میوه‌ای برای سلامت قلب و ضد پوکی استخوان

۱۶
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گنجاندن زیتون در رژیم غذایی برای حفظ سلامت و پیشگیری از دیگر بیماری‌ها موثر است.
فواید خوردن زیتون

زیتون یکی از خوراکی‌های بسیار مفید است که در رژیم مدیترانه‌ای جایگاه ویژه‌ای دارد. گرچه زیتون به‌دلیل مقدار فراوان چربی‌های مفید شناخته می‌شود، اما در واقع گنجاندن زیتون در رژیم غذایی برای حفظ سلامت و پیشگیری از دیگر بیماری‌ها موثر است. مجله دلتا در ادامه این مطلب، به ۵ مورد از مهم‌ترین فواید خوردن زیتون می‌پردازد.

حفظ سلامت قلب

حفظ سلامت قلب

دانه‌های زیتون حاوی اسیدهای چرب تک‌مولکولی است که کلسترول بد خون را پایین نگه می‌دارد و سطح کلسترول مفید خون را در سطح مطلوب حفظ می‌کند. خواص آنتی‌اکسیدانی قوی زیتون برای مقابله با استرس اکسایشی و التهابات بدن مفید است که درنتیجه خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. مصرف زیتون همچنین خون‌رسانی را نیز بهبود می‌بخشد.

مقابله با التهابات بدن

پلی‌فنول‌های موجود در زیتون التهابات مزمن بدن را کاهش می‌دهد و از بروز آسیب‌های ناشی از التهاب مانند دردهای روماتیسمی پیشگیری می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد وجود یکی از ترکیبات فنولی به‌نام اولکانتال در زیتون مانع از عملکرد بعضی آنزیم‌های زمینه‌ساز التهاب می‌شود. محققان همچنین بر این باورند که این مکانیسم شبیه داروی ضدالتهاب ایبوپروفن در کنترل درد عمل می‌کند.

بهبود زخم‌های گوارشی

زخم‌های گوارشی جز بیماری‌های شایع هستند که با درد معده یا مری، ریفلاکس، تهوع، تورم شکم و کاهش اشتها همراه است. امروزه مشخص‌شده بخش قابل‌توجهی از موارد ابتلا به این مشکل ناشی از هلیکوباکترپیلوری است و محققان دریافته‌اند که مصرف زیتون می‌تواند مانع از رشد باکتری شود.

خواص و فواید خوردن زیتون

محافظت در برابر پوکی‌ استخوان

پوکی‌ استخوان یکی از بیماری‌های جدی دوران سالمندی است که گرچه در خانم‌ها شایع‌تر است، اما در مردان نیز دیده می‌شود. از جمله توصیه‌های پیشگیرانه از این بیماری، مصرف زیتون است زیرا پلی‌فنول‌های موجود در آن به تقویت ترکیبات معدنی استخوان کمک می‌کند. از همین‌رو، می‌توان گفت افرادی که رژیم مدیترانه‌ای را رعایت می‌کنند با خطر کمتر ابتلا به شکستگی‌های استخوان در سالمندی مواجه هستند.

مفید برای مغز

مطالعات ثابت می‌کند مصرف زیتون برای کاهش استرس اکسایشی ناشی از التهابات موثر است و از مغز نیز در برابر این عوارض منفی محافظت می‌کند. علاوه بر این، ویتامین E موجود در زیتون باعث تحریک حافظه می‌شود.

فواید خوردن زیتون چیست

پیشنهاد مطالعه: مطلب خواص شگفت‌انگیز خوردن آب دوغ خیار در تابستان را بخوانید .

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

یبوست خود را با یک چای از بین ببرید

برخی از ترکیبات، ازجمله گیاهان کاسکرا و سنا، دارای خواص ملین طبیعی هستند. در این مطلب به م…