هرگز این حرف‌ها را به کودکان نگویید

۸
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دنیای کودکی دنیای ظریف و حساسی است چراکه کودک هر لحظه با رویداد‌های جدید و تازه که از نظر ما بزرگسالان عادی به‌نظر می‌رسد روبه‌رو می‌شود.
حرف های اشتباهی که نباید به کودکان بزنید

دنیای کودکی دنیای لحظه‌های هیجانی و بکر است که می‌توان خاطرات تلخ و شیرین آن را سال‌ها به یاد داشت. در این دوران برخورد والدین و رفتار‌های کلامی، فیزیکی و احساسی آن‌ها همگی تصویری ذهنی در کودک شکل می‌دهد که در شخصیت حال و آینده کودک تاثیر مثبت و منفی خواهد گذاشت. در این مطلب از مجله دلتا به بیان حرف های اشتباهی که نباید به کودکان بزنید می‌پردازیم.

حرف های اشتباهی که نباید به کودکان بزنید

در ادامه برخی از این جملات را با هم مرور می‌کنیم و به شما یاد می‌دهیم که از بیان چه کلماتی به کودکان باید خودداری کنید.

دیگه مامانت نمی‌شم

اگر بخواهیم دسته‌بندی کنیم، برخی جملات هستند که می‌توان به آن‌ها جملات طردکننده گفت. به‌طور مثال جمله دیگه مامانت نیستم/ نمی‌شم که مثل نقل و نبات در زبان مادر‌ها می‌چرخد، کودک را دچار اضطراب و استرس می‌کند.

کودک نمی‌تواند درک و استدلال کند که شما در هر صورت مادر او هستید و به خاطر یک دعوای کودکانه، به هم ریختن اتاق، جیغ زدن، کتک زدن بچه همسایه و غیره او را رها نکرده و از شغل مادری‌اش استعفا نمی‌دهید. کودک کاملا باور می‌کند که شما دیگر مادر او نخواهید شد و این مسئله او را دچار اضطراب می‌کند.

حرف های اشتباهی که نباید به کودکان بزنید

دیگه دوستت ندارم از حرف های اشتباهی که نباید به کودکان بزنید

ما به اشتباه تصور می‌کنیم همان حسی که با شنیدن جمله دیگه دوستت ندارم در خودمان ایجاد می‌شود، الزاما در کودک هم برانگیخته می‌شود. برعکس، کودک فقط کلمات شما را می‌شنود. باور می‌کند که دیگر دوستش ندارید و او لایق دوست داشته شدن از سمت شما نیست. این جمله به کودک احساس عدم امنیت می‌دهد و برای به‌دست آوردن دل شما ممکن است دست به هر کاری بزند. برای اینکه روابط عاطفی خوبی داشته باشید به مطلب رازهایی که زنان هرگز به مردان نمی‌گویند سر بزنید.

کاش به دنیا نمی‌اومدی

جملاتی همچون کاش به دنیا نمی‌اومدی یا جملات دیگری که همین مفهوم را داشته باشد، مانند چقدر راحت بودم تا بچه نبود، کاش یه مهدکودک ۲۴ ساعته پیدا بشه، کاش زودتر مدرسه‌ها باز بشه و از دستت راحت بشم، کودک را به این باور می‌رساند که ارزشمند نیست و وجودش زیادی و اضافه است.

این جملات که بار منفی بسیاری با خود به همراه دارند، هرگز کمکی به سیستم تربیتی شما نخواهد کرد و کودک شر و شلوغ و بازیگوش شما را تبدیل به یک بچه آرام و حرف گوش‌کن نمی‌کند.

جملات برچسبی

این جملات آن دسته از جملاتی هستند که شما یک صفت منفی را به کودک نسبت می‌دهید تا او را به خودش آورده و متنبه کنید. او مهارتی برای کنار آمدن و هضم کردن جملات منفی ندارد. در برابر نظرات شما فقط یک راه به ذهنش می‌رسد. باور کردن! همین! هر برچسبی را که به کودکتان بچسبانید در واقع او را برای همیشه به دسته‌ای خاص ملحق کرده‌اید.

همین الان می‌ذارم میرم از حرف های اشتباهی که نباید به کودکان بزنید

گاهی آنقدر کلافه و خسته‌ایم که راهی به جز تهدید نداریم. اما کودک تهدید ما را به کل باور می‌کند. احساس بی‌پناهی و گناه کرده و تصور می‌کند به‌خاطر کارش باعث شده ترکش کنید. لازم است بدانید که بچه‌ها مثل ما فکر نمی‌کنند. آن‌ها طبق غریزه‌شان زندگی کرده و دنیا را تجربه می‌کنند. به جای عصبانی، خسته شدن و مقایسه کردن کودک با بچه‌های دیگر، روی استعداد و توانایی ویژه کودک خودتان متمرکز شوید.

حرف های اشتباهی که نباید به کودکان بزنید

پیشنهاد مطالعه: مطلب رازهایی که مردان دوست دارند شما بدانید را بخوانید.

۸ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۴ آبان ۱۴۰۱ در ۱۰:۲۵ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱ آبان ۱۴۰۱ در ۱:۱۵ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۱ آبان ۱۴۰۱ در ۱:۱۵ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۱ آبان ۱۴۰۱ در ۷:۴۵ ق٫ظ

 5. ناشناس

  ۲۹ مهر ۱۴۰۱ در ۱:۳۴ ق٫ظ

  سپاس از مطالبتون

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۳۰ مهر ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۸ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما دوست عزیز🌹🌹

   پاسخ

  • ذوالفقاری

   ۷ آبان ۱۴۰۱ در ۷:۴۱ ب٫ظ

   ممنون از مطالب بسیار اموزنده تون

   پاسخ

 6. ناشناس

  ۲۸ مهر ۱۴۰۱ در ۴:۳۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…