با این راهکارهای ساده راحت بخوابید

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خواندن این مطلب برای افرادی که دچار بی‌خوابی هستند و برای خواب راحت شبانه دچار مشکل هستند، توصیه می‌شود.
راهکارهای ساده برای درمان بی خوابی

میزان خوابی که ما برای سلامتی نیاز داریم ممکن است با توجه به سن و عوامل دیگر متفاوت باشد، اما مهم‌ترین چیز این است که خوابی با کیفیت داشته باشیم. توصیه‌های بسیاری از متخصصان برای داشتن یک خواب خوب در شب وجود دارد و بیشتر آن حول محور کیفیت خواب می‌چرخد. مواد غذایی وجود دارد که می‌تواند به کسانی که از بی‌خوابی رنج می‌برند یا چندین بار در طول شب بیدار می‌شوند و سایر مشکلات خواب کمک کند. در این مطلب از مجله دلتا راهکارهای ساده برای درمان بی خوابی را بشناسید.

تاثیر کربوهیدرات‌ها بر خواب

به گفته بنیاد خواب انگلیس، از جمله غذاهایی که با خواب بهتر مرتبط هستند، برنج است. این بنیاد اشاره می‌کند که مطالعه‌ای روی بزرگسالان در ژاپن نشان می‌دهد کسانی که به طور منظم برنج می‌خورند نسبت به کسانی که نان یا پاستا بیشتری می‌خورند، خواب بهتری دارند.

این گزارش توضیح می‌دهد: این مطالعه فقط یک ارتباط را شناسایی کرده و نمی‌تواند علت آن را ثابت کند اما از تحقیقات قبلی پیروی می‌کند که نشان می‌داد خوردن غذاهای با شاخص گلیسمی بالا حدود چهار ساعت قبل از خواب به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات مرتبط با خواب و کربوهیدرات‌های مختلف ضروری است.

تاثیر کربوهیدرات‌ها بر خواب

بی‌خوابی و برهم خوردن نظم خواب

  • اگر در طول روز دائما خسته باشید، ممکن است به اندازه کافی نخوابید. برخی افراد به طور طبیعی سبک‌تر می‌خوابند یا زمان بیشتری برای به خواب رفتن نیاز دارند. در حالی که برخی از شرایط زندگی ممکن است احتمال قطع خواب را افزایش دهند، مانند اتفاقات استرس‌زا در طول روز.
  • اگر برای مدت کوتاهی کمتر از سه ماه از بی‌خوابی رنج می‌برید، به این عارضه بی‌خوابی کوتاه مدت می‌گویند. بی‌خوابی که سه ماه یا بیشتر طول بکشد، بی‌خوابی طولانی مدت نامیده می‌شود.
  • افراد مبتلا به بی‌خوابی به سختی می‌توانند در زمان مناسب به خواب بروند و می‌توانند چندین بار در طول شب از خواب بیدار شوند.
  • بعد از کم‌خوابی در شب، برخی از افراد ممکن است وسوسه شوند که چرت‌های طولانی داشته باشند. با این حال، بهتر است از این کار اجتناب کرده و سعی کنید به زمان خواب منظم خود پایبند باشید. به این دلیل که چرت زدن در طول روز می‌تواند ریتم شبانه‌روزی را مختل کند.
  • ریتم‌های شبانه‌روزی تغییرات فیزیکی، ذهنی و رفتاری هستند که به دنبال یک چرخه ۲۴ ساعته می‌آیند. این فرایندهای طبیعی عمدتا به نور و تاریکی وابسته است و بیشتر موجودات زنده را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگر خواب نا آرامی دارید مطلب بختک چیست؟ ۷ راه برای رهایی از فلج خواب  را از دست ندهید.

با این راهکارهای ساده راحت بخوابید

  • برای حفظ ساعات خواب منظم، ایجاد یک محیط تاریک، آرام و خنک و ورزش کردن توصیه می‌شود.
  • اگر کمبود خواب بر زندگی روزمره شما تاثیر می‌گذارد یا باعث ناراحتی شما می‌شود، می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید.
  • هر فرد متناسب با سنش به زمان مختلف خواب نیاز دارد. بزرگسالان به طور متوسط ​​به ۷ تا ۹ ساعت به خواب نیاز دارند، در حالی که کودکان به ۹ تا ۱۳ ساعت و کودکان خردسال و نوزادان به ۱۲ تا ۱۷ ساعت خواب در روز نیاز دارند.
  • کافئین و الکل می‌توانند شما را از به خواب رفتن بازدارد و خواب راحت را از شما سلب کند؛ بنابراین توصیه می‌شود با نزدیک شدن به زمان خواب افراد از مصرف کافئین پرهیز کنند.
  • کافئین در روند خواب اختلال ایجاد و از خواب عمیق جلوگیری می‌کند. کافئین نه‌تنها در قهوه یافت می‌شود، بلکه در بسیاری از محصولات دیگر از جمله چای، برخی از نوشابه‌ها، شکلات، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و برخی مسکن‌ها نیز یافت می‌شود.

راهکارهای ساده برای درمان بی خوابی چیست

پیشنهاد مطالعه: مطلب شیوه نگهداری برنج خام در خانه که نمی‌دانستید را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

بالاخره امواج مودم ضرر دارند یا نه؟

هزاران مطالعه درباره عوارض ناشی از وای‌فای صورت گرفته است. در این ویدیو مجله اینترنتی دلتا…