هشدار! این خواب شما را به کام مرگ می‌کشاند

۲۴
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خواب مرهمی است که بعد از یک روز طولانی فرد را آرام می‌کند و انرژی دوباره به او می‌بخشد. اما ممکن است همین خواب شیرین شما را به کام مرگ بکشد.
مضرات پرخوابی

بخش زیادی از خوابیدن توسط ساعت درونی بدن تنظیم می‌شود که از عناصر بیرونی مانند دما و نور خورشید سرنخ می‌گیرد. چرخه‌ طبیعی خواب و بیداری بدن با ۲۴ ساعت هماهنگ است. بیشتر افراد با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می‌کنند. در این مطلب از مجله دلتا به بررسی مضرات پرخوابی می‌پردازیم.

نتایج جالب و شوکه‌کننده تحقیقات

افرادی که هم خواب ظهر و هم خواب طولانی در شب دارند، ۸۵ درصد بیشتر از افراد عادی در معرض سکته مغزی هستند. به طور منظم چرت زدن به مدت ۹۰ دقیقه در دهه شصت زندگی ممکن است خطر بروز سکته در افراد را افزایش دهد.

داده‌های به دست آمده از این مطالعه حکایت از آن دارد، افرادی که به مدت ۱.۵ ساعت یا بیشتر از آن خواب میانه روز را تجربه می‌کنند، دست کم ۲۵ درصد خود را در معرض سکته قرار می‌دهند. کسانی که بیش از ۹ ساعت در شب می‌خوابند نیز ۲۳ درصد بیشتر احتمال دارد دچار سکته شوند.

کم‌خوابی و پرخوابی هر دو ضرر دارند

برای مدت طولانی پزشکان هشدار داده‌اند که کمبود خواب باعث فشار خون بالا و لخته شدن در عروق می‌شود و کارشناسان اکنون این شواهد را ثابت کرده‌اند که خواب بیش از حد نیز به همان میزان برای بدن ضرر دارد. دانشمندان عادت‌های خواب و چرت زدن بیش از ۳۰ هزار نفر بالای ۶۰ سال را برای ۶ سال پیاپی تحت نظر قرار دادند.

آن‌ها دریافتند کسانی که بیش از یک ساعت و نیم در طول روز به طور منظم چرت می‌زدند، در مقایسه با افرادی که خواب بعد ازظهر را از زندگی خود حذف کرده‌اند، ۲۵ درصد بیشتر در معرض سکته مغزی بودند. داوطلبانی که بیش از نه ساعت در شب می‌خوابیدند نیز در مقایسه با افرادی که هفت تا هشت ساعت خواب شبانه داشتند، در معرض خطر ۲۳ درصدی برای ابتلا به سکته مغزی بودند.

آن‌ها همچنین گفتند که چرت زدن منظم در طول روز ممکن است نشانگر یک سبک زندگی غیرفعال باشد؛ یکی دیگر از خطرهای شناخته شده برای بروز سکته مغزی که خیلی هم رایج است.

من به چه مقدار خواب نیاز دارم؟

من به چه مقدار خواب نیاز دارم؟

نیاز به خواب در هر سنی متفاوت است و حتی بین گروه هم‌سالان نیز تفاوت به چشم می‌خورد. اما در مجموع، انجمن ملی خواب راهنمای روزانه‌ خواب را تعریف کرده که به شرح زیر است:

  • نوزادان (۱۱-۴ ماه): ۱۵-۱۲ ساعت
  • کودکان دبستانی (۱۳-۶ سال): ۱۱-۹ ساعت
  • نوجوانان (۱۷-۱۴ سال): ۱۰-۸ ساعت
  • جوانان (۲۵-۱۸ سال): ۹-۷ ساعت
  • بزرگسالان (۶۴-۲۶ سال): ۹-۷ ساعت
  • سالمندان (+۶۵): ۸-۷ ساعت

پایان دادن به عادات نامناسب خواب

ایجاد عادات مثبت خواب و یک برنامه‌ خواب منظم می‌تواند تفاوت زیادی در کیفیت و کمیت خواب فرد ایجاد کند. پایان بخشیدن به عادات و رفتارهای نامناسب خواب نیز به همان اندازه حیاتی است. دوری از غذاها و نوشیدنی‌هایی که با خواب خوب تداخل ایجاد می‌کنند. دوری از وسایل الکترونیکی مزاحم و به حداقل رساندن موانعی که در استراحت فرد اختلال ایجاد می‌کند، نقش موثری در تجربه یک خواب خوب دارند.

چرا نمی‌توانم به خواب بروم؟

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود خواب سخت‌تر اتفاق بیفتد. برخی از این دلایل شامل موارد زیر است:

  • بیش از حد خوردن
  • ورزش کردن در نزدیکی زمان خواب
  • نگاه‌کردن به صفحات گوشی یا تلویزیون درست قبل از خواب
  • اضطراب ناشی از یک روز شلوغ

اگر بی‌خوابی تنها برای یک مدت کوتاه باشد، نیازی به نگرانی نیست. اما اگر بیشتر از ۴ هفته طول بکشد و به هیچ طریقی رفع نشود و یا نتیجه‌ای نداشته باشد. ممکن لازم باشد که با یک متخصص مشورت کنید.

مضرات پرخوابی چیست

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۵ کاربرد عجیب نوشابه که قطعا نمی‌دانید را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۸ راه ساده برای تیز کردن چاقوی آشپزخانه

احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که با یک چاقوی کند مواجه شوید. مجله دلتا در این قسمت روش…