خانه مدرن و حلزونی مکزیک ؛ هماهنگ با طبیعت

۰
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خانه حلزونی چه از نمای بیرون و چه از داخل ساختمان بسیار جالب و شگفت انگیز است.
خانه مدرن

خانه مدرن و حلزونی مکزیک؛ هماهنگ با طبیعت و ساختارشکن ساخته شده است که در نگاه اول خلاقیت یک هنرمند را به نگاه ما هدیه می‎دهد. معمار آن خاویر سنوسیان است که برای ساخت  این  خانه مارپیچی  از موجودات آبزی الهام گرفته و  در طراحی این ساختمان، معماری مدرن را با هنر مفهومی ترکیب کرده است. این خانه مدرن در گروه  معماری‎های ارگانیک و طبیعی قرار دارد و افرادی که در آن اقامت دارند، حس می‎کنند بخشی از طبیعت هستند.

ساخت خانه حلزونی در سال ۲۰۰۷ میلادی بوده و ناتیلوس(Nautilus) نام دیگر آن است که از اسم یک زیردریایی معروف گرفته شده است.

خانه حلزونی

معماری مدرن خانه حلزونی

فرم سازه‎های این خانه قرینه نیست و  از فرم‎های مارپیچ طبیعت مثل: کهکشان‎ها، توفان پیچنده، گرداب، صدف‎های مخروطی شکل و حتی اثر انگشت انسان الهام گرفته شده است.

شکل‎های دایره‎ای و منحنی‎های این ساختمان، ساختار داخلی بدن حلزون را نمایش می‎دهند. انحنای پوسته حلزون از یک اولگاریتم ریاضی پیروی می‎کند که نمونه کامل یک ساختار بی عیب و نقص است. این خانه یک برداشت آزاد از جهان است که هدف اصلی ساخت آن هماهنگی کامل با طبیعت بوده است.

Nautilus House

از آن‎جا که پوسته حلزون صدفی‎شکل است، سعی شده تا کل فضای داخلی به صورت یکپارچه با راهروهای سرتاسری گرد و پلکان‎های مارپیچی و با پوشش گیاهی باشد.

همچنین رنگ‎های انتخابی برای داخل خانه به نحوی انتخاب شده‎اند که به فضای افسانه و رویا نزدیک باشد.

خانه در مکزیک

بخش‎های مختلف خانه مدرن حلزونی

 بخش‎های این خانه زیبا شامل چمن مصنوعی، اتاق ها و حمام می‎شود. طراحی اتاق‎ها، راهروها و حمام به گونه‎ای است که  نور خورشید به راحتی در آن ها جریان می‎یابد. راه پله‎های این ساختمان به صورت مارپیچ، به هال راه دارند.

حتی مبلمان این خانه به گونه‎ای طراحی شده  تا با فضای منحنی‎شکل آن به خوبی هماهنگ شوند. می‎توان از یک مسیر سنگی همراه با فرشی از چمن عبور کرده و به داخل حمامی رسید که آب از دیوارهای شنی آن، به پایین فرو می‎ریزد. دیوارهای شنی این خانه مدرن و رویایی، به انسان احساس زیر آب دریا بودن را القا می‎کند.

Nautilus House

مصالح کاربردی خانه حلزونی

این خانه با میله‎های فلزی و توری‎های محافظ که به صورت فشرده درآمده‎اند؛ ساخته شده است. این تکنیک باعث می‎شود تا ایجاد حالت‎های مارپیچی و انحنای بنا، بدون نیاز به دیوارهای نگهدارنده و ستون انجام شود. تورهای فلزی علاوه بر این‎که از دیوارهای نگهدارنده سبک‎تر هستند، مزایایی مثل مقاومت در برابر زلزله و ماندگاری بالا هم دارند.

یکی از نقاط قوت طراحی این ساختمان استفاده از شیشه‎های رنگی در آن است که از  داخل و خارج بسیار زیبا دیده می‎شود. داخل این خانه پر از فضاهای مارپیچی و دایره‎ای است. همچنین این سازه از جنس چوب و مصالحی ساخته شده است که دوستدار طبیعت هستند.

خانه مدرن و حلزونی

 

برای دیدن مطالب بیشتر از صفحه‎های معماری و دکوراسیون و معماری های خاص ، از  مجله دلتا؛ جامع‎ترین مجله ملکی ایران، دیدن کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

بهترین پارچه برای مبلمان منزل چه جنسی دارد؟

آیا برای مبل راحتی خود به دنبال پارچه مناسب می‌گردید؟ می‌خواهید بدانید که بهترین نوع پارچه…