خانه نکات حقوقی اقدامات حقوقی پس از فروش ملک

اقدامات حقوقی پس از فروش ملک

۰
1
در صورتی که خریدار در زمان مقرر در دفترخانه برای تنظیم سند حاضر نشد، فروشنده می‌تواند از دفترخانه درخواست کند برای شما گواهی عدم حضور صادر کند.
اقدامات حقوقی پس از فروش ملک

پس از فروش ملک خیلی از فروشندگان برای آماده‌سازی مقدمات انتقال فروش ملکشان دچار مشکل و کمی سردرگمی می‎شوند. این نوشتار مخصوص آگاه سازی فروشندگانی است که به دنبال اقداماتی می‎گردند که پس از فروش ملکشان لازم است انجام دهند. در ادامه با مجله دلتا با اقدامات حقوقی پس از فروش ملک همراه باشید.

قوانین خرید و فروش ملک

۱. اولین مرحله اقدامات حقوقی پس از فروش ملک مراجعه به دفترخانه قید شده در مبایعه‎نامه است.  در این مرحله دفترخانه به فروشنده دو نامه برای مراجعه به اداره دارایی و شهرداری می‌دهد.

۲. در صورتی که خریدار بخواهد وام بانکی دریافت کند، تعیین دفترخانه بر عهده بانک مربوطه است و فروشنده پس از اخذ معرفی‌نامه‎ بانک به دفترخانه مراجعه و نامه‎های مربوط به دارایی و شهرداری را دریافت می‎‎کند.

۳. فروشنده باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر، برای گرفتن مفاصاحساب مراجعه و مدارکی از قبیل اصل سند و کارت ملی مالک و نامه دفترخانه همراه داشته باشد. در صورتی ‎که برای گرفتن مفاصا حساب گواهی پایان‎کار نداشته باشد ملزم به دریافت پایان‎کار از شهرداری است که در حالت عادی یک تا دو روز زمان می‎برد. هزینه‎هایی که باید پرداخت شود شامل عوارض نوسازی و پسماند و آموزش و پرورش و … است.

فروش ملک

۴. به اداره مالیات مربوط به منطقه برای گرفتن مفاصا حساب مالیات مراجعه شود. باید مدارکی از قبیل اصل سند مالکیت و بنچاق و پایان‎کار دارای اعتبار و در صورت نداشتن پایان‎کار، فیش عوارض همان سال و کپی کارت ملی خریدار و فروشنده و در صورت ورثه‌ای بودن ملک، برگ انحصار وراثت و مالیات بر ارث همراه داشته باشد. مدت زمان انجام شدن این مراحل تقریبا یک هفته و معمولا در سه نوبت برای تشکیل پرونده، پرداخت فیش و گرفتن برگ مفاصا حساب مالیات باید به اداره مالیات مراجعه شود.

۵. چنانچه ملک اوقافی باشد برای فروش آن باید از اداره اوقاف مجوز فروش گرفت.

۶. در صورتی که مدارک لازم را برای تنظیم سند آماده شد می‎توان با مراجعه به دفترخانه برای تنظیم سند اقدام کند.

۷. در صورتی که خریدار در زمان مقرر در دفترخانه برای تنظیم سند حاضر نشد، فروشنده می‎تواند از دفترخانه درخواست کند برای شما گواهی  عدم حضور صادر کند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنای بیشتر با نکات حقوقی ملکی “پرسش های رایج درباره معاملات ملکی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

مراحل گرفتن المثنی کارت خودرو

در صورتی‌که به هر دلیلی کارت خودرو مفقود شود، بلافاصله باید نسبت به دریافت المثنی آن اقدام…