۶ نشانه‌ای که می‌گوید اعتماد به نفس پایینی دارید

۱۱
10
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اعتماد به نفس پایین می‌تواند جوانب مختلفی از زندگی روزمره هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد و سلامت روانی و جسمانی افراد را به خطر بیندازد.
علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد

برای همه‌ ما لحظاتی وجود دارد که خجالت می‌کشیم، می‌ترسیم و مضطرب می‌شویم. گاهی خود را سرزنش می‌کنیم، تصویر نامناسبی از خود در ذهن داریم و اعتماد به نفس لازم را از دست می‌دهیم.  در این مطلب از مجله دلتا به بیان علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد می‌پردازیم.

علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد

بسیاری از افراد اعتمادبه‌نفس پایینی دارند، اما به آن آگاه نیستند و نمی‌دانند در زندگی چه چیزی آن‌ها را به عقب می‌راند.

در جمع خود را با تلفن سرگرم می‌کنند

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در جمع راحت نیستند. به ویژه وقتی دوست و آشنایی برای همراهی ندارند، صحبت کردن در جمع برای‌ آن‌ها بسیار دشوار است. این افراد سعی می‌کنند خود را به روش‌های مختلف سرگرم کنند تا از ارتباط با سایرین دوری کنند و این روزها چه چیزی بهتر از تلفن همراه برای فرار از جمع. اگر شما هم این‌طور هستید، قدم اول را بردارید و با خود عهد کنید که در جمع با تلفن‌ خود کار نکنید یا الکی خود را مشغول به کاری نشان ندهید.

علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد

بیهوده موافقت می‌کنند

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در بحث‌ها سریعا عقب‌نشینی می‌کنند. آن‌ها توان متقاعد کردن دیگران را در خود نمی‌بینند. حتی وقتی که واقعا حق با دیگران نباشد، بیهوده با آن‌ها موافقت می‌کنند تا نیازی به ادامه‌ بحث پیش نیاید. هرکسی نظری دارد و نظر هرکس زاییده‌ افکار، سواد و خواسته‌هایش است. با ابراز نکردن و دفاع نکردن از عقاید و ایده‌های خود، در واقع به افکار، سواد و خواسته‌های خود توهین می‌کنید.

بیش از حد به سر و وضع‌شان می‌رسند

مرتب بودن، آرایش و پیرایش بسیار پسندیده است. اما اگر اهمیت‌ دادن به سر و وضع بیش از حد طبیعی باشد، یعنی شما از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برید. یادتان باشد اعتماد به نفس از درون سرچشمه می‌گیرد و ربطی به عوامل بیرونی ندارد. با خود بگویید من زیبا هستم و ضمن رعایت نکات بهداشتی و پیراستگی، خود را بیش از حد درگیر سر و وضع و لباس‌تان نکنید. باور کنید اگر ساعت‌ها جلوی آینه نایستید و وقت خود را صرف طراحی تابلویی از رنگ روغن نکنید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

انتقادپذیر نبودن از علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد

انتقاد‌پذیر باشید. اگر دوست‌ شما در مورد مسئله‌ای از شما انتقاد کرده است، از او نرنجید. سعی‌ کنید به آن بیندیشید و در صورت منطقی بودن، عیب خود را رفع‌ کنید. از علائم کمبود اعتماد به نفس، این است که فرد مذکور از شنیدن نقد سایرین آزرده می‌شود و در خود می‌شکند. برای اینکه زندگی سالم‌تری داشته باشید به مطلب رفتارهای اشتباهی که مانع خوشبختی شما می‌شوند سر بزنید.

علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد

از ابراز نظر و عقیده‌شان می‌ترسند

اول فکر کنید و بعد حرف بزنید. این راهکار کلید موفقیت شما در گفت‌و‌گو‌ها است. بی‌محابا و بی‌تفکر حرف‌ زدن، نتایج مخربی دارد. اول حرف خود را مزه‌مزه کنید و سپس ابراز عقیده کنید. در این صورت ترس و پشیمانی برای‌تان به بار نخواهد‌ آمد. بعد از اینکه فکر کردید و جوانب حرف خود را سنجیدید، نظر خود را شجاعانه ابراز‌ کنید و آرام و شمرده سخن بگویید تا تأثیرگذار بشوید.

سریع تغییر عقیده می‌دهند از علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد

از علائم کمبود اعتماد به نفس، نداشتن نظرات ثابت است. افرادی که در آن‌ها علائم کمبود اعتماد به نفس دیده می‌شود، سریعا و تحت تاثیر عوامل و افراد مختلف نظرشان عوض می‌شود. در حقیقت این افراد، جرئت صراحت و کنترل زندگی خود را ندارند. دمدمی مزاج هستند، مدام شک می‌کنند و از این شاخه به آن شاخه می‌پرند. صریح باشید، فکر کنید، تصمیم‌تان را بگیرید و تغییرش ندهید.

سریع تغییر عقیده می‌دهند

پیشنهاد مطالعه: مطلب هشدار، طلاق عاطفی در کمین زندگی شما است را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
منبعchetor

۱۱ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ در ۱:۱۳ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۳۱ تیر ۱۴۰۱ در ۱۱:۵۵ ق٫ظ

  سلام، عالی بودخانم الهامی، اینکه کمک می کنیدافرادخودشان رابهتربشناسندونقاط ضعف وقوت خودراشناسایی کننددرواقع خودنوعی صدقه پنهان است

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۱ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۴ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

 3. هلیا

  ۱۸ تیر ۱۴۰۱ در ۴:۱۶ ب٫ظ

  خیلی عالی بود خیلی مطالب جالب و مفیدی میزارید

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۰ تیر ۱۴۰۱ در ۸:۴۳ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

 4. •ریدل•

  ۱۶ تیر ۱۴۰۱ در ۱۱:۰۶ ق٫ظ

  والا من از بچگی هم سنام قیافمو مسخره میکردن الان حتا مهمونی هم می م ماسکمو در نمیارم:)💔

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۰ تیر ۱۴۰۱ در ۸:۵۵ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز

   نظر دیگران هیچ اهمیتی ندارد و مهم این است که شما خود را دوست داشته باشید. شما هرطور که باشید دیگران شما را جور دیگه‌ای می‌خواهند.

   پاسخ

  • ناشناس

   ۵ مرداد ۱۴۰۱ در ۵:۲۱ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۱۶ تیر ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۳ ق٫ظ

 6. ناشناس

  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ در ۹:۱۸ ب٫ظ

  مطالبش خوبن …بهترم میتونن باشن

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۱۶ تیر ۱۴۰۱ در ۸:۳۹ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

این کار رابطه عاشقانه شما را نابود می‌کند!

مقایسه همسر با دیگران اگر در جهت امید دادن باشد بسیارخوب و مفید است، اما این کار در بسیاری…