چرا مادرشوهر در زندگی عروس دخالت می‌کند؟

۲
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مشکلات عروس و مادر شوهر یک مشکل دیرینه‌ای است که از دیرباز تا کنون در فرهنگ‌های مختلف وجود داشته است اما برای رفع حل این مشکل باید چه کاری را انجام داد؟
مشکلات بین مادرشوهر و عروس

در این مطلب از مجله دلتا قصد داریم به بیان مشکلات بین مادرشوهر و عروس پرداخته و راهکارهای رفع مشکلات عروس و مادر شوهر را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مشکلات بین مادرشوهر و عروس

یکی از موضوعات رایج در جامعه ما مسئله‌ای به نام عروس و مادرشوهر است که متاسفانه خانواده‌ها در این زمینه دچار ظلم و آسیب می‌شوند.

دخالت را برای خودتان معنی کنید

معنی دخالت را می‌دانیم اما مرز دخالت مشخص نیست. هر خانواده‌ای و هر فردی مرز مشخصی برای دخالت دارد شاید آنچه برای شما دخالت به حساب می‌آید برای فرد دیگری منطقی باشد و برعکس. قبل از هر تصمیم و اقدامی ابتدا مطمئن شوید شما و مادر شوهرتان مرز مشخصی برای دخالت دارید. شاید او با توجه به خانواده و فرهنگش مواردی که شما را آزار می‌دهد دخالت نمی‌داند و از این موضوع آگاهی ندارد.

مشکلات بین مادرشوهر و عروس

قصد مادرشوهرتان نظر دادن است یا دخالت عمدی؟

همه ما با توجه به میزان صمیمیت‌مان با دیگران ممکن است در برخی امور نظرات‌مان را اعلام کنیم. اگر شما به دوست صمیمی خود درباره لباسش، همسرش، رشته تحصیلی اش و غیره مودبانه نظرتان را اعلام کنید او احتملا ناراحت نمی‌شود. حتما می‌گویید رابطه دوستی با رابطه عروس و مادر شوهر متفاوت است. بله قطعا همین طور است اما مادر شوهرتان نیز ممکن است گاهی با شما احساس صمیمیت کند و بخواهد نظرش را درباره شما بگوید.

چرا مادر شوهر در زندگی پسرش دخالت می‌کند؟

اگر دو مورد بالا را بررسی کردید و مطمئن شدید مادر شوهرتان قصد دخالت در زندگی شما را دارد ادامه مطلب را با بررسی دلایل دخالت مادر شوهر بخوانید.

چسبندگی

متاسفانه برخی سبک های فرزندپروری و رابطه والد فرزندی منجر به وابستگی بیمارگونه یا چسبندگی بین والد و فرزند به خصوص مادر و پسر می‌شود. این چسبندگی در همه مراحل زندگی ادامه خواهد داشت و بعد از ازدواج پسر خانواده نیز به قوت خود باقی می‌ماند. گاهی این چسبندگی دو طرفه و گاهی یک طرفه از جانب مادر یا پسر است. برای اینکه روابط عاطفی بهتری داشته باشید به مطلب چک کردن گوشی همسر درست است یا نه؟ سر بزنید.

مشکلات بین مادرشوهر و عروس

مادر کنترل‌گر از مشکلات بین مادرشوهر و عروس

مادران کنترل‌گر مادرانی هستند که سعی می‌کنند همه امور فرزندشان را از همان دوران کودکی تا زمان مدرسه و دانشگاه در دست می‌گیرند. این مادران بعد از ازدواج فرزندشان نیز سعی در به دست گرفتن اوضاع دارند و اگر عروس خانواده نیز شخصیت کنترل‌گری داشته باشد این اوضاع می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد.

مادر کمال‌گرا

مادران کمال‌گرا نیز مانند مادران کنترل‌گر سعی دارند همه چیز را بررسی کنند با این تفاوت که به دنبال در دست گرفتن قدرت نیستند بلکه به دنبال بی‌نقص نگه داشتن اوضاع از دید خودشان هستند. آ‌ن‌ها همیشه استرس دارند که مبادا چیزی کم و کسر باشد و این اضطراب را به زندگی پسرشان نیز منتقل می‌کنند. همیشه امور را بررسی می‌کنند تا همه چیز تکمیل باشد.

مادران مضطرب

مادران همیشه مضطرب و همیشه نگران هرگز باور نمی‌کنند جای پسرشان امن است. آن‌ها مدام دلهره دارند که مبادا اتفاق بدی بیفتد. اگر می‌بینید وقتی در مسافرت هستید دائم زنگ می‌زنند به علت نگرانی‌شان است. سعی کنید نگرانی‌اش را درک کنید و آن را برطرف کنید و بعد خواهید دید که او نیز آرام‌تر می‌شود.

فرهنگ متفاوت از مشکلات بین مادرشوهر و عروس

شاید شما در خانه‌ای بزرگ شده‌اید که هیچ کس در کار کسی دخالت نمی‌کند اما همسرتان در یک خانه وابسته بزرگ شده باشد که همه از کار هم با خبر هستند. چنین تفاوت فرهنگی قطعا چالش برانگیز خواهد بود و نیازمند مدیریت است.

لجاجت

گاهی نیز افسانه مادر شوهر و عروس به واقعیت تبدیل می‌شود و مادر شوهر عمدا قصد لجاجت با عروسش را دارد. این که دلیل این لجاجت چیست باید بررسی و ریشه‌یابی شود اما آنچه شما باید بدانید این است که مقابله به مثل به ضرر رابطه زناشویی شما تمام می‌شود و لازم است با درایت و سیاست منطقی آن را مدیریت کنید.

لجاجت

پیشنهاد مطالعه: مطلب باورهای غلط در ازدواج که زندگی شما را نابود می‌کند را بخوانید.

۲ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ در ۱:۰۴ ب٫ظ

  2. ناشناس

    ۵ مرداد ۱۴۰۱ در ۶:۰۷ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…