خشکباری شگفت‌انگیز در کاهش وزن، کنترل فشارخون و دیابت

۱۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
توت خشک یکی از خشکباری است که بیشترین استفاده را در بین ایرانیان دارد. براساس گفته‌ متخصصان علم تغذیه، مصرف این ماده‌ خوراکی برای دیابتی‌ها موثر و مفید است.
خواص توت خشک برای سلامتی

خواص توت خشک مانند خواص سایر خشکبار مثل گردو یا انجیر برای لاغری هم به اثبات رسیده است. اگر به رژیم غذایی اصولی فکر می‌کنید، حتما توت خشک را در برنامه‌ روزانه خود قرار دهید. مجله دلتا در ادامه به بررسی خواص توت خشک برای سلامتی می‌پردازد.

خواص توت خشک در لاغری

توت خشک تاثیر زیادی در عملکرد بهتر روده و دستگاه گوارش دارد. این ماده‌ غذایی می‌تواند یبوست و خشکی روده را درمان کند. وقتی توت خشک مصرف می‌کنید، میل شما برای مصرف مواد غذایی پرکالری کمتر می‌شود. از سوی دیگر توت یک ماده‌ انرژی‌زا است. زمانی که در رژیم غذایی به سر می‌برید، بدن ضعیف می‌شود که توان کمتری برای انجام فعالیت‌های روزانه دارید. در حالی که با مصرف غذاهایی مثل توت خشک می‌توانید انرژی به تحلیل رفته را جبران کنید.

خواص توت خشک برای سلامتی چیست

پیشگیری از سرطان

یکی دیگر از خواص توت خشک پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان است. وجود نوعی فیتونوترینتی به نام رزوراترول(resveratrol) به بدن کمک می‌کند تا با رادیکال‌های آزاد مقابله کند. در نتیجه خطر ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

تاثیر توت خشک در طول عمر

یکی دیگر از فواید مصرف این ماده‌ خوراکی افزایش طول عمر است. خواص توت خشک برای دیابت به اثبات رسیده است. میزان قند این ماده‌ غذایی بسیار پایین است. از سوی دیگر به یک‌باره وارد خون نمی‌شود. در نتیجه بدن توان بیشتری برای هضم قند آن دارد. افراد دیابتی می‌توانند مواد شیرین‌کننده‌ مصنوعی را ترک و به جای آن توت خشک مصرف کنند. کسانی که در مرحله‌ حاد دیابت هستند، بهتر است توت را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

توت خشک و تصفیه‌ خون

یکی دیگر از خواص توت خشک برای کبد چرب است. این ماده‌ خوراکی با تصفیه خون و پاکسازی کبد، باعث از بین بردن چربی‌ تولیدشده در این عضو می‌شود. همچنین توت خشک تاثیر زیادی در افزایش مقدار خون و جریان آن دارد. بنابراین می‌تواند با این روش به پاکسازی کبد کمک کند. به طور کلی توت خشک در تقویت کل سیستم خونی بدن موثر است. به همین دلیل باید آن را یک داروی گیاهی برای درمان کبد چرب به حساب آورد. قند موجود در توت، سوربیتول نام دارد که برای کبد نیز مفید است.

تاثیر توت خشک بر فشارخون

یکی دیگر از خواص توت خشک، تنظیم فشار خون است. وجود مواد مغذی مثل کربوهیدرات، ویتامین و کارتونئید در این ماده‌ خوراکی باعث افزایش حجم خون در بدن می‌شود. اگر فرد مبتلا به فشار خون آن را مصرف کند، از شدت سدیم خون کاسته می‌شود. در نتیجه فشار خون پایین می‌آید و به حد متعادل می‌رسد.

تاثیر توت خشک بر روی سیستم ایمنی

یکی دیگر از خواص توت خشک برای سیستم ایمنی بدن است. این ماده‌ غذایی حاوی چندین آنتی‌اکسیدان است که با کمک آن‌ها می‌تواند بدن را در برابر ویروس‌های سرماخوردگی و یا بیماری‌های مسری محافظت کند. همچنین روتین موجود در توت خشک تاثیر زیادی در درمان التهاب و تورم دارد. از دیگر فواید مصرف این ماده غذایی می‌توان به پیشگیری و درمان فشار خون بالا، خونریزی شبکیه، خونریزی مغزی و برونشیت مزمن اشاره کرد.

تاثیر توت خشک بر روی سیستم ایمنی

پیشنهاد مطالعه: مطلب این چای را بنوشید و لاغر شوید! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

شگفت‌انگیزین خواص فلفل که نمی‌دانستید

مهم‌ترین شهرت فلفل تندی آن است، اما این گیاه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی با چهل گونه متفاوت…