بهترین ترفند نگهداری از پیاز چیست؟

۸
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شاید فکر کنید برای نگهداری طولانی‌تر پیاز به حالت تازه و باطراوت باید آن را در یخچال نگه داشت؛ اما آیا این واقعا فکر خوبی است؟
ترفندهای نگهداری از پیاز

در بسیاری از کشورهای دنیا، پیاز پای ثابت آشپزی است. ارزش آن را در سفره ایرانی هم نمی‌توان نادیده گرفت؛ اما هرچه از فصل پیازهای تروتازه می‌گذرد، نگه داشتن این گیاه حساس در آشپزخانه سخت‌تر می‌شود؛ زیرا مواد موجود در پیاز ممکن است نشاسته آن را به شکر تبدیل کنند و باعث شوند بگندد. ترفندهای نگهداری از پیاز را در مجله اینترنتی دلتا بخوانید.

ترفندهای نگهداری از پیاز چیست؟

پیاز برای تهیه انواع غذاها از سوپ‌ها و خورشت‌ها گرفته تا سس‌های خانگی و همچنین سالادها و ساندویچ‌ها، مهم است. به همین دلیل و از آنجا که پیاز می‌تواند ماه‌ها تازه بماند، می‌توان مقداری پیاز در آشپزخانه ذخیره کرد تا در هنگام لزوم، آن را به کار برد؛ اما باید بدانید که نحوه نگهداری می‌تواند طعم سبزیجات را حفظ کند.

بهترین راه نگه داشتن پیاز

پیاز کلا آب‌وهوای خشک و دمای خنک را ترجیح می‌دهد. حفظ شرایط نگهداری بهینه عمر مفید پیاز را به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد داد. پس قانون اول این است: پیاز را در جای خشک و خنک نگه دارید.

دمای ایده‌آل برای انبار کردن پیاز حدود ۷ تا ۱۳ درجه سانتی‌گراد است. پس جای خشک و خنک مانند انبار یا زیرزمین برای نگه داشتن آن جای مناسبی است. در عین حال، می‌توان آن را در یخچال هم نگه داشت؛ اما نه هر جای یخچال که خالی بود.

اهمیت کاهش رطوبت در نگهداری از پیاز

پیاز را باید قبل از نگهداری از کیسه‌ پلاستیکی خارج کرد و از محصولاتی که رطوبت پس می‌دهند، مانند سیب‌زمینی، دور نگه داشت. اگر پیاز کامل را در یک کیسه مواد غذایی بدون گردش هوا نگه دارید، این امر با حفظ رطوبت داخلی و تشویق به رشد میکروب‌های فاسدکننده‌ای مانند کپک، ماندگاری آن را کاهش می‌دهد. رطوبت بالا همچنین می‌تواند به جوانه زدن پیاز منجر شود. بنابراین آن‌ها را در پارچه توری یا سبد نگه دارید.

پیازها را دور از نور نگه دارید

علاوه بر یافتن محلی خنک، خشک و دارای تهویه مناسب برای پیاز، باید آن را از نور مستقیم خورشید نیز دور نگه داشت.

نحوه نگهداری از پیاز خرد شده در یخچال

اگر مقدار زیادی پیاز در آستانه خراب شدن دارید، شاید بخواهید آن‌ها را خرد کنید و برای مصرف روزهای بعد نگه دارید. برخلاف پیازهای دست‌نخورده، پیاز خردشده بهتر است در یخچال در یک کیسه پلاستیکی محفوظ یا ظرف دربسته نگهداری شود. به یاد داشته باشید اگر سیب، گلابی یا کرفس در نزدیکی پیاز نگهداری شوند، بوی همدیگر را جذب خواهند کرد.

ماندگاری پیاز چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری پیاز به محل نگهداری آن بستگی دارد. پیاز پوست‌کنده در یخچال، ۱۰ تا ۱۴ روز و پیاز خردشده ۷ تا ۱۰ روز خوب می‌ماند. اگرچه یخچال بهترین مکان برای نگهداری پیاز کامل نیست، اما آن‌ها در یخچال معمولا دو ماه دوام خواهند آورد.

پیاز کامل اگر در محیطی خنک، با تهویه مناسب و خشک نگهداری شود، ماندگاری آن می‌تواند سه یا حتی شش ماه ادامه داشته باشد؛ مشروط بر اینکه خود پیاز خشک، سفت، با پوست سالم و بدون جوانه باشد. در صورت نگهداری در فریزر در دمای صفر یا زیر صفر، پیاز منجمد باید ظرف هشت ماه مصرف شود.

ماندگاری پیاز چقدر است؟

پیشنهاد مطالعه: مطلب زوال عقل را به آسان‌ترین راه دور بزنید! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

بالاخره امواج مودم ضرر دارند یا نه؟

هزاران مطالعه درباره عوارض ناشی از وای‌فای صورت گرفته است. در این ویدیو مجله اینترنتی دلتا…