آیا زن خیانتکار حق گرفتن مهریه را دارد؟

۸
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
این سوال ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید که تکلیف مهریه زن خیانتکار چیست یا در چه صورت به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد؟
مهریه زنی که خیانت کرده است

هنگامی که بین دو نفر عقد ازدواج صورت می‌گیرد، باعث می‌شود که زوجین حقوق و تکالیفی داشته باشند. مثلا در عقد دائم مرد موظف است که به زن خود نفقه پرداخت کند و زن هم موظف به تمکین است. یکی دیگر از وظایف مهم مرد در عقد نکاح پرداخت مهریه به زن است. اما آیا وقتی که کانون خانواده‌ بر اثر خیانت زن در حال فروپاشی است، این تکلیف از عهده‌ مرد برداشته می‌شود؟ یا اگر زنی به همسر خود خیانت کند یا مرتکب رابطه نامشروع شود مهریه به زن خیانتکار تعلق می‌گیرد؟ در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مهریه زنی که خیانت کرده است می‌پردازیم.

حق مهریه زن به چه صورت است؟

بر اساس قانون مدنی وقتی عقدی بین دو نفر جاری می‌شود، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد. در واقع وقتی عقد نکاح به طور صحیح انجام شود، زن مالک مهریه می‌شود.

اگر مهریه زن مثلا خانه یا زمین باشد هر موقع که خواست و اراده کند، می‌تواند مهریه را مطالبه نماید و اگر بخواهد می‌تواند مهریه را به شوهرش ببخشد.

به همین دلیل، مهریه حق زن است و زن می‌تواند هر نوع تصرفی در مهریه داشته باشد.

اما وقتی زنی به همسر خود خیانت کند، ممکن است این سوال برای بسیاری از مردان به وجود بیاید که چرا با اینکه زن خیانت کرده ولی باز هم مهریه به زن خیانتکار تعلق می‌گیرد؟

 مهریه زن خیانتکار

 مهریه زنی که خیانت کرده است

زمانی که عقد نکاح بین زوجین برقرار شده باشد، زن مالک مهریه است و حق مهریه به او تعلق می‌گیرد. بنابراین اگر حتی زن خیانت کرده باشد و رابطه نامشروع داشته باشد، مرد می‌تواند از زن خود در این مورد شکایت کیفری کند. اما حق مهریه زن خیانتکار همچنان سر جایش است و اگر زن مهریه‌اش را مطالبه کند، مرد وظیفه دارد که مهریه را پرداخت کند.

بنابراین برقراری رابطه نامشروع و خیانت زن باعث از بین رفتن حق مهریه زن نمی‌شود؛ چون حق مهریه برای زن در زمان عقد نکاح واقع شده است و در همان زمان مرد موظف به پرداخت آن شده است.

البته اگر مرد متوجه خیانت زن شود و بخواهد از زن شکایت کند، زوجین می‌توانند با طلاق توافقی شرط کنند که در صورت شکایت نکردن مرد از زن خیانتکار، زن نیز مهریه خود را به صورت تمام و کمال به مرد ببخشد.

اگر عقد دو نفر قبل از این که باهم رابطه جنسی داشته باشند، به دلیل خیانت زن به شوهر یا داشتن رابطه نامشروع با شخص دیگری به طلاق منجر شود، حق مهریه زن نصف مهریه تعیین شده خواهد بود. چون طبق قانون، مهریه زن در دوران عقد نصف است.

در نظر داشته باشید که به دلیل نداشتن ارتباط جنسی حق مهریه زن در این رابطه نصف می‌شود و هیچ دلیل دیگری حتی خیانتکار بودن زن، تاثیری در کم کردن میزان مهریه تعیین شده ندارد.

متاسفانه در حال حاضر برخی از مردان از ترفندهای ندادن مهریه استفاده می‌کنند و مهریه زنان را پرداخت نمی‌کنند. مثلا برخی حسابی به نام زن باز می‌کنند و با واریز پول‌هایی به حساب آن‌ها مدعی پرداخت مهریه به این صورت می‌شوند.

خیانت کردن زن

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب آیا می‌توان ازدواج موقت را در شناسنامه ثبت کرد؟ را مطالعه کنید.

۸ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۸ مهر ۱۴۰۱ در ۲:۳۷ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۳ مهر ۱۴۰۱ در ۱۰:۱۵ ب٫ظ

 3. Sodi

  ۵ مهر ۱۴۰۱ در ۱۰:۳۶ ب٫ظ

  تاوقتی این قانون هردم بیلی تو کشوره باید یه ساک پرپول و یه کفش آهنی بپوشیم هرروز دنبال مهریه گرفتن بدویم قانون عملا به نفع مردان رای صادر کرده کل مسایل مربوط به مردهارو آورده گفته مستثنیات دین ..این چه مسخره بازیه الان نزدیک دوساله دنبالشم ولی کو یک ریال که بهم داده باشن فقط الکی سر میدوونن..مردی که خیانت کرده و منزلو ترک کرده نه نفقه داده و نه انجام تعهد نسبت به زن و فرزندان داره راست راست راه میره و خب چرا نره قانون طرف اونه حالا زن خودفروشی کنه گدایی کنه و صدها عمل مشروع یا نامشروع انگ ناشزه و عدم تمکین بهش زده میشه.واقعا شرم بر قانونگذاران…ننگ بر آنان که با ندانم کاری هنجارهای جامعه را بیشتر میکنند.اف بر کسانی که میتوانند مرهمی باشند و نمیخواهند…براستی مگر فردوسی بزرگوار نگفته بنی آدم اعضای یک پیکرند،! یا فقط حرفشو میزنین…بماااند..ماهم خدایی داریم…

  پاسخ

 4. ناشناس

  ۴ مهر ۱۴۰۱ در ۹:۵۲ ب٫ظ

  مطالب اموزنده بود ، خیلی ممنون

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۱۰ مهر ۱۴۰۱ در ۵:۰۰ ب٫ظ

   ممنون از حضور ارزشمند شما🌹

   پاسخ

  • ناشناس

   ۱۲ مهر ۱۴۰۱ در ۱۰:۲۳ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۳ مهر ۱۴۰۱ در ۶:۲۷ ب٫ظ

  • مهران

   ۷ مهر ۱۴۰۱ در ۱۰:۴۰ ب٫ظ

   سلام اما در قرآن آماده مهریه زن را بپردازید تمام مگر که عمل زشتی از آنان پدیدار شود

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …