بهترین روش شستشوی پرده در منزل چیست؟

۳
7
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تمیز بودن پرده به داشتن یک خانه زیبا بسیار کمک می‌کند.
روش شستن پرده و لوازم پارچه‌ای

شستن پرده‌ها یکی از اصلی‌ترین اقداماتی است که در لیست کارهای خانه قرار دارد و انجام آن به‌طور چشمگیری بر نظم و زیبایی ظاهری خانه تاثیرگذار است. در این مطلب از مجله دلتا به روش شستن پرده و لوازم پارچه‌ای می‌پردازیم.

روش شستن پرده و لوازم پارچه‌ای

برای تمیز نگه داشتن پنجره‌ها، پرده‌های خود را هر سه تا شش ماه بشویید. با حفظ یک روال هفتگی حذف گرد و غبار، می‌توانید فاصله زمانی بیشتری بین شستشوها داشته باشید. تمیز کردن مکرر گرد و غبار، کثیفی، موهای حیوانات خانگی و تار عنکبوت در پرده‌هایتان به خانه شما کمک می‌کند بوی تازگی و تمیزی بدهد، مشکلات آلرژی‌زا را از بین می‌برید و می‌توانید لکه‌ها را در مناطقی که نیاز به توجه عمیق‌تری دارند، تشخیص دهید. کارهایی که باید به صورت هفتگی انجام دهید در ادامه آمده است:

روش شستن پرده و لوازم پارچه‌ای

  • با جاروبرقی پارچه‌های سنگین تر را جاروبرقی بکشید. (هنگام کار بر روی پرده‌های سبک، یک تکه جوراب شلواری را روی دهانه جاروبرقی بچسبانید تا جاروبرقی پارچه را به داخل نکشد.
  • پوشش‌های شفاف و سبک‌تر پنجره‌ها را تکان دهید.
  • از یک ابزار گردگیری دسته بلند استفاده کنید تا به آرامی بالای پرده‌ها را در امتداد میله جایی که گرد و غبار جمع می‌شود، برس بزنید و گردگیری کنید.
  • یک برس پرزدار یا نوار چسبنده روی پرده‌های خود بغلتانید تا موهای حیوانات خانگی را از بین ببرید که اگر برداشته نشود می‌تواند به مرور زمان پرده‌های شما را لکه‌دار کند.

نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

پرده‌های بدون آستر ساخته شده از پنبه، نایلون و پلی استر را با ماشین شستشو دهید. این پرده‌ها را می‌توان در صورتی که در کیسه توری محافظت شده باشد در ماشین شستشو داد. پرده‌های مصنوعی و آستردار احتمالا در ماشین قابل شستشو هستند، اما ابتدا برچسب مراقبت روی پرده را بررسی کنید.

اگر در مورد پایداری رنگ پرده‌های خود شک دارید، سعی کنید گوشه کوچکی را با مخلوطی از آب و مقدار کمی مایع لباسشویی یا صابون ظرفشویی مایع تست کنید. یک پارچه سفید یا حوله کاغذی را روی محل بکشید و ببینید آیا رنگی منتقل شده است یا خیر. اگر روی پارچه یا دستمال کاغذی رنگی وجود دارد، باز هم می‌توانید شستشوی ماشینی را انتخاب کنید. اما آب سرد و دور چرخش کم را روی ماشین لباسشویی خود انتخاب کنید. برای اینکه خانه خود را زیبا کنید به مطلب دکوراسیون خانه شما به این وسایل نیاز دارد سر بزنید.

روش شستن پرده و لوازم پارچه‌ای

قبل از قرار دادن پرده‌ها در ماشین لباسشویی، تمام سخت افزارها مانند قلاب‌های پرده، حلقه‌ها، سنجاق‌ها و گیره‌ها را از پرده‌های خود جدا کنید. تا زمانی که دور چرخش کم را انتخاب کرده باشید، شستشوی پرده‌های با کش با ماشین لباسشویی اشکالی ندارد.

بیشتر پرده‌های قابل شستشو باید در آب سرد و با مقدار کمی مواد شوینده شسته شوند. اگر از خشک‌کن استفاده می‌کنید، پرده‌ها را زمانی که حدود ۹۵ درصد خشک شدند از روی دستگاه جدا کنید. خشک شدن بیش از حد باعث ایجاد چین و چروک می‌شود، اما برداشتن پرده‌ها در حالی که هنوز کمی مرطوب هستند باعث می‌شود که اتوکشی ضروری باشد.

ممکن است نیاز به اتوکشی سریع باشد. هنگام اتو کردن با استفاده از یک حوله یا تی شرت سفید نازک، مثلا بین پارچه پرده و اتو، از پرده‌های خود محافظت کنید.

نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

پیشنهاد مطالعه: مطلب چه گلدانی مناسب گیاهان آپارتمانی است؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

گنجی که از آن بی‌خبر هستید

در واقع، برخی از فضاهای کمتر استفاده شده در خانه شما می‌توانند مفیدتر باشد. در این مطلب از…