۸ راه ساده برای تیز کردن چاقوی آشپزخانه

۲۴
18
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چاقوهای آشپزخانه بعد از استفاده متوالی، کند می‌شوند که می‌توانید با آموزش تیز کردن چاقو با وسایل دم دستی آن‌ها را مانند روز اول تیز کنید.
روش های تیز کردن چاقو

احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که با یک چاقوی کند مواجه شوید. چاقوی کند نه تنها کلافه کننده است، بلکه خطر آن هم بیشتر است زیرا شما به آن نیرو وارد می‌کنید تا بهتر کار کند. در نتیجه ممکن است کار به جاهای باریک برسد و همین نیروی بیش از حد، کنترل چاقو را از دست شما بگیرد. مجله دلتا در این قسمت روش های تیز کردن چاقو را به شما آموزش خواهد داد.

استفاده از یک ماگ

اگر می‌خواهید چاقوی خود را تیز کنید، همه آن چیزی که نیاز دارید، یک جسم زبر و سفت است. ماگ دقیقا همان وسیله‌ای است که به آن نیاز دارید. اکثر ماگ‌ها از جنس سرامیک هستند. سرامیک هم یک ماده بسیار سفت و سخت است. به همین دلیل می‌توانید برای تیز کردن چاقو از آن استفاده کنید. برای انجام این کار ماگ را برعکس کنید و به دنبال قسمت زبر و دایره‌ای شکل در انتهای آن باشید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که چاقو را روی این قسمت بکشید. فقط به زاویه چاقو دقت کنید؛ دقیقا مثل همان موقع که از چاقو تیزکن استفاده می‌کنید و بعد از چند بار، می‌توانید به سراغ طرف دیگر چاقو بروید.

روش های تیز کردن چاقو با لیوان

استفاده از بشقاب

در آشپزخانه چیزهای سرامیکی زیادی وجود دارد. انتهای بشقاب هم معمولا یکی از همین مواردی است که برای تیز کردن چاقو به درد می‌خورد؛ دقیقا مانند روش قبل که بشقاب را برعکس می‌کنید. قسمت زبر دایره‌ای شکل را پیدا کنید و با همان روش، چاقو را تیز کنید.

روش‌های تیز‌کردن چاقو با بشقاب

استفاده از یک چاقوی دیگر

بله، بهترین راه برای تیز کردن چاقو می‌تواند استفاده از یک چاقوی دیگر باشد. اگر ماگ و بشقاب نتوانست چاقوی شما را تیز کند، می‌توانید به سراغ یک چاقوی دیگر بروید اما قبل از این کار بسیار مهم است که روش انجامش را بلد باشید. قرار نیست که لبه های چاقو را به یکدیگر بمالید. اگر این کار را انجام دهید، هر دو چاقو را خراب می‌کنید.

در چنین حالتی می‌توانید از پشت لبه چاقو برای تیز کردن استفاده کنید. تیزی یا برآمدگی چاقوی دیگر را در جهت مخالف لبه بگیرید که برای تیز کردن استفاده می‌شود.

کاغذ سنباده

زمانی که راجع به زبری صحبت می‌کنیم، هیچ چیز برتر از کاغذ سنباده نیست. سنباده به اندازه کافی می‌تواند برای تیز کردن چاقو مناسب باشد . البته نباید شروع به کشیدن کاغذ سنباده روی چاقو کنید. به جای آن می‌توانید چاقو را به کاغذ سنباده بزنید. البته شاید این کاغذ کوچک به نظر برسد اما مطمئن باشید که تفاوت زیادی را در تیزی چاقو مشاهده خواهید کرد.

اگر کاغذ سنباده را روی چاقو بکشید، احتمال بریدن دست وجود دارد. فقط کافی است که کاغذ سنباده را روی یک سطح صاف قرار دهید و سپس با لبه‌های چاقو روی آن بکشید.

