چطور از دست آدم‌‎های فضول خلاص شویم؟

۵
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حتما شما هم در اطراف خود کسانی را دارید که همه کارشان شده سرک کشیدن در زندگی دیگران و دخالت کردن در مسائلی که هیچ ارتباطی به آن‌ها ندارد.
روش های برخورد صحیح با افراد فضول

اینکه چرا برخی از مردم تا این حد کنجکاو هستند و زندگی شخصی دیگران برایشان مهم است، مقوله‌ای بسیار پیچیده است و ریشه در مسائل گوناگون دارد. در این مطلب از مجله دلتا به روش های برخورد صحیح با افراد فضول می‌پردازیم.

روش های برخورد صحیح با افراد فضول

برای اینکه بدانید چطور از دست آدم‌‎های فضول راحت شوید از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

روش های برخورد صحیح با افراد فضول

مبادی آداب بودن از روش های برخورد صحیح با افراد فضول

افراد فضول اغلب خودشان نمی‌دانند که رفتارشان زشت و غیراجتماعی است. اما حتی اگر به این امر واقف باشند هم شما نباید مانند آن‌ها رفتار کنید و اخلاق و ادب را کنار بگذارید. به هر نحوی که بخواهید پاسخ آن‌ها را بدهید یا مثلا نادیده‌شان بگیرید و جواب ندهید باید به این نکته توجه داشته باشید که رفتار زشت طرف مقابل نباید باعث بشود که شما هم اصالت رفتاری خود را از دست بدهید و همانند او بشوید.

همیشه آماده باشید

بدون شک پس از چندین بار معاشرت با افراد فضول و بی‌ملاحظه متوجه این اخلاق بد آن‌ها خواهید شد. بنابراین، هر زمان که قرار است با چنین افرادی ملاقات داشته باشید خود را برای شنیدن هر نوع سوال بی‌ربط و شخصی آماده کنید.

یکی از بهترین پاسخ‌هایی که می‌توانید به این اشخاص بدهید این است که با خنده و شوخی پاسخی که منتظر شنیدنش هستند را بدهید. اما اگر این کار را دوست ندارید، با احترام آن‌ها را متوجه کنید که این سوال‌هایشان کاملا آزاردهنده است و گستاخی محسوب می‌شود.

روش های برخورد صحیح با افراد فضول

حد و مرز تعیین کردن از روش های برخورد صحیح با افراد فضول

برخی از سوالات بیشتر از بقیه آزاردهنده هستند. شما در وهله اول باید خودتان بیاموزید که بعضی از سوالات را از دیگران نپرسید. اگر فرزند دارید حتما به آن‌ها یاد بدهید که سوال پرسیدن در مورد مسائل شخصی افراد و زندگی‌ فردی آن‌ها کاملا دور از ادب و نزاکت است و نباید هرگز به