چرا بعضی از افراد مانند چسب به ما می‌چسبند؟

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نحوه رفتار و برخورد با شخصیت وابسته مخصوصا اعضای خانواده که نزدیک‌ترین افراد هستند، در نهادینه شدن صفات اختلال شخصیت وابسته تاثیر بسیاری دارد.
روش های برخورد صحیح با اشخاص وابسته

شخصیت وابسته به دلیل احساس درماندگی و نداشتن اعتماد به نفس از شیوه زندگی‌اش لذت نمی‌برد. او برای مراقبت از خود و رسیدن به اهدافش وابسته به دیگران است و این وابستگی را در تمام روابط خود نشان می‌دهد. در این مطلب از مجله دلتا به روش های برخورد صحیح با اشخاص وابسته می‌پردازیم.

روش های برخورد صحیح با اشخاص وابسته

چه عاملی باعث تداوم این وابستگی در این شخصیت می‌شود؟ اگر تجربه زندگی با یک شخصیت وابسته را داشته باشید، حتما متوجه شده‌اید که این شخصیت از نگرانی خود به‌عنوان سلاحی برای گرفتن توجه استفاده می‌کند تا از این طریق احساس امنیت داشته باشد.

حساسیت برخورد با شخصیت وابسته

زندگی با شخصیت وابسته از آنجا که سنگینی بار مسئولیت‌های خود را بر دوش شما می‌اندازند، می‌تواند بسیار دشوار باشد. فقدان اعتماد به نفس در شخصیت وابسته باعث می‌شود که او حتی در کوچک‌ترین مسائل هم راهنمایی، نظر و کمک اطرافیان را بطلبد.

هر چه این کمک‌ها ادامه داشته باشند؛ شخصیت وابسته بیشتر احساس شرم و ناتوانی کرده و به مرور مستقل شدن برایش سخت و سخت‌تر می‌شود. در واقع با کمک به شخصیت وابسته تایید می‌کنید که تصمیماتش غلط بوده و نباید خودش به تنهایی کاری انجام دهد.

روش های برخورد صحیح با اشخاص وابسته

کمک به تغییر نگرش از روش های برخورد صحیح با اشخاص وابسته

شخصیت وابسته خود را فردی بی‌کفایت می‌داند که قادر نیست به تنهایی از پس تکالیف خود بربیاید و در پذیرش مسئولیت‌های خود ناتوان است. پس این فرد از آرزوها و اهداف خود صرف نظر کرده و انتظار دارد که دیگران با سرویس دادن از او حمایت کنند. پس به شخصیت وابسته کمک کنید تا اهداف خود را مشخص کرده و آن را به گام‌های کوچک تقسیم کند.

وارد شدن شخصیت وابسته به دنیای بزرگسالی

شخصیت وابسته دیگران را تواناتر از خود می‌داند و فکر می‌کند که بقیه بهتر از او هستند. در واقع شخصیت وابسته در قدرت و توانایی طرف مقابل خود، بزرگنمایی می‌کند. به همین دلیل به شما تکیه می‌دهد تا از او حمایت کنید. در واقع افراد مبتلا به این اختلال هنوز در دنیای کودکانه خود سیر می‌کنند. شما باید در برخورد با شخصیت وابسته، مسئولیت‌های کوچکی به او واگذار کنید تا به تدریج برای ورود به دنیای بزرگسالی آماده شده و بتواند به ظرفیت‌های پنهان خود پی ببرد.

تشویق شخصیت وابسته برای ابراز قاطعانه احساسات

فردی که از اختلال شخصیت وابسته رنج می‌برد قادر نیست احساساتش را در زمان مناسب و به شیوه درست ابراز کند. فرد با این تیپ شخصیتی چون به دیگران وابسته است، توقعات بالایی دارد و به راحتی رنجیده می‌شود. از طرفی در ابراز مناسب خشم و ناراحتی خود ناتوان است. چون می‌ترسد که حمایت دیگران را از دست بدهد. برای اینکه کنترل بهتری بر خود داشته باشید به مطلب با این ۱۰ نکته خشم خود را کنترل کنید! سر بزنید.

روش های برخورد صحیح با اشخاص وابسته

تقویت مهارت حل مسئله در شخصیت وابسته

شخصیت وابسته خود را در حل مسائل و تصمیم‌گیری مستقلانه ناتوان می‌بیند. برای برخورد با شخصیت وابسته می‌توانید به او کمک کنید تا در توانایی حل مسئله، مهارت لازم را کسب کند. برای این منظور از او بخواهید که مشکل خود را مشخص کند. سپس تمامی راه‌حل‌های احتمالی را مشخص و ارزیابی کرده و در نهایت بهترین راهکار را اجرا کند. با این روش به تدریج در تصمیم‌گیری‌ها کمتر به شما وابسته خواهد بود و به تدریج درمان می‌شود.

هدایت شخصیت وابسته در جهت درمان از روش های برخورد صحیح با اشخاص وابسته

هنگامی که شخصیت وابسته را در یکی از نزدیکان خود مشاهده کردید، اولین گام این است که به دنبال بهره‌گیری از خدمات یک متخصص بهداشت روان باشید. دوره درمانی در بهبود علائم این اختلال اهمیت دارد. یادگیری مهارت‌های زندگی، تکنیک‌های ذهن آگاهی و مدیریت استرس می‌تواند در این افراد اثر بخش باشد.

هدایت شخصیت وابسته

پیشنهاد مطالعه: مطلب عشق یک طرفه، کابوس جوانان امروز را بخوانید.

۳ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ در ۵:۲۳ ب٫ظ

  2. ناشناس

    ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۵۷ ق٫ظ

  3. ناشناس

    ۳۱ تیر ۱۴۰۱ در ۱۲:۱۵ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…