این ۵ غذا را در تابستان نخورید!

۱۶
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وقتی به خوردن غذا‌هایی که باعث کم‌آبی بدن می‌شوند، بدون افزودن غذا‌های آب‌رسان به رژیم غذایی خود ادامه می‌دهید، ممکن است آب کافی برای عملکرد‌های اساسی بدن در سیستم خود نداشته باشید.
غذاهای نامناسب تابستان

کارشناسان تاکید می‌کنند، مصرف برخی از غذا‌ها در تابستان می‌تواند شما را دچار کم آبی و بیماری کند. هیدراته ماندن در هر فصلی مهم است، اما در تابستان بیشتر. دراین فصل نیاز به تلاش بیشتری از طرف ما برای مصرف مایعات و سایر غذا‌های آبرسان احساس می‌شود تا با گرمای شدید مبارزه کنیم و سلامتی خود را حفظ کنیم. در این مطلب از مجله دلتا با برخی از غذاهای نامناسب تابستان آشنا می‌شویم.

غذاهای نامناسب فصل تابستان چیست

با توجه به اینکه بدن ما ۶۰ تا ۷۰ درصد از آب تشکیل شده است و اندام‌های حیاتی ما مانند قلب، ریه‌ها، کبد برای عملکرد روان نیاز به مایعات دارند، توجه به رژیم غذایی در فصل تابستان بسیار مهم است.

نوشیدن قهوه

محققان تاکید می‌کنند، لازم است از نوشیدن بیش از حد قهوه در تابستان خودداری شود. نوشیدنی کافئین‌دار از جمله قهوه یک نوشیدنی ادرار آور است و شما را تشنه می‌کند، زیرا باعث ادرار مکرر می‌شود. همه ما عاشق نوشیدن قهوه هستیم و این به بخشی از برنامه روزانه ما تبدیل شده است، اما در عین حال باید توجه داشته باشید که کافئین جریان خون را به کلیه‌ها افزایش می‌دهد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا آب بیشتری را خارج کنند که منجر به تکرر ادرار و آب اضافی می‌شود.

غذاهای نامناسب تابستان ، قهوه

نوشیدنی‌های الکلی

الکل و مشتقات آن نیز دارای خواص کم آبی هستند که می‌تواند باعث از دست دادن آب در بدن انسان شود. مصرف الکل به طور کامل باید حذف شود.

مواد غذایی سرشار از پروتئین

غذای پر پروتئین نیز می‌تواند در تابستان باعث کم آبی بدن شود. بدن آب بیشتری مصرف می‌کند تا نیتروژن طبیعی موجود در پروتئین را متابولیزه کند، به همین دلیل سلول‌ها ممکن است محتوای آب خود را به میزان قابل توجهی از دست بدهند و باعث می‌شود شما احساس کم‌آبی داشته باشید.

نوشیدن چای

از نوشیدن بیش از حد چای در تابستان خودداری کنید. این نوشیدنی محبوب‌ترین نوشیدنی در کشور ما است، اما چای نیز به دلیل داشتن کافئین می‌تواند باعث کم آبی بدن شود.

شکلات تلخ

شکلات تلخ نیز در صورت مصرف بیش از حد در فصل تابستان می‌تواند منجر به افزایش ضربان قلب، اسهال، اضطراب، تحریک پذیری، عصبی بودن و کم آبی بدن شود.

شکلات تلخ

راه‌حل ساده

بهترین راه برای جلوگیری از کم‌آبی بدن به‌خصوص در ماه‌های گرم تابستان، مصرف روزانه‌ مقدار زیادی آب خالص است (حداقل ۸ الی ۱۰ لیوان در روز). اگر فعالیت جسمانی زیادی دارید یا مجبور هستید که در گرما به بیرون بروید، باید بیشتر از این مقدار آب مصرف کنید.

غذاهای نامناسب تابستان چیست

پیشنهاد مطالعه: مطلب استرس باعث آب رفتن مغز می‌شود! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

از شر بوی پیاز و سیر دست خلاص شوید!

زمانی که سیر و پیاز را برش می‌دهید دست‌هایتان بو می‌گیرند. در این مطلب به بررسی چند ترفند …