قاتل خاموش گلدان‌های شما

۵
7
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیشتر ما احتمال حملات آفات را مخصوص گل و گیاهانی که در فضای باز هستند می‌دانیم.
روش‌ های آشنایی با آفت گیاهان آپارتمانی

متاسفانه گیاهان آپارتمانی از وجود آفات حتی در محیط امن خانه نیز ایمن نیستند. هر از گاهی علی‌رغم رسیدگی یک باغبان ماهر، باز هم آفات به گل و گلدان‌های تزئینی داخل منزل پاتک می‌زنند و گیاهان را در جلوی چشم صاحب خانه مبتلا می‌کنند. در این مطلب از مجله دلتا به بیان روش‌ های آشنایی با آفت گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم.

روش‌ های آشنایی با آفت گیاهان آپارتمانی

جای نگرانی نیست، با انجام راهکارهای درست می‌توان در کمال آرامش از شر آفات گیاهان راحت شد. البته این نکته را فراموش نکنید که تمامی راهکارها زمانی جواب می‌دهند که به موقع اقدام کرده باشید.

آفت گیاهان آپارتمانی

شته‌ها زیاد جلوی چشم نیستند و به‌صورت پنهانی کار خود را در زیر برگ‌ها شروع می‌کنند. آن‌ها بیشتر به رنگ سبز هستند ولی در برخی موارد در اندازه‌های کوچک به رنگ سیاه و خاکستری نیز یافت می‌شوند. چیزی که در مورد شته‌ها ناراحت کننده است، سرعت تکثیر بالای آن‌ها است.

روش‌ های آشنایی با آفت گیاهان آپارتمانی

روش‌ های آشنایی با آفت شته در گیاهان آپارتمانی

یکی از علائم خوب در شناسایی شته‌ها، تمایل آن‌ها به فعالیت گروهی است. همین امر موجب می‌شود تا تشخیص آن‌ها به سادگی انجام شود. معمولا بر روی گیاه و خاک گلدان رسوبات چسبناکی (عسلک) به‌جای می‌گذارند. همین‌طور بقایایی از پوسته‌‌ خاکستری یا سفید بر روی گیاه، از نشانه‌های وجود شته است. برای آشنایی بیشتر با گیاهان آپارتمانی به مطلب این گیاهان آپارتمانی به نور زیادی نیاز دارند سر بزنید.

روش درمان آفت گیاهان آپارتمانی شته

کنترل ازدیاد و نابودی شته‌ها کار چندان سختی نیست. در بیشتر موارد با مخلوط  آب گرم و صابون می‌توان از شر آن‌ها راحت شد. اگرچه این روش نیز از نظر تئوریک یک درمان شیمیایی است اما در مقایسه با سموم و آفت کش‌های دیگر، ملایم‌تر است.

روش ارگانیک درمان آفت شته

  • شما می‌توانید با حوصله و دقت تک تک آن‌ها را با دستتان از روی گیاه جدا کنید. اما اگر تعداد آن‌ها زیاد است یا وقت انجام این کار را ندارید مراحل بعدی را امتحان کنید.
  • محلول آب گرم و مقدار کمی صابون مایع یا مایع ظرفشویی را بر روی گیاه اسپری کنید. مقدار صابون باید به حدی باشد که با تکان دادن ظرف، محلول کف کند.
  • شته‌ها را هدف قرار دهید و تمامی قسمت‌های گیاه را که شته‌ها فرا گرفته‌اند، با دقت تمام اسپری کنید. شاید مجبور باشید تمامی گیاه را با آب و صابون اسپری کنید، چاره‌ای نیست این شته‌ها در حال مکیدن شیره‌ جان گیاه هستند.

روش‌ های آشنایی با آفت گیاهان آپارتمانی

آفت گیاهان آپارتمانی: هزارپا

در کل وجود هزارپاها در خاک باغ و باغچه، اثرات مفیدی دارند. دیدن آن‌ها در گلدان تزئینی خانه بسیار ناخوشایند و نگران کننده است. بیشتر اوقات منظره وجود این نوع کرم‌ها در خاک گلدان بیش از آنکه برای گیاه مضر باشد، صاحب گیاه را شوکه و وحشت‌زده می‌کند.

روش‌‌های آشنایی با آفت هزارپا در گیاهان آپارتمانی

به ندرت پیش می‌آید که این کرم‌های هزارپا به گیاهان آسیب بزنند و از ظاهر گیاه متوجه‌ حضورشان شویم. احتمالا آن‌ها را فقط در حین خزیدن بر روی خاک دیده‌اید. معمولا در هنگام آبیاری سر و کله‌شان پیدا می‌شود و در سطح خاک مقابل چشمانتان رژه می‌روند.

روش ارگانیک درمان آفت هزارپا

  • معمولا وجود چندین کرم درون خاک گلدان اتفاق نادری است. اکثر اوقات یک جفت کرم هزارپا در خاک گلدان پیدا خواهید کرد که می‌توانید به آرامی آن‌ها را از خاک برداشته و درون خاک باغچه در خارج از منزل قرار دهید، تا به فعالیت خود ادامه دهند.
  • اما اگر این کرم‌ها تولید مثل کرده و تعداد بیشتری از آن‌ها در خاک گلدان یافتید، باید روش‌تان را تغییر دهید. در این حالت بایدخاک گلدان را با پاکسازی خاک اطراف ریشه، کاملا عوض کنید.

روش ارگانیک درمان آفت هزارپا

پیشنهاد مطالعه: مطلب ورودی خانه خود را جذاب و دلپذیر کنید! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

این فرش شیک را در خانه بدوزید! +ویدیو

آیا می‌دانستید می‌توانید در خانه فرشی زیبا بدوزید؟ در این ویدیو از مجله اینترنتی دلتا به آ…