با این کارها گیاهان آپارتمانی هرگز خشک نمی‌شوند

۷
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
وجود گیاهان آپارتمانی در خانه باعث دلنشین شدن فضای خانه و تمیز شدن هوای خانه می‌شود. برای به‌وجود آوردن فضای سبز در خانه می‌توان از گیاهان زیبا و خاص استفاده کرد.
روش های جلوگیری از خشک شدن گیاهان آپارتمانی

زرد شدن برگ‌ها یکی از اولین نشانه‌های وجود مشکل در گیاه است. گیاهان آپارتمانی در طی زمان و به دلایل مختلف دچار خشکی می‌شوند. در این مطلب از مجله دلتا به بیان روش های جلوگیری از خشک شدن گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم.

روش های جلوگیری از خشک شدن گیاهان آپارتمانی

زمانی‌ که شاخ و برگ گیاهان آپارتمانی خشک می‌شود و گیاه حالت پژمرده به خود می‌‌گیرد، یک علامت هشدار دهنده است! در این زمان، فرد باید نحوه رسیدگی و مراقبت از گیاهان خود را تغییر دهد.

چک کردن رطوبت گیاه از روش های جلوگیری از خشک شدن گیاهان آپارتمانی

اگر متوجه شدید که برگ‌های گیاه در حال زرد شدن است، نشانه‌های استرس را بررسی کنید. شایع‌ترین استرس گیاه آب خیلی کم یا بیش از اندازه است. برای بررسی اندازه‌ رطوبتی که به گیاه می‌رسد، انگشتتان را حدود یک بند انگشت داخل خاک فشار دهید. فقط سطح خاک را بررسی نکنید، که معمولا سریع‌تر از بقیه جاها خشک می‌شود.

تشخیص: اگر تا یک بند انگشت زیر سطح خاک خشک شده باشد، احتمالا گیاه تشنه است. فورا یک لیوان آب به آن بدهید و به آبدهی منظم‌تر به گیاه پایبند باشید. اگر تا یک بند انگشت زیر سطح خاک مرطوب به نظر می‌رسد، گیاهتان احتمالا آب کافی دریافت می‌کند، یا ممکن است حتی بیش از اندازه آبدهی شده باشد. نشانه‌های پوسیدگی ریشه را، مانند بوی کپک، بررسی کنید.

روش های جلوگیری از خشک شدن گیاهان آپارتمانی

به دنبال حشرات ریز باشید

اگرچه آبدهی کم و آبدهی بیش از اندازه از رایج‌ترین علل زرد شدن برگ‌هاست، اگر احتمال نمی‌دهید که این‌ها علل بالقوه زرد شدن برگ‌ها باشند، آلودگی به آفت را می‌توان مقصر دانست. اگرچه دیدنش با چشمان غیرمسلح دشوار است، ممکن است کنه‌های عنکبوتی یا شپشک آردی گیاهتان را تحریک کرده‌اند.

تشخیص: اگر آفات وجود داشته باشند، احتمالا نشانه‌های حمله را با بررسی دقیق مشاهده خواهید کرد. آیا سوراخ‌های ریزی روی برگ‌ها وجود دارد؟ این علامت نشان می‌دهد که کنه‌های عنکبوتی از گیاهتان در حال تغذیه‌اند. آیا چیز موم‌مانند و نرمی روی گیاهتان یافته‌اید؟ ممکن است مجرم شپشک آردی باشد. برای از بین بردن آلودگی به آفت، سعی کنید گیاهتان را بشویید، شاخ و برگ‌های آلوده را قطع کنید، اسپری آفت‌کش یا روغن چریش به گیاهتان اسپری کنید. برای اینکه خانه خود را زیبا کنید به مطلب روشی ساده و ارزان برای تزیین آشپزخانه سر بزنید.

روش های جلوگیری از خشک شدن گیاهان آپارتمانی

جذب نور خورشید از روش های جلوگیری از خشک شدن گیاهان آپارتمانی

دلیل محتمل دیگر زرد شدن برگ‎‌‌های گیاهتان به این خاطر است که آن‌ها در فقر نور خورشید به سر می‌برند. اگر آپارتمان شما نمی‌تواند نور طبیعی زیادی جذب کند، زمان آن فرارسیده است تا گیاهتان را به حمام آفتاب ببرید.

تشخیص: اگر گیاهتان در گوشه‌ای سایه‌دار قرار داده شده است، در نظر داشته باشید که جایش را به طور دائم به جایی آفتابگیر تغییر دهید، یا چند ساعت کنار پنجره بگذاریدش تا نورخورشید جذب کند. به‌دقت مراقب گیاهتان باشید که چگونه به این تغییر مکان واکنش نشان می‌دهد، چون برخی گیاهان حساس برای سازگاری پیدا کردن بعد از تغییر جا دوره‌ سختی را سپری می‌کنند. ممکن است واضح به نظر رسد، اما اگر گیاه خانگی‌تان نزدیک پنجره‌ای با پرده‌های تیره قرار داده شده است که اغلب فراموش می‌کنید باز کنید، به خاطر داشته باشید اگرچه شما در خانه نیستید که از نور خورشید لذت ببرید، گیاهتان که هست.

مطمئن شوید که به گیاهتان مواد مغذی کافی می‌رسد

ممکن است فرض کنید که گیاهتان همه‌ مواد مغذی مورد نیازش را از خاک به دست می‌آورد. اما اگر برگ‌ها زرد شدند، این موضوع شاید نشانه‌ کمبود مواد مغذی‌ باشد که مانع فتوسنتز می‌شوند.

تشخیص: اگر برگ‌های قدیمی‌تر گیاهتان در حال زرد شدن است و برگ‌های جدید سبز خیلی روشن‌ هستند، این موضوع می‌تواند نشانه‌ کمبود ازت (نیتروژن) باشد. به دنبال کودی برای گیاهتان با این ماده مغذی باشید و دستورالعمل میزان مصرفش را دنبال کنید تا از خشک شدن گیاه بر اثر کوددهی زیاد اجتناب کنید. با مصرف میزان درست ماده مغذی، گیاهتان در زمانی کوتاه شاداب خواهد شد.

مطمئن شوید که به گیاهتان مواد مغذی کافی می‌رسد

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۶ آیتم ضروری که همیشه در دکور منزل مد هستند را بخوانید.

۷ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۱۸ ق٫ظ

  عالی بودن

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۱:۲۲ ب٫ظ

   🌹🌹🌹

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ در ۱:۳۸ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۹ شهریور ۱۴۰۱ در ۴:۲۷ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۵:۱۰ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۵:۲۷ ق٫ظ

 6. ناشناس

  ۷ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۰:۳۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

۸ ترفند عالی برای از بین بردن بوی غذا در خانه

بوی غذا پیچیده توی فضا خانه، از مواردی است که بسیاری از خانم‌ها در طول روز با آن درگیر هست…