بستنی اکبر مشتی را در خانه درست کنید

۲۰
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در زمان قدیم اولین بستنی فروشی ایران توسط شخصی به نام اکبر ملایری ملقب به اکبر مشتی در خیابان ری راه‌اندازی شد. اکبر مشتی فوت‌وفن بستنی‌سازی را از فردی به اسم محمد ریش یاد گرفت که تازه از فرنگ برگشته بود.
بستنی اکبر مشتی خانگی

بستنی اکبر مشتی یکی از بستنی‌‌های بسیار سنتی و خوشمزه ایرانی است. گلاب اعلای کاشان، شیر تازه پرچرب، مغز پسته و زعفران یکی از اعضای جدانشدنی بستنی‌‌های اکبر مشتی است. میل کردن بستنی اکبر مشتی زعفرانی در روزهای گرم تابستان طعم نوستالژیکی به شما‌ می‌دهد. با مجله دلتا همراه باشید تا بستنی اکبر مشتی خانگی را یاد بگیرید.

مواد لازم برای تهیه بستنی اکبر مشتی خانگی

  • شیر ۲ پیمانه
  • شکر ۳/۴ پیمانه
  • ثعلب ۱ قاشق مرباخوری
  • گلاب ۲ قاشق غذاخوری
  • زعفران ۱ قاشق غذاخوری
  • مغزهای خوراکی به دلخواه
  • خامه صبحانه ۱/۲ پیمانه

بستنی سنتی

طرز تهیه بستنی اکبر مشتی خانگی

مرحله اول

برای درست کردن خامه روی بستنی می‌توانید از خامه‌‌های محلی که با شیر پرچرب تهیه شده است استفاده کنید. از خامه صبحانه هم می‌توانید برای تهیه خامه روی این بستنی استفاده نمایید. خامه را داخل نایلون بریزید و صاف کنید. نایلون را داخل فریزر قرار دهید تا یخ بزند.

مرحله دوم

شیر محلی یا پرچرب را داخل قابلمه بریزید و صبر کنید تا از اطراف قابلمه شروع به جوشیدن ریز کند. سپس مخلوط شکر و ثعلب را اضافه کنید و نیم ساعت هم بزنید تا به غلظت فرنی برسد. سپس زعفران و گلاب را در انتها بریزید و بعد از چند دقیقه از روی حرارت بردارید تا عطر گلاب نپرد.

مرحله سوم

مواد را از قابلمه داخل یک کاسه استیل بریزید و ۴۵ دقیقه در فریزر قرار دهید و بعد خارج کنید. با کمک یک قاشق چوبی مواد را هم بزنید. این کار را باید ۵ الی ۶ بار انجام دهید. باید تمام بستنی را به‌صورت یکنواخت هم بزنید تا حالت یخ‌زده آن از بین برود.

طرز تهیه بستنی اکبر مشتی خانگی

مرحله چهارم

زمانی که بستنی کاملا کشدار شد، خامه را از فریزر خارج کنید و از نایلون دربیاورید و همانند نمونه‌‌های بازاری خرد کنید. یک قالب فلزی دیگر بردارید و نایلون بیندازید و مقداری از مواد بستنی را بریزید. بعد مغزیجات دلخواه و خامه تهیه‌شده و مابقی بستنی را بریزید و روی بستنی را با خامه و مغزیجات بپوشانید. ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و سفت شود. اگر به شیرینی‌های خانگی علاقه دارید طرز تهیه تی تاپ خانگی بدون نیاز به فر را بخوانید.

نکات کلیدی در تهیه بستنی اکبر مشتی خانگی

  • باید شیر را روی حرارت ملایم به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه هم بزنید تا آب شیر تبخیر شود. زیرا این کار مانع یخ‌زدگی بستنی‌ می‌شود.
  • می‌توانید داخل ظرف دردار تا یک ماه آن را نگهداری کنید.
  • شیر حتما باید پرچرب باشد.

بستنی اکبر مشتی خانگی

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از آشپزی لواشک آلبالو ترش و آبدار به روش بازاری را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

یک فینگر فود خوشمزه با نودل و سیب‌زمینی

سیب زمینی نودلی یکی از انواع فینگر فودهای خوشمزه و مجلسی است که با دستور پخت‌های مختلفی ته…