در چه مواردی زن می‌تواند در غیاب مرد طلاق بگیرد؟

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر اساس قانون مدنی مرد می‌تواند هر زمان بخواهد زن خود را با رعایت شرایط مقرر در قانون مدنی طلاق بدهد. در مقابل زن صرفا در شرایطی قادر است تقاضای طلاق کند که دلایل موجهی برای این امر داشته باشد.
شرایط طلاق غیابی زن از مرد

بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی، درصورتی‌که خوانده یا وکیل یا قائم مقام او در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده باشند و به طور کتبی لایحه نفرستاده باشند و اخطاریه دادگاه، ابلاغ واقعی نشده باشد، حکم صادر شده در دادگاه حکم غیابی است. طلاق غیابی نیز از این امر مستثنی نیست. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع شرایط طلاق غیابی زن از مرد می‌پردازیم.

طلاق غیابی توسط زن چیست؟

درصورتی‌که زن در دادگاه تقاضای طلاق داده باشد و مرد یا وکیل او در دادگاه حاضر نبوده و به طور کتبی از خود دفاع نکرده باشند و اخطاریه دادگاه ابلاغ واقعی نشده باشد، حکم طلاقی که علیه مرد صادر می‌شود، حکم طلاق غیابی است که برای استعلام آن می‌تواند به سامانه استعلام طلاق غیابی با کد ملی مراجعه نماید. حکم طلاق غیابی از سوی زن، ظرف مدت بیست روز از سوی مرد قابل واخواهی است.

شرایط طلاق غیابی

شرایط طلاق غیابی از سوی زن

بر اساس قانون، اصولا اختیار طلاق در دست مردان است. به همین دلیل است که زنان صرفا در شرایطی می‌توانند از شوهر خود طلاق بگیرند که دلایل محکمه پسندی به دادگاه ارائه کنند. طلاق غیابی هم از این امر مستثنی نیست؛ یعنی اینکه طلاق از طرف زن صرفا در شرایطی امکان‌پذیر است که زن بتواند دلایل محکمه پسند و قانونی به دادگاه ارائه نماید. با این شرایط طلاق غیابی از همسر خارجی نیز امکان‌پذیر است. اگر به مطالبی پیرامون ارث علاقه دارید، به مطلب آیا ارث عمو به شما می‌رسد؟ مراجعه کنید.

از جمله شرایط طلاق غیابی از سوی زن بر اساس قانون مدنی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

درصورتی‌که زن در زندگی مشترک با عسر و حرج یا سختی غیر متعارف مواجه شود، می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند. مصادیق عسر و حرج زن متنوع و مختلف هستند؛ از جمله اعتیاد مرد، ترک زندگی خانوادگی، ضرب و شتم زن یا هر نوع سوءرفتار با زن و ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج. در چنین شرایطی اگر مرد در دادگاه حاضر نشود، دادگاه می‌تواند حکم طلاق غیابی زن را صادر نماید.

اگر مرد در طول مدت چهار سال تمام غایب مفقودالاثر باشد، زن می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند. دراین‌صورت، دادگاه پس از طی مراحل قانونی (نشرآگهی)، حکم طلاق غیابی زن را صادر می‌کند.

درصورتی‌که مرد در طول مدت شش ماه به همسر خود نفقه‌ای نپرداخته باشد، زن می‌تواند به دادگاه رجوع کرده و نفقه‌اش را مطالبه نماید. اگر با وجود صدور حکم پرداخت نفقه، باز هم مرد به همسر خود نفقه‌ای ندهد یا از پرداخت نفقه ناتوان باشد، دادگاه می‌تواند به تقاضای زن حکم طلاق را صادر کند.

طلاق غیابی

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب شرایط قسط‌بندی کردن مهریه برای مرد بیکار را مطالعه کنید.

یک نظر

  1. ناشناس

    ۱۲ آبان ۱۴۰۱ در ۱۲:۳۹ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …