فواید بی‌نظیر بوسه که قطعا نمی‌دانید

۸
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بوسیدن به‌عنوان یک زبان احساسی شناخته شده‌است که بالاترین سطح محبت ما را نسبت به دوستان، والدین و مخصوصا شریک زندگی‌ نشان می‌دهد.
فواید بوسیدن در روابط عاطفی

اگر از آن دسته افرادی هستید که مدت‌هاست همسرتان را خیلی کمتر می‌بوسید یا وقتی به دوستان‌ می‌رسید، بوسه‌های‌تان در هوا پخش می‌شوند و بوسه واقعی نیستند، اگر از ماچ‌های آبدار برخی اقوام دور و نزدیک چندش‌تان می‌شود و همه تلاش خود را می‌کنید که مودب باشید، همراه ما باشید. در این مطلب از مجله دلتا به بیان فواید بوسیدن در روابط عاطفی می‌پردازیم.

فواید بوسیدن در روابط عاطفی

بوسیدن مزایای جسمی و روحی فراوانی دارد. همه این یافته‌ها علمی هستند و از نتایج مطالعات مختلف استخراج شده‌اند.

افزایش هورمون‌های شادی از فواید بوسیدن در روابط عاطفی

بوسه می‌تواند هورمون‌های شادی ازجمله اکسی‌توسین، دوپامین و سروتونین را افزایش دهد. بوسیدن، مغز را تحریک می‌کند تا ترکیبی از موادشیمیایی را که مراکز لذت را در مغز فعال می‌کنند آزاد کند. این مواد شیمیایی باعث ایجاد احساس سرخوشی در شما می‌شوند و احساس محبت و پیوند را افزایش می‌دهند. همچنین سطح کورتیزول که هورمون استرس است، کاهش می‌یابد.

فواید بوسیدن در روابط عاطفی

به شما کمک می‌کند با همسرتان پیوند برقرار کنید

اکسی‌توسین یک ماده شیمیایی است که با پیوند عاطفی ارتباط دارد. حجم زیاد اکسی‌توسینی که هنگام بوسیدن ترشح می‌شود، احساس محبت و دلبستگی بین طرفین ایجاد می‌کند. بنابراین، بوسیدن همسرتان میزان رضایت از رابطه را افزایش می‌دهد و این در روابط پایدار اهمیت زیادی دارد. هرچه بیشتر همدیگر را ببوسید، به‌عنوان یک زوج، احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری خواهید داشت.

تاثیر محسوسی بر عزت‌نفس شما دارد

فواید بوسیدن شامل کاهش سطح کورتیزول نیز هست و این امر، احتمال بهبود احساس ارزشمندی را در شما افزایش خواهد داد. برای اینکه روابط عاطفی خوبی داشته باشید به مطلب هشدار، قاتل خاموش زندگی زناشویی را بشناسید سر بزنید.

کاهش استرس از فواید بوسیدن در روابط عاطفی

یکی دیگر از فواید بوسیدن کاهش کورتیزول یا هورمون استرس است. بنابراین بوسه با کاهش این هورمون می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد. ۱۵ دقیقه بوسیدن و روابط محبت‌آمیز مانند بغل‌کردن و گفتن دوستت دارم، بر فرایندهای فیزیولوژیکی مربوط به مدیریت استرس تاثیر می‌گذارد.

اضطراب را کاهش می‌دهد

روش‌های مدیریت استرس شامل کنترل استرس و اضطراب هستند. اکسی‌توسینی که درنتیجه بوسیدن ترشح می‌شود، اضطراب را کاهش می‌دهد و به افزایش آرامش و تندرستی می‌انجامد. واقعا هم هیچ‌چیز مانند یک بوسه و کمی محبت نمی‌تواند آدم را آرام کند.

به کاهش فشارخون کمک می‌کند

بوسیدن ضربان قلب را افزایش می‌دهد و رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. این امر به کاهش فشارخون می‌انجامد، زیرا وقتی رگ‌های خونی بازتر می‌شوند، فضای بیشتری برای جریان خون ایجاد می‌شود. بنابراین بوسیدن به‌معنای واقعی برای قلب مفید است.

بوسیدن به تسکین گرفتگی عضلات کمک می‌کند

یکی از فواید بوسیدن کمک به تسکین گرفتگی عضلات است. بوسه به‌ویژه برای آرام‌کردن خانم‌هایی که در دوران پریود با گرفتگی عضلات مواجه می‌شوند مفید است. افزایش مواد شیمیایی مربوط به خوشحالی در مغز که درنتیجه بوسیدن اتفاق می‌افتد حالشان را بهتر می‌کند.

فواید بوسیدن در روابط عاطفی

پیشنهاد مطالعه: مطلب این نشانه‌ها یعنی برای ازدواج زود است! را بخوانید.

۸ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۱ آبان ۱۴۰۱ در ۸:۳۹ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۴۷ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۲ آبان ۱۴۰۱ در ۸:۳۹ ب٫ظ

  عالی

  پاسخ

 4. ناشناس

  ۲ آبان ۱۴۰۱ در ۲:۵۹ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۲ آبان ۱۴۰۱ در ۱:۱۴ ق٫ظ

  👌👌👌

  پاسخ

 6. ناشناس

  ۱ آبان ۱۴۰۱ در ۶:۲۳ ب٫ظ

 7. ناشناس

  ۱ آبان ۱۴۰۱ در ۴:۴۸ ب٫ظ

 8. ناشناس

  ۱ آبان ۱۴۰۱ در ۲:۳۰ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…