پیشگیری از بیماری سنگ کلیه با ورزش

۰
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیماری سنگ کلیه مشکلی است که امروزه افراد بسیاری با آن دست به گریبان هستند. یکی از راه‌های پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه، ورزش منظم روزانه است.
سنگ کلیه

فواید ورزش روزانه بر کسی پوشیده نیست. اما به تازگی مشخص شده است که ورزش حتی بر پیشگیری از بیماری سنگ کلیه تاثیر دارد. اگر کلیه‌هایی سنگ‌ساز دارید، این مطلب برای شما مناسب است. رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش موثر تحرک بدنی در کاهش سنگ‌سازی کلیه، گفت: ورزش روزانه حدود ۳۰ دقیقه می‌تواند از بروز سنگ کلیه جلوگیری کند.

kolie پیشگیری از بیماری سنگ کلیه با ورزش

به گزارش دلتا به نقل از ایرنا؛ دکتر عباس بصیری با بیان اینکه مردم نباید ورزش را فراموش کنند، اظهار داشت: تحرک بدنی مناسب علاوه‌بر کاهش ابتلا به سنگ کلیه، دفع سنگ کلیه را راحت‌تر می‌کند.
او حفظ مایعات بدن در هنگام ورزش را لازم دانست و گفت: در زمان ورزش نباید مصرف آب فراموش شود.

نمک بزرگ‌ترین عامل ایجاد سنگ دستگاه ادراری است

این پزشک بر لزوم کاهش مصرف نمک تاکید کرد و اظهار داشت: نمک یکی از بزرگ‌ترین عوامل تولید کننده سنگ در دستگاه ادراری است و مردم باید از مصرف بی‌رویه آن به شدت پرهیز کنند. وی، مصرف سرانه نمک در کشور را بیش از حد مجاز اعلام کرد و گفت: مصرف روزانه نمک در کشور حدود ۱۲ گرم است در حالی‌که حد مجاز آن شش گرم در روز است. رئیس انجمن اورولوژی ایران به مردم توصیه کرد: از خوردن نمک، آجیل شور و فست فودها پرهیز کنند تا دچار عوارض آن از جمله سنگ دستگاه ادراری نشوند.

سیگار و مواد شیمیایی عوامل ایجاد سرطان مثانه

دکتر بصیری به عوامل مهم ایجاد کننده سرطان مثانه در کشور اشاره کرد و گفت: سیگار و مواد شیمیایی مهمترین عوامل ایجاد سرطان مثانه هستند.
وی، شایع‌‎ترین علامت سرطان مثانه را وجود خون (بدون درد) در ادرار دانست و افزود: افرادی که در کارخانه تولید رنگ و لاستیک کار می‌کنند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. سرطان مثانه درمانی سخت‌تر و عوارض و خطرات جانی بیشتری از سرطان پروستات دارد.

برای دیدن مطالب بیشتر درباره‌ سلامتی از مجله دلتا  دیدن کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فشارخون خود را فقط با بوییدن و خوردن این میوه کاهش دهید!

مواد مغذی موجود در سیب باعث شده تا این میوه طیف وسیعی از فواید سلامتی را داشته باشد. با خو…