تماشای آثار باستانی در هفت تپه خوزستان

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تپه باستانی هفت تپه محل پیشین شهر کبناک است؛ یکی از شهرهای باستانی از تمدن عیلام که هنوز بسیاری از رازهای آن نهفته باقی مانده‌اند.
محوطه باستانی هفت تپه

با توجه به مطالعات تاریخی و کاوش‌های باستان‌شناسی، یکی از مناطق باستانی ایران، استان خوزستان است. برخی از جاهای دیدنی خوزستان، نظیر جندی شاپور و زیگورات چغازنبیل نیز گواهی بر این ادعا هستند. در نزدیکی شوش، یکی دیگر از محوطه‌های باستانی خوزستان واقع شده است؛ محوطه باستانی هفت تپه. با مجله دلتا همراه باشید تا محوطه باستانی هفت تپه را بهتر بشناسید.

کشف محوطه باستانی هفت تپه

در جریان راهسازی مربوط به شرکت نیشکر هفت‌تپه، بقایای طاقی آجری به‌همراه قسمتی از یک دیوار خشتی نمایان شد. همین مسئله باعث شروع عملیات حفاری در منطقه‌ هفت‌تپه شد. این حفاری که در سال ۱۳۴۴ شروع شده بود، در مرحله‌ اول خودش تا سال ۱۳۵۷ طول کشید.

از نظر تعداد و حجم اکتشافات از حفاری‌های نادر در کشور محسوب می‌شود. در نهایت، فراوانی اکتشافات در هفت‌تپه مسئولان وقت را به فکر ساخت موزه‌ای در همین محوطه انداخت. این موزه و محوطه امروزه به‌عنوان یکی از دیدنی‌های استان خوزستان، میزبان گردشگران است.

هفت تپه

حفاری‌های جدید محوطه باستانی هفت تپه

در نزدیکی بقایای کاخ در این شهر، شواهدی دال بر وقوع قتل عام پیدا شده است. بقایایی از چند صد قربانی که هر یک بالای سر دیگری دفن شده‌اند. هنوز تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. همچنین کارگاه ساخت الواح گلی در این منطقه کشف شد که توسعه‌ هنر و صنایع دستی را در امپراتوری باستانی عیلامیان نشان می‌دهد.

قدمت هفت تپه

از نظر باستان‌شناسان، منطقه‌ مسکونی کشف‌شده در هفت‌تپه، شهر کبناک است. کبناک از شهرهای تمدن عیلامیان به شمار می‌رود. وجود آرامگاهی متعلق به یکی از پادشاهان عیلامی، عمده دلیل ارتباط این منطقه‌ مسکونی با تمدن عیلامیان است.

حفاری های هفت تپه

آرامگاه محوطه باستانی هفت تپه

محل دفن تبتی اهر و ملکه‌اش، معبدی خصوصی دارای سالن، ایوان و حیاط بوده است که به‌وسیله‌ راهرویی به آرامگاهی عمومی، در بیرون بنا متصل می‌شد. طاق این آرامگاه اولین طاق ضربی ساخته شده در ایران باستان به شمار می‌رود و به عقیده‌ مورخین از ابداعات معماران عیلامی است. اگر اهل ایرانگردی هستید، دیدنی‌ترین نقاط همدان در پاییز را بخوانید.

موزه هفت‌ تپه

اشیای زیادی در محوطه باستانی هفت‌ تپه کشف شده‌اند که علاقه‌مندان برای مشاهده می‌توانند به موزه‌ هفت تپه مراجعه کنند:

  • گل‌نوشته و کتیبه‌های سنگی به خط میخی و زبان اکدی (از زبان‌های رایج بین آشوریان و بابلیان در دوران باستان)
  • مهرهای سنگی و گلی به‌همراه اثرمهرها
  • ظروف سفالی مانند کوزه‌های کف‌گرد و نوک‌تیز، ساغرهای پایه‌دار، خمره‌ها و غیره.
  • اشیای تزیینی مانند گردنبندهایی از جنس سنگ‌های نیمه‌قیمتی همچون عقیق و سنگ سلیمان؛ دکمه‌های تزیینی با اشکال دایره و چهارگوش از جنس استخوان؛ پلاک‌های منقوش از جنس مفرغ یا قیر طبیعی و…

موزه هفت تپه

نکات بازدید از محوطه باستانی هفت تپه

  • بازدید از هفت تپه برای عموم آزاد است.
  • ساعات بازدید از ۸:۳۰ تا ۱۶ است. برای اطمینان بیشتر، پیش از اقدام برای بازدید، با اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوش تماس بگیرید.

محوطه باستانی هفت تپه

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از گردشگری زیباترین ساحل‌های شمال کجاست؟ را بخوانید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

مرور جاهای دیدنی اصفهان تنها در یک دقیقه

اصفهان یکی از شهرهای ایران است که جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد. وقتی به آن لقب نصف ج…