استرس باعث آب رفتن مغز می‌شود!

۲
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
قسمت‌هایی از بدن یا صورت ما وجود دارد که می‌خواهیم اندازه آن‌ها را کاهش دهیم، اما مطمئنا مغز یکی از آن‌ها نیست.
ارتباط استرس و کوچک شدن مغز

نتایج مطالعه‌ای نشان داد افراد به دلیل استرس مداوم دچار اختلال حافظه می‌شوند. سطوح بالای هورمون استرس کورتیزول بر عملکرد و اندازه مغز تاثیر منفی می‌گذارد. در این مطلب از مجله دلتا با ارتباط استرس و کوچک شدن مغز آشنا می‌شوید.

از دست دادن حافقظه در جوانی!

براساس تحقیقی که نتایج آن در ژورنال “نورولوژی” منتشر شده، اگر زندگی پراسترسی داشته باشید، ممکن است پیش از رسیدن به ۵۰ سالگی دچار از دست دادن حافظه شده و مغزتان کوچک شود.

به گفته دکتر سودا سشادری، استاد نورولوژی دانشگاه سن‌آنتونیو: با استناد به سطح بالای کورتیزول، که یک هورمون استرس است، ظاهرا می‌توان کارایی و اندازه مغز و عملکرد آن در آزمون‌های شناختی را پیش‌بینی کرد.

او گفت: ما با آب رفتن مغز و از دست رفتن حافظه در افراد نسبتا جوان، بسیار پیش از آن که علائم آن قابل مشاهده باشد، مواجه شدیم. هیچ وقت برای کم کردن استرس زود نیست.

نقش کورتیزول

کورتیزول یکی از هورمون‌های اصلی استرس بدن است که نقش آن در غرایز “فرار کن یا مبارزه کن” ما دیده می‌شود. وقتی که دچار استرس هستیم و سطح هوشیاری ما بالاست، غدد آدرنال، کورتیزول بیشتری ترشح می‌کنند. این هورمون سپس دست به کار می‌شود و عملکرد‌های جسمانی گوناگونی که ممکن است سد راه بقا باشند را تعطیل می‌کند.

وقتی که بحران پایان می‌یابد، سطح کورتیزول باید کاهش یابد و دستگاه‌های بدن باید به حالت نرمال بازگردند. اما اگر دکمه هوشیاری شما فشرده بماند، بدن به عملکرد نامناسب ادامه می‌دهد که نتیجه آن اضطراب، افسردگی، بیماری قلبی، سردرد، افزایش وزن، خواب نامناسب و البته مشکلات حافظه و تمرکز خواهد بود.

نقش کورتیزول

استرس خوراک مغز را می‌بلعد!

متخصصان می‌گویند که در این میان، مغز به خاطر همه مواد مغذی‌ای که برای کارکرد بهینه به آن‌ها نیاز دارد، به طور خاص آسیب‌پذیر است. کیت فارگو می‌گوید: مغز یک عضو بسیار گرسنه است. مغز به میزان بسیار زیادی از مواد غذایی و اکسیژن نیاز دارد تا سالم بماند و عملکردی مناسب داشته باشد. بنابراین، وقتی که بدن برای مقابله با استرس نیازمند آن منابع می‌شود، منابع کمتری به مغز می‌رسند.

ارتباط استرس و کوچک شدن مغز را بخوانید

استرس بر ساختار مغز نیز اثر می‌گذارد

به گفته فارگو، نکته شگفت‌آور، یافته‌های تحقیق در رابطه با تاثیرات کورتیزول بر ساختار مغز است. سطوح بالای کورتیزول با آسیب بیشتر به بخش‌هایی از مغز که اطلاعات را در مغز جابه‌جا می‌کنند (کرونا رادیاتا) و میان دو نیم‌کره مغز (کورپوس کالوسوم) مرتبط است.

افزون بر این، مغز‌های افرادی که دچار سطوح بالاتر کورتیزول هستند، مخ‌های کوچکتری داشت. مخ‌ها، دو نیمکره مغز هستند که مسئول تفکر، احساسات، حرف زدن و عملکرد ماهیچه‌ها هستند.

میانگین حجم مخی مغز در افرادی که سطوح بالای کورتیزول داشتند، ۸۸.۵ از کل حجم مغز بود که این میزان در افرادی که به میزان نرمال کریستول داشتند، ۸۸.۷ بود.

فارگو می‌گوید: من از اینکه چنین تغییر بزرگی را در ساختار مغر با سطوح کورتیزول بالا در مقایسه با کورتیزول متعادل ببینیم، غافلگیر شدم. اگر شما در میانسالی شاهد تغییرات ساختاری مغز باشید، می‌شود تصور کرد که وقتی در سنین بالا به تدریج دچار زوال عقل می‌شوید، چه خواهد شد.

جالب اینجاست که تاثیرات کورتیزول بالا در حجم مخی مغز ظاهرا تنها بر زنان تاثیر می‌گذارد و متوجه مردان نیست.

ارتباط استرس و کوچک شدن مغز  چیست

پیشنهاد مطالعه: مطلب ورزش‌های عجیب دنیا، از حمل‌ همسر تا کشتی شست پا را بخوانید.

۲ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۷ تیر ۱۴۰۱ در ۱۱:۰۲ ب٫ظ

  2. ناشناس

    ۷ تیر ۱۴۰۱ در ۱۱:۰۹ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…