هرگز از پشت‌بام استفاده غیرقانونی نکنید

۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شاید شنیده باشید که پشت بام یک سری قوانین برای خود دارد و لازم است که این قوانین را بدانید.
استفاده غیرقانونی از پشت بام

در شهرنشینی واژه‌ای که دارای اهمیت بسیار است آپارتمان است. محلی برای زندگی که انسان‌ها با هم در چندین طبقه آن زندگی می‌کنند آپارتمان نام دارد و این برخلاف خانه‌های سنتی است که دارای یک پشت بام هستند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع استفاده غیرقانونی از پشت بام می‌پردازیم.

حکم استفاده غیرقانونی از پشت بام

در صورت ممانعت از ورود به پشت‌بام بدون توجه به نظر بقیه ساکنین آپارتمان، می‌توان از مالک شکایت کیفری کرد و وی را به اتهام ممانعت از ورود به پشت بام محکوم کرد. اگر قبلا این موضوع به تصویب ساکنین آپارتمان رسیده باشد دیگر نمی‌توان وی را محکوم کرد و جنبه قانونی آن از بین می‌رود.

اگر یکی از مالکین مشاعی با توافق کتبی اعضای آپارتمان، مالکیت استفاده از پشت بام را به یکی دیگر از ساکنین آپارتمان واگذار کند، مالک مشاعی جدید حتی حق نصب درب جدید یا قفل زدن به درب پشت بام را به‌صورتی‌که کسی از آن نتواند استفاده کند را به لحاظ قانونی ندارد.

درصورتی‌که این عمل را انجام دهد جرم محسوب می‌شود. بقیه اعضای آپارتمان می‌توانند از او شکایت کنند. دادگاه به این موضوع رسیدگی می‌کند. پاگرد آخر آپارتمان هم جزو مشاعات به حساب می‌آید. مالک طبقه آخر آپارتمان حق تصرف آن را ندارد، زیرا مشترک است. اگر به موضوعاتی پیرامون مجازات علاقه دارید، به مطلب مجازات این زنا متفاوت است مراجعه کنید.

استفاده کردن از پشت بام

موارد غیرقانونی استفاده از پشت بام

  • شستن فرش در پشت بام ممنوع است حتی اگر رضایت تمامی اعضای آپارتمان وجود داشته باشد.
  • استفاده از فضای اضافی، در اتاقک آسانسور پشت بام، صرفا برای انبار کردن وسایل مرتبط آپارتمان یا استفاده شخصی ممنوع است.
  • واحدهای طبقه اول و دوم یک آپارتمان نمی‌توانند نسبت به پرداخت هزینه‌های پشت بام یک آپارتمان بی‌تفاوت باشند. چرا که این بخش از آپارتمان چنانچه گفته شد جزو مشاعات است. تامین هزینه آن به عهده تمامی افراد آپارتمان است نه عده‌ای خاص.
  • درصورتی‌که ساکنین بخواهند آنتن مخابراتی در پشت‌بام نصب کنند، هیئت مدیره نمی‌تواند به تنهایی تصمیم‌گیری کند مگر اینکه در اساسنامه آپارتمان به آن اجازه داده شده باشد. در صورت اجازه وزارت بهداشت باید این عمل را مبنی بر بی‌ضرر بودن آن تایید کند. اگر در اساسنامه آپارتمان چنین موضوعی ذکر نشده باشد باید رای‌گیری شود و در صورت تصویب شدن اجرا گردد.
  • برای تبدیل کردن پشت‌بام به روف گاردن هم همین قانون صادق است. اگر در اساسنامه چنین اجازه‌ای داده نشده باشد باید جلسه‌ای برگزار شود. در آن مطرح گردد و اگر به توافق انجامید آن را اجرا کنند.

آیا به توافق و امضای تمامی اعضای آپارتمان و دادن تعهد محضری می‌توان پشت بام را متعلق به یک نفر کرد؟

در پاسخ باید ذکر کنیم که مالکیت مشاعات آپارتمان یکی از موارد پیچیده قضایی است. چون در نهایت به مشکلات زیادی برخورد می‌کند. بهترین راه همان مطرح کردن مسائل در جلسات و تلاش هیئت مدیره برای پیشگیری از بروز مشکلات در آپارتمان است.

قانون مشاعات

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب اجاره خانه بدون پول پیش چه شرایطی دارد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…