خیانت تنها برقراری رابطه جنسی با دیگری نیست؟

۲۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انواع خیانت کدام‌اند؟ آیا انواع بی وفایی را می‌شناسید؟ واژه خیانت دارای معانی و ابعاد گسترده‌ای است. بی‌وفایی می‌تواند عاطفی، کلامی، مجازی، جنسی و غیره باشد.
انواع خیانت در رابطه عاطفی

خیانت به هرگونه‌ای که باشد آسیب‌های بسیاری را برای هر دوی زن و شوهر و حتی فرزندان آن‌ها به بار می‌آورد. اطلاع از انواع خیانت و جنبه‌های مختلف آن به شما کمک می‌کند تا از این مشکل پیشگیری کنید و یا از آسیب‌های آن بکاهید. در این مطلب از مجله دلتا به بیان انواع خیانت در رابطه عاطفی می‌پردازیم.

خیانت یا بی وفایی؟

خیانت یا بی وفایی یعنی زیر پا گذاشتن تعهد به یک رابطه عاطفی، شکستن مرز‌های رابطه و نابود کردن اعتماد. خیانت با احساس خشم، عذاب وجدان و اضطراب همراه است. بسیاری از افراد بر این باور هستند که بی‌وفایی تنها به معنی برقراری رابطه جنسی با فردی دیگر است. نشانه‌های متفاوتی وجود دارند که مشخص می‌کنند خیانت در حال اتفاق افتادن است. نشانه‌ها آژیر خطرهایی هستند که به شما در این زمینه هشدار می‌دهند.

انواع خیانت در رابطه عاطفی

انواع خیانت در رابطه عاطفی

بی وفایی به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. معمولا افراد با این دلایل وارد روابط دوستانه و یا خارج از رابطه متعهدانه خود می‌شوند. اما خیلی از این روابط را خیانت به‌حساب نمی‌آورند. پس از مدتی به تعهد و اعتماد شریک عاطفی خود پشت می‌کنند و مرز‌ها را می‌شکنند. بی وفایی انواع متفاوتی دارد، در اینجا آن را در سه دسته طبقه بندی کرده‌ایم:

 • عاطفی
 • جنسی
 • عاطفی جنسی
 • خیانت توافقی

بی‌وفایی کلامی از انواع خیانت در رابطه عاطفی

گاهی بی‌وفایی فقط در کلام اتفاق می‌افتد. درد و دل و مطرح کردن مسائل با فردی غیر از شریک عاطفی می‌تواند منجر به رابطه عاطفی و سپس رابطه جنسی شود. اینطور تصور می‌شود که صحبت کردن بی‌وفایی نیست اما وقتی که صحبت کردن باعث شود فرد مسائل را به جای همسر، به افراد دیگر مطرح کند سبب بی‌توجهی در رابطه اصلی می‌شود.

بی وفایی مجازی

افراد در دنیای مجازی اقدام به ارتباط با افراد دیگر می‌کنند. وجود نقص در رابطه اصلی باعث وابستگی به دوستان مجازی می‌شود. به مرور زمان روابط مجازی جایگزین رابطه واقعی می‌شود. خیلی اوقات افراد، دنیای مجازی را به‌عنوان یک صحبت عادی یا رابطه‌ای در نظر می‌گیرند که به راحتی می‌تواند قطع شود. اما رابطه مجازی می‌تواند وابستگی ایجاد نماید و به زندگی مشترک آسیب بزند. برای اینکه رابطه عاطفی خوبی داشته باشید به مطلب زنان از چه مردانی خوششان می آید؟ سر بزنید.

انواع خیانت در رابطه عاطفی

خیانت افلاطونی از انواع خیانت در رابطه عاطفی

عشق افلاطونی یعنی عشق بدون هزینه. رابطه بدون تعهد و توقع. جملاتی مانند ما دوستیم ما همکاریم ما همسایه‌ایم ما همکلاسی هستیم، که فرد در برقراری روابط افلاطونی به‌کار می‌برد. دراین روابط گاه وابستگی ایجاد می‌شود. این روابط معمولا دوره‌ای هستند و ادامه پیدا نمی‌کنند. کوتاه بودن و خالی از توقع و تعهد بودن این روابط باعث می‌شود افراد احساس نکنند که این روابط خیانت محسوب می‌شوند اما روابط افلاطونی تاثیر خود را روی کیفیت رابطه اصلی فرد می‌گذارند.

