌نامه دستی را جدی بگیرید

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برخی از افراد اجاره‌نامه را با دست می‌نویسند و حتی به اعتبار آن فکر نمی‌کنند، این افراد از عواقب احتمالی و مشکلاتی که ممکن است به همراه داشته باشد، آگاهی ندارند.
مشکلات اجاره‌ نامه دستی

مشکلات اجاره‌ نامه دستی را جدی بگیرید و به آن اهمیت دهید. اجاره‌نامه‌ای که موجر و مستاجر پس از رسیدن به توافق می‌نویسند، اجاره‌نامه دستی نام دارد. این اجاره‌نامه یک قرارداد و توافق بین موجر و مستاجر است و جای دیگری ثبت نمی‌شود. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

برای آشنایی بیشتر با نکاتی در زمینه ملکی، مطلب این نکات را قبل از اجاره و خرید خانه هرگز فراموش نکنید را مطالعه کنید.

اجاره نامه دستی چیست؟

گاهی اوقات پیش می‌آید که موجر و مستأجر با هم آشنا هستند، در این حالت ممکن است مراجعه به یک مشاور املاک برای نوشتن اجاره‌نامه بی معنی به نظر برسد. بنابراین، برای اینکه مجبور به پرداخت هزینه نباشند، اجاره‌نامه را بدون مشورت با یک مشاور املاک می‌نویسند.

این اجاره‌نامه که توسط موجر و مستاجر به توافق رسیده و به امضا رسیده است، اجاره‌نامه نامیده می‌شود. البته این قرارداد روی فرم اجاره‌نامه که توسط اتحادیه املاک مشاوران املاک توزیع می‌شود، نوشته نخواهد شد.

مزایا و مشکلات اجاره‌ نامه دستی چیست؟

آیا فکر می‌کنید اجاره‌نامه دست‌نویس می‌تواند از منافع شما در دادگستری محافظت کند؟

شاید تنها مزیت اجاره‌نامه دستی این باشد که برای نوشتن آن نیازی به پرداخت یک مشاور املاک نیست. اما این فقط یک مزیت است، به شرطی که موجر و مستاجر مشکلی با یکدیگر نداشته باشند.

در صورت بروز اختلاف بین موجر و مستاجر، کمیسیون مشاور املاک یا حق التحریر در مقایسه با هزینه‌ها و زمانی که شما مجبور به پرداخت آن‌ها در دادسرا هستید، ناچیز خواهد بود بنابراین مشکلات اجاره‌ نامه دستی خیلی بیشتر از مزایای آن است.

اگر فقط یک اجاره‌نامه به عنوان مدرک داشته باشید، مدت زمان دادرسی و دادخواست آن‌قدر برای شما هزینه دارد که از ننوشتن اجاره‌نامه از مشاور املاک پشیمان می‌شوید. اگر به مطالبی پیرامون مهریه علاقه دارید، به مطلب شرایط دریافت مهریه بدون داشتن رابطه جنسی مراجعه کنید.

اجاره‌ نامه دستی

اگرچه یک قرارداد اجاره که توسط دو شاهد امضا شده، قابل پیگرد قانونی است اما این قانون شامل قانون موجر و مستأجر نیست که در سال ۱۳۷۶ تصویب شده است. این روند اخذ دستور تخلیه برای ملک اجاره‌ای را پیچیده می‌کند. بنابراین نوشتن اجاره‌نامه دستی به ضرر موجر است و مشکلات اجاره‌ نامه دستی شامل موجران می‌شود.

ممکن است فکر کنید که نوشتن اجاره‌نامه به نفع مستاجر است. اما اینطور نیست اگر اجاره‌نامه با دست نوشته شده باشد، روند بازپرداخت مبلغ رهن برای مستأجر به روندی دشوار و طولانی تبدیل می‌شود. بنابراین مشکلات اجاره‌ نامه دستی برای مستاجران نیز هست.

به طور کلی، می‌توان گفت که با نوشتن قرارداد اجاره با دست، در هزینه حق‌التحریر یا مشاوره املاک صرفه جویی می‌کنید اما خطر خرید مسائل حقوقی و هزینه‌های حقوقی را برای خود دارید. بنابراین به مالکان و مستاجرین توصیه می‌شود که از نوشتن قرارداد اجاره دستی خودداری کنند.

نتیجه‌گیری مشکلات اجاره‌ نامه دستی

بنابراین هر چند با نوشتن اجاره‌نامه دستی نیاز به پرداخت پول به مشاور املاک یا دفتر ثبت اسناد نداریم اما به طور کلی با دو مشکل روبرو می‌شویم.

  • عدم رعایت موارد قانونی و حقوقی لازم در نوشتن اجاره‌نامه
  • اجاره نامه دستی مشمول حال قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ نمی‌شود.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا اجاره‌نامه دست‌نویس با رضایت موجر و مستاجر معتبر است؟ یا اعتبار کلی این نوع اجاره‌نامه چقدر است؟

آیا اجاره‌ نامه دستی معتبر است؟

طبق قوانین اسلامی، هر نوشته‌ای که توسط دو نفر امضا شود، قرارداد محسوب می‌شود. از آنجا که قوانین کشور مبتنی بر شرع است، بنابراین هرگونه نوشتاری که توسط دو نفر امضا شود، قرارداد است و هر قراردادی می‌تواند از نظر قانونی قابل اجرا باشد.

اعتبار اجاره نامه دستی

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی مطلب طلاهای مادر بعد از فوت برای کیست؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

این نکات حقوقی مهم را همه باید بدانند

با توجه به اینکه شهرداری برای کنترل ساخت و سازهای شهری مسئولیت‌های گسترده‌ای دارد، از اختی…