استفاده از سوهان ناخن

اگر از آشپزخانه بیرون بیایید، می‌بینید که اجسام دیگری هم هستند که برای تیز کردن چاقو مناسب می‌باشند. سوهان ناخن استیل می‌تواند چاقو را هم تیز کند. علت آن هم زبری روی سوهان ناخن است. اگر سوهان شما زبر نیست، پس در این مورد کارآمد نخواهد بود.

لیوان

آیا می‌دانستید که لیوان یک جسم سفت و سخت است؟ به همین دلیل برای تیز کردن چاقو گزینه مناسبی است. اگر لبه یک لیوان شکسته را مشاهده کرده باشید، قطعا به زبری و سفتی داخل آن پی خواهید برد. کافی است که یک لیوان شکسته پیدا کنید و چاقو را روی آن بکشید. همچنین می‌توانید از پشت و قسمت زیر لیوان استفاده کنید.

آجر

اگر انجام کار قبلی برایتان سخت است، می‌توانید از آجر استفاده کنید. آجر می‌تواند مانند سنگ‌های چاقو تیزکن عمل کند و یک جسم ایده‌آل است. فقط کافی است که چاقو را به لبه‌های زبر آجر بکشید.

سنگ

مجبور نیستید که همیشه به دنبال آجر بگردید. سنگ‌های صاف هم می‌توانند به شما کمک کنند. کافی است که داخل یک باغچه بروید و سنگ‌هایی با سطوح صاف را پیدا کنید و از لبه تیز آن‌ها برای تیز کردن چاقو استفاده کنید. برای بهترین نتیجه بهتر است سنگ را از قبل کمی خیس کنید.

روش های تیز کردن چاقو با سنگ

پیشنهاد مطالعه: مطلب تفاوت برنج ایرانی و خارجی چیست؟ را بخوانید.

اپلیکیشن مجله دلتا
منبعhamshahrionline

۲۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ در ۱:۳۵ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ در ۱:۵۹ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ در ۳:۵۹ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ در ۰:۴۰ ق٫ظ

 5. ناشناس

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ در ۰:۲۸ ق٫ظ

 6. ناشناس

  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ در ۰:۳۳ ق٫ظ

 7. مهناز

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۳:۳۱ ب٫ظ

  مطالب شما بمن کمک میکند هرچیزی که بخواهم درست کنم بااندازه های دقیق واز دانستنیهای روز مره زندگی برایم بسیار مفید است.لطفا طرز نگهداری برنج ایرانی راکه پوک وکرم نگذارد رابفرمائید.

  پاسخ

  • ناشناس

   ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۶:۱۱ ب٫ظ

 8. ستاره

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۵۰ ق٫ظ

  جالب بود

  پاسخ

 9. ستاره

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۴۹ ق٫ظ

  جالب بود

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۳:۲۰ ب٫ظ

   🌹🌹🌹

   پاسخ

 10. ناشناس

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۴۹ ق٫ظ

 11. ناشناس

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۴۳ ق٫ظ

 12. ناشناس

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۷:۱۷ ق٫ظ

 13. ناشناس

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۱:۱۰ ق٫ظ

 14. ناشناس

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۰:۲۴ ق٫ظ

 15. ناشناس

  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۰:۲۴ ق٫ظ

 16. ناشناس

  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۸ ب٫ظ

 17. ناشناس

  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۵۵ ب٫ظ

 18. ناشناس

  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۴۹ ب٫ظ

 19. ناشناس

  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۳۶ ب٫ظ

 20. زهرا

  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۳۰ ب٫ظ

  عالی

  پاسخ

  • مونا غریبی

   ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۸:۴۹ ق٫ظ

   سپاس 🌹

   پاسخ

 21. ناشناس

  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ در ۶:۲۱ ب٫ظ

  عالی..

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

توجه، این مواد غذایی هوش شما را کم می‌کند

عملکرد شناختی پس از مصرف یک رژیم غذایی پرچرب در مدت کمی‌، حدود ۲۰ درصد کاهش می‌یابد. به بر…