خانه نکات حقوقی استعلام سریع از حساب دارنده چک بلامحل

استعلام سریع از حساب دارنده چک بلامحل

۶
11
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چنانچه فرد متقاضی دسته‌چک جدید (صیاد) ازنظر بانک مرکزی، دارای شرایط دریافت دسته‌چک باشد، درخواست او از سامانه صیاد به گروه صدور دسته‌ چک به ‌منظور شخصی‌سازی و چاپ چک ارسال و دسته‌چک جدید صادر خواهد شد.
چک جدید

در این مطلب برای آگاهی و شناخت بیشتر درباره اینکه افراد برای داشتن دسته چک جدید به منظور استفاده در امور تجاری و معاملات خود باید چگونه اقدام کنند و همچنین آگاهی از دریافت نکردن چک بلامحل از طریق استعلام حساب دارنده آن، می‎پردازیم.

بنابر اعلام بانک مرکزی، افراد جامعه می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی، از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مطلع شوید.

چگونه دسته چک جدید دریافت کنیم

فرد متقاضی دریافت دسته‌چک جدید با مراجعه به بانک مورد نظر، درخواست صدور دسته‌چک را ارائه و ثبت می‎کند. در صورت تایید رئیس شعبه، درخواست او برای استعلام، به سامانه صیاد بانک مرکزی ارسال می‌شود. چنانچه فرد متقاضی دسته‌چک جدید (صیاد) ازنظر بانک مرکزی، دارای شرایط دریافت دسته‌چک باشد، درخواست او از سامانه صیاد به گروه صدور دسته‌ چک به ‌منظور شخصی‌سازی و چاپ چک ارسال و دسته‌چک جدید صادر خواهد شد.

 سامانه استعلام چک صیاد برای پیشگیری از دریافت چک بلامحل:

دریافت کنندگان چک صیاد برای استعلام از وضعیت صاحب حساب می‎توانند شناسه استعلامی ۱۶ رقمی را که در قسمت بالای چک و در سمت چپ درج شده  به شماره پیامک ۷۰۱۷۰۱ به صورت : ۱*۱* شناسه ۱۶ رقمی ارسال کنند.

چک جدید

بانک مرکزی در جواب، با پنج وضعیت پاسخ را ارسال می‎کند:

  • سفید : یعنی صادرکننده چک هیچ­گونه سابقه چک برگشتی ندارد.
  • زرد: یعنی  فقط یک فقره چک برگشتی بنام  صادر کننده ثبت شده است.
  • نارنجی: یعنی صادرکننده دارای ۲ تا ۴ فقره چک برگشتی است یا حداقل ۲۰ میلیون تومان تعهد بازپرداخت به بانک دارد.
  • قهوه‎ای : یعنی صادرکننده ۵ تا  ۱۰ فقره چک برگشتی داشته است.
  • قرمز: نشان‎­دهنده این است که صادرکننده چک بیش از ۱۰ فقره چک برگشتی دارد، یا باید بیش از ۵۰ میلیون تومان به بانک بازگرداند.

هزینه هر استعلام موفق، سه هزار و پانصد ریال است و ارتباطی با تعداد پاسخ‌های ارسال‌شده برای درخواست‌کننده استعلام ندارد. هم اکنون از هر شماره تلفن همراه فقط چهار استعلام در روز قابل ارسال است.

 زمان اجباری شدن استفاده از چک جدید:

مقامات بانک مرکزی، ۱۵ اردیبهشت سال ۹۷ را پایان ترتیب اثرگذاری به چک‎های قدیمی در سامانه چکاوک اعلام کرده بودند. اما به دلیل وجود میزان بالای چک‌های قدیمی که هنوز در دست مردم بود، این تاریخ تا پایان شهریور ماه ۹۷ تمدید شد.

شایان ذکر است پس از شهریور ماه چک‌های مدت‌دار، فقط در شعب بانک صادر کننده تعیین‌ تکلیف یا پرداخت می شوند.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

فریب در ازدواج چه عواقبی دارد؟

فریب در ازدواج یا تدلیس زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از زوجین قبل از انعقاد عقد طرف خود را ب…