باغ ارم شیراز، میزبان ۲۳۳ هزار گردشگر نوروزی

۲۶
8
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بستانی است بی مثال و گلشنی است بهشت تمثال، سروهایش سر به افلاک کشیده، عماراتی دارد شاهانه مشتمل بر تالاری که به واسطه دو ستون قوی پیکر برپاست و ارسی‌ها، گوشواره‌ها و اتاق‎ها و رواق های دیگر را از فوقانی و تحتانی دارااست.
باغ ارم

باغ ارم شیراز یکی از زیباترین و قدیمی‎ترین باغ‎های ایرانی و ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، در شمال غربی شهر شیراز، به فاصله کمی از کوه‎های بابا کوهی قرار دارد. درختان سربه فلک کشیده آن و باغی از گل‎های زیبا که همه و همه فضایی دلنشین و بهشتی  را رقم زده و هر بیننده را مسحور زیبایی خود می‎کند.

باغ ارم

بهشت از کِی و چه کسی؟

با این‎که ممکن است تاریخ نگاشتن کمی حوصله شما را سر ببرد اما جالب است بدانید نام این باغ در سفرنامه‎های موجود از قرن دهم و یازدهم هجری آمده است؛ یعنی در زمان حکومت سلجوقیان در فارس. به عبارتی در سال ۷۲۰ شمسی. از زمان صفویه به بعد این باغ به شکوه رسید و توسط کریم‎خان زند به بهشت امروزی‎اش تبدیل شد.

باغ ارم

باغ ارم از دید نصیرالملک

حاج نصیرالملک شیرازی باغ را از خاندان ایلخانی خریداری کرده و احتمالاً با حفظ اساس ساختمان، عمارت فعلی موجود در باغ را بنا نهاده است. با این‎که وی در حدود سال ۱۲۷۲ خورشیدی از دنیا رفت، درباره باغ ارم چنین توصیف‎هایی از وی به جا مانده است:

«… بستانی است بی مثال و گلشنی است بهشت تمثال …، سروهایش سر به افلاک کشیده، عماراتی دارد شاهانه مشتمل بر تالاری که به واسطه دو ستون قوی پیکر برپااست و ارسی‌ها، گوشواره‌ها و اتاق‎ها و رواق‎های دیگر را از فوقانی و تحتانی دارااست. آبشارهای متعدد از هر جانب آن روان است و سبزه‌های اطراف جویش چون خط بر گرد عارض نوش لبان…»

میانی3 1 باغ ارم شیراز، میزبان 233 هزار گردشگر نوروزی

بنای منحصر به فرد عمارت اصلی باغ ارم

با این‎که این عمارت جزء ساختمان‎های اواسط دوره قاجار است اما ویژگی‎های معماریِ زندیه و صفویه را دارد. به طوری که کاشی‎کاری‎های این عمارت را می‎توان نمونه کاملی از تصاویر عمارت‎های عهد صفویه دانست. البته یاد آور می‎شویم زیبایی‎های معماری، نقاشی‎های رنگ و روغن، سنگ تراشی، کاشی‎کاری و گچبری، پنجره‌های مشبک آهنی، پیشانی ساختمان، ستون‌های سنگی و درهای چوبی نفیس و منبت کاری‌ شده آن، شاهکار صنعت و هنر دوره قاجاریه به شمار می‎رود.

میان4 باغ ارم شیراز، میزبان 233 هزار گردشگر نوروزی

تالار حوض‎خانه

در طبقه هم‌سطح زمین، سردابه و محلی برای استراحت در روزهای گرم تابستان بوده و تالار حوض‎خانه را در میان خود دارد. این تالار، آب‎نما و نهر آبی دارد که از وسط آن می‎گذرد و در ادامه به استخر بزرگی در جلوی عمارت می‎رسد. کف این تالار با کاشی‎های هفت رنگ تزئین شده و سقف حوض‎خانه با کاشی‎کاری‎هایی از شکارگاه‎های طبیعی و داستان خسرو و شیرین و دیگر نقوش زینت یافته است. در دو طرف حوض‎خانه دو راه پله به طبقات بالا، در طبقه دوم ایوان منحصر به فردِ این بنا با ستون های سنگی و طبقه سوم سالن‎هایی مزین به نقوش سقفی یا مرجوک کاری با تصاویری اروپایی قرار دارد که زیبایی‎اش روح را می‎نوازد.

میانی2 1 باغ ارم شیراز، میزبان 233 هزار گردشگر نوروزی

موزه سنگ و باغ گل

در عمارت اصلی باغ ارم، موزه‎ای به نام سنگ و گوهر دریای نور وجود دارد که بیش از ۱۴۰ نوع سنگ و گوهر تزئینی کمیاب و قیمتی در آن به نمایش گذاشته شده است.

باغ ارم

همچنین به دلیل وجود گونه‎های مختلفی از گیاهان، مانند گل‎های طبیعی زینتی در این مکان، باغ ارم، به عنوان باغ طبیعی گیاه‎شناسی دانشگاه شیراز مورد استفاده قرار می‎گیرد. جالب است بدانید در کنار بلندترین سروناز شیراز که به ارتفاع ۳۵ متر در این مکان قد برافراشته  و  به تنهایی یکی از جاذبه‎های گردشگری محسوب می‎شود، درختان سیاه بید، بید مجنون، افرا، ارغوان، کاج، بیدمشک، سپیدار، زبان‎گنجشک و… خودنمایی می‎کنند.

باغ ارم

از شما دعوت می‎کنیم برای خواندن مطالب بیشتر و مرتبط با گردشگری  به مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

۷ جای دیدنی تهران که هر ایرانی باید ببیند

اگر در نوروز یا روز تعطیلی که خانه مانده‌اید، حوصله‌تان سررفته یا اصلا اگر به تهران سفر کر…