انواع خیانت جنسی

برقراری رابطه جنسی با فردی غیر از شریک عاطفی خیانت جنسی محسوب می‌شود. اولین مسئله‌ای که روابط فرازناشویی به ذهن می‌آورد رابطه جنسی است. نارضایتی از رابطه جنسی، تنوع طلبی جنسی، مشکلات عاطفی و غیره افراد را به برقراری روابط جنسی و خیانت می‌کشاند.

رفتاری: بی‌وفایی جنسی رفتاری یعنی افراد اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنند.

ذهنی: بی وفایی جنسی ذهنی یعنی افراد در ذهن خودشان رابطه با افراد دیگر را تصویرسازی می‌کنند و به آن فکر می‌کنند.

کلامی: در این نوع از بی وفایی جنسی، رفتار جنسی اتفاق نمی‌افتد اما صحبت‌هایی با منظور جنسی رد و بدل می‌شود. معمولا بی وفایی کلامی به همراه خیانت ذهنی رخ می‌دهد.

خیانت عاطفی جنسی

اکثرا خیانت‌ها از این نوع هستند یا وارد این مرحله می‌شوند. یعنی خیانت در سطح عاطفی یا جنسی تنها باقی نمی‌ماند. بلکه فردی که خیانت جنسی انجام می‌دهد پس از مدتی درگیری احساسی هم پیدا می‌کند یا فردی که در حال خیانت عاطفی است رابطه جنسی نیز برقرار می‌کند. قطع رابطه عاطفی می‌تواند از پیشروی بی‌وفایی جلوگیری کند.

خیانت عاطفی جنسی

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا همسرم حرف مرا نمی‌فهمد؟ را بخوانید.

منبعhonarehzendegi

۲۰ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۴ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۱:۳۸ ب٫ظ

  عالی تشکر عزیزم

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۵ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۰۷ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۲ شهریور ۱۴۰۱ در ۷:۱۴ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۲ شهریور ۱۴۰۱ در ۶:۰۸ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۰:۵۲ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۰:۳۳ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۰:۲۲ ب٫ظ

  عالی

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۱۱ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

 7. رضا

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۶ ب٫ظ

  با سلام و احترام ضمن تشکر از سایت بسیار مفید،تو مطالب اینچنیینی اشاره به خیانت کردید،و به چرایی آن نپرداختید. من مردی ۶۰ ساله هستم و بازنشسته و ۳۵ ساله که ازدواج کردم و حاصل آن یا پسر که دوتا آنها ازدواج کردندو یه پسر ۱۶ ساله در منزل دارم،نزدیک به ده سال گذشته همسرم به من کاملا کم لطف شده بود و گاها جلوی فامیل به من بی احترامی میکرد،یه روز جلوی خواهرش ازش سوال کردم اگه دوتایی رفتیم بهشت حاضری در کنار من باشی،جلوی خواهرش و بچه ها گفت تو به خدا تو اون دنیا دست از سر من بردار و بارها گفته بود.

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۱۱ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

  • ناشناس

   ۲ شهریور ۱۴۰۱ در ۵:۲۴ ب٫ظ

   آقا رضا زیاد جدی نگیر حرفای خانومت رو احتمال داره یکم بهش کم محبتی میکنی یا شاید بیشتر از خانومت به بچه هات محبت میکنی

   پاسخ

  • ناشناس

   ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ در ۱:۰۸ ب٫ظ

  • ناشناس

   ۲ مهر ۱۴۰۱ در ۹:۵۴ ب٫ظ

   طلاق بده

   پاسخ

 8. ناشناس

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۵۶ ب٫ظ

 9. ناشناس

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۳۷ ب٫ظ

 10. ناشناس

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۳۵ ب٫ظ

 11. ناشناس

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۲۷ ب٫ظ

  عالی

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۱۱ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

 12. ناشناس

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۱۵ ب٫ظ

 13. ناشناس

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۰۵ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

با شوهر وابسته چگونه برخورد کنیم؟

در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا در مورد طرز برخورد با شوهر وابسته به مادر نکاتی را خواهی…