تنها جنگل هیرکانی تهران کجاست؟

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اکنون برای علاقه‌مندان به جنگل‌های شمال کشور این فرصت فراهم شده است تا در کوتاه‌ترین زمان و با دسترسی آسان در غربی‌ترین منطقه از پایتخت به جنگل‌های هیرکانی سفر کنند و در آن قدم بزنند.
رویشگاه هیرکانی باغ گیاه شناسی

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران که در منطقه ۲۲ قرار دارد از رویشگاه‌ها و کلکسیون‌های گیاهی تشکیل شده است که گونه‌های گیاهی از سراسر نقاط ایران و همچنین جهان در فضایی وسیع کنار هم قرار گرفته‌اند. «رویشگاه هیرکانی باغ گیاه شناسی» از جمله بخش‌های جذاب و سرسبز این مجموعه به شمار می‌رود. با مجله دلتا همراه باشید.

رویشگاه هیرکانی باغ گیاه شناسی ملی ایران

این مجموعه با اهداف پژوهشی و آموزشی و حفاظتی در زمینی به مساحت ۷هکتار ایجاد شده است. در این بخش سعی شده تا گونه‌های درختی، درختچه‌ای و علفی که به‌صورت طبیعی در جنگل‌های هیرکانی وجود دارند، کاشته شوند.

در قسمت جنوبی این قطعه درختان زربین کشت شده است که نماینده جامعه زربین شمال ایران است. گونه‌های علفی متنوعی از جمله مهم‌ترین گونه‌های سرخس جنگل‌های شمال، انواع پیازها، ریزوم‌ها و گیاهان علفی یک‌ساله و چندساله در قطعه کوچکی در داخل جنگل کشت شده‌اند.

جنگل هیرکانی تهران

گونه‌های دارای حیات تجدیدپذیر

درختان در این جنگل به‌خوبی مستقر شده و اکثر گونه‌ها دارای تجدیدحیات طبیعی هستند. همچنین برای تأمین رطوبت موردنیاز گیاهان، علاوه بر انواع سیستم‌های آبیاری بارانی، دریاچه‌ای به مساحت ۸هزار مترمربع و عمق حدود ۳متر نیز ایجاد شده است.

در همین راستا ۲ رودخانه که یکی از قسمت باغ میوه و دیگری از البرز سرچشمه می‌گیرند وارد این دریاچه می‌شود. برای دیدن جاذبه‌های طبیعی در تهران، زیباترین نقاط تهران در پاییز را بخوانید.

جنگل‌های هیرکانی

جنگل‌های هیرکانی جزو جنگل‌های معتدله یا پهن‌برگ خزان‌کننده به شمار می‌آیند. این جنگل‌ها همچون نوار سبزی بر روی دامنه شمالی رشته‌کوه البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را می‌پوشاند. این جنگل‌ها باقیمانده جنگل‌های دوران سوم زمین‌شناسی هستند و به همین دلیل به آنها جنگل‌های کهن گفته می‌شود.

رویشگاه هیرکانی باغ گیاه شناسی

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر درباره ایران دیدنی‌ترین راه‌آهن جهان در ایران را بخوانید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

۱۰ پیشنهاد تفریح ویژه برای همه

برای شما که هیجان‌دوست هستید، چند پیشنهاد از بهترین مکان های تفریحی ورزشی ایران آماده کرده…