۳ خاصیت معجزه‌آسای ترکیب روغن‌زیتون و آبلیمو

۱۵
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای طعم‌دار کردن سالادها و غذاهای خود از چه ترکیبی استفاده می‌کنید؟ از فواید ترکیب ساده و خوشمزه روغن زیتون و آبلیمو چه می‌دانید؟
خواص ترکیب آبلیمو و روغن زیتون

روغن زیتون و آبلیمو، جایگاه خاصی در آشپزی به‌خصوص سبک مدیترانه‌ای دارند. گرچه فواید هر یک از این مواد غذایی کاملا از نظر علمی ثابت شده اما بعضی معتقدند که مخلوط روغن زیتون و آبلیمو نیز فواید بسیاری برای سلامت بدن دارد و می‌تواند در بهبود و پیشگیری بسیاری از مشکلات جسمانی موثر باشد. مجله دلتا در ادامه این مطلب به بررسی فواید و خواص ترکیب آبلیمو و روغن زیتون می‌پردازد.

دفع مواد زائد از بدن

مخلوط روغن زیتون و آبلیمو به دفع مواد زائد و سمی از بدن کمک می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌ها و پلی‌فنول‌های موجود در این دو ماده غذایی، به خنثی کردن رادیکال‌های‌ آزاد که عامل بیماری‌های مختلف هستند، کمک می‌کند و در نتیجه عملکرد اندام‌ها بهبود پیدا می‌کند.

دفع مواد زائد از بدن

کنترل وزن

مطالعات نشان می‌دهد ترکیبات خاص در روغن زیتون و آبلیمو مانند اسیدهای چرب غیراشباع تک‌مولکولی و ویتامین C در کنترل وزن تاثیر دارند. آبلیمو سرشار از ویتامین C است که برای ساخت کارنیتین مهم خواهد بود. کارنیتین ترکیبی است که مولکول‌های چربی را در سلول‌ها تجزیه کرده تا به‌عنوان منبع انرژی مصرف شوند. در نتیجه دریافت ناکافی این ویتامین منجر به کاهش تجزیه چربی‌ها می‌شود. بر اساس مطالعه‌ای در این زمینه، افرادی که تا حدودی کمبود ویتامین C دارند دچار ۲۵ درصد کاهش سوخت‌وساز چربی طی یک ساعت پیاده‌روی هستند. به‌نظر می‌رسد مصرف ترکیب روغن زیتون و آبلیمو همچنان این خواص را خواهد داشت.

جلوگیری از سنگ‌های کلیه و صفرا

عادت‌های غذایی نقش مهمی در تشکیل سنگ‌های کلیه و صفرا دارند. دریافت ناکافی ویتامین C و مصرف زیاد چربی‌های اشباع در بروز این بیماری نقش دارند. سنگ‌های صفراوی در نتیجه رسوبات کلسترول و ضایعات سفت‌ شده طی گوارش به‌وجود می‌آیند که باتوجه به محل قرارگیری و اندازه با علائم مختلفی همراه است. براساس بعضی مطالعات، ترکیب روغن زیتون و آبلیمو می‌تواند به دفع این سنگ‌ها کمک کند. البته چربی‌های مفید در روغن زیتون نیز در پیشگیری و عملکرد مطلوب کیسه صفرا نقش دارد. در رابطه با ویتامین C نیز باید اشاره کرد که کمبود این ویتامین با افزایش زمینه تشکیل سنگ صفرا همراه است. ویتامین C می‌تواند با تبدیل کلسترول به اسیدهای صفراوی از رسوب آن جلوگیری کند.

خواص ترکیب آبلیمو و روغن زیتون چیست

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۷ زنگ‌خطر برای کم آبی بدن را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد

  برای پاکسازی کبد چه بخوریم؟

  کبد یکی از اعضای مهم و ضروری برای سلامت بدن است. در این مطلب از مجله دلتا با مواد غذایی مف…
 • ترفندهای رفع سکسکه

  ۸ روش ساده برای درمان سکسکه

  سکسکه زمانی اتفاق می‌افتد که ورود هوا به داخل ریه‌ها به صورت لحظه‌ای قطع شود. در این مطلب …
 • گیر کردن غذا در گلو

  هنگام گیر کردن غذا در گلو چه کنیم؟

  پژوهشگران معتقدند که خوردن یک قوطی نوشابه‌ گازدار سیاه یا هر گونه نوشیدنی گازدار دیگر به ح…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

برای پاکسازی کبد چه بخوریم؟

کبد یکی از اعضای مهم و ضروری برای سلامت بدن است. در این مطلب از مجله دلتا با مواد غذایی مف…