شرایط زندانی شدن بدهکاران مهریه در سال ۱۴۰۱

۶
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وقتی صحبت از مهریه می‌شود، بیشتر آقایان نگران زندان می‌شوند و بیشتر زنان نگران اینکه به حق خود نرسند. یکی از پرتکرارترین دادخواست‌ها در کشور ما درباره مهریه است.
شرایط زندانی شدن بدهکاران مهریه

در خصوص مهریه، قوانین و مقرراتی وجود دارد که هر شخصی چه زن و چه مرد، لازم است پیش از ازدواج با آن آشنایی داشته باشد تا بتواند برای آینده زندگی مشترک خود بهترین تصمیم را بگیرد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع شرایط زندانی شدن بدهکاران مهریه می‌پردازیم.

زندانی کردن شوهر تا ۱۱۰ سکه

بر اساس قانون جدید درباره مهریه، شما صرفا تا میزان ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن به نرخ روز، امکان جلب همسر خود را به سبب عدم پرداخت مهریه دارید.

در واقع میزان مهریه‌ای که در سند ازدواج خود تعیین می‌کنید معتبر است و امکان مطالبه آن از طریق دادگاه و اجرای ثبت وجود دارد اما صدور جلب تنها تا ۱۱۰ سکه امکان‌پذیر است.

فرض کنید مهریه زنی ۳۰۰ سکه بهار آزادی است و زوجه ۲۰۰ سکه را از طریق دادگاه مطالبه می‌کند و دادگاه نیز شوهرش را محکوم به پرداخت ۲۰۰ سکه می‌کند.

زندانی شدن بدهکاران مهریه

در مرحله اجرای حکم و بعد از صدور اجراییه، زن می‌تواند اموالی از شوهرش به دادگاه معرفی کند اما استعلام نشان می‌دهد که شوهر او اموالی ندارد.

در نهایت شوهر دادخواست اعسار از پرداخت تمام مهریه به‌صورت یک‌جا را تقدیم دادگاه می‌کند و پس از بررسی دادگاه و شهادت شهود مبنی بر اینکه زوج مال منقول یا غیر منقولی ندارد، مدعی اعسار و تقسیط (قسط بندی) مهریه می‌شود.

دادگاه پس از بررسی شواهد و مدارک، رای به پرداخت مهریه به‌صورت پیش پرداخت ۱۰ سکه و به اقساطی ماهی ۲ سکه بهار آزادی می‌دهد.

لازم به ذکر است؛ اگر شوهر مالی نداشته باشد مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل قیمت آن ضمانت اجرای جلب دارد. در واقع اگر مرد تا میزان ۱۱۰ سکه را نپردازد با حکم جلب مواجه می‌شود.

همچنین اگر مرد یک‌جا یا به‌صورت اقساطی ۱۱۰ سکه را بپردازد و بقیه مهریه را پرداخت نکند امکان جلب و زندانی کردن او وجود ندارد. اگر زن بتواند مالی از همسرش به دادگاه معرفی کند، می‌تواند باقی‌مانده مهریه را وصول کند.

زندانی نشدن در مهریه زیر ۱۱۰ سکه

گفته شد که مهریه اگر زیر ۱۱۰ سکه تعیین شده باشد؛ در صورت عدم پرداخت توسط شوهر امکان جلب ایشان وجود دارد اما در صورت معسر بودن مرد یعنی اثبات ناتوانی مالی او در پرداخت مهریه، همان ۱۱۰ سکه هم موجب زندان رفتن مرد نمی‌شود و دادگاه با توجه به درآمد مرد، حکم به پرداخت مهریه به‌صورت اقساطی می‌دهد.

بدهکاران مهریه

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، به راحتی سهم‌الارث فرزندان دختر و پسر را محاسبه کنید مطالعه کنید.

۶ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۲۲ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ در ۱:۵۳ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۲:۵۸ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۵:۰۸ ب٫ظ

  این مطلب توسط شخص ناآگاه به قوانین نگارش یافته دادگاه هیچگاه مردی را حقوق زیادی نداشته وضع مالی خوبی هم ندارد واعسار دارد به پرداخت ۲عدد سکه در ماه وادار نمیکند و همچنین پیش پرداخت ۱۰ سکه اینها همه اش حرف است و اطلاعات اشتباه دادگاه برای مردی که ندارد پیش پرداخت ۱۰ میلیون و ماهی ۵۰۰ هزار توجه کنید فقط پانصد هزار تعیین کرده آنهم برای پرونده ای که خود مرد دادخواست طلاق داده است خدا شاهده نمونه عینی جلوی چشمم هست که میگم

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۵ مرداد ۱۴۰۱ در ۸:۵۸ ق٫ظ

   سلام، ممنون از اطلاعاتتون. بله قاضی پس از بررسی‌های لازم با توجه به وضعیت مرد و درخواست اعسار وی تعیین می‌کند میزان پرداختی را.

   پاسخ

 5. ناشناس

  ۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۲:۵۷ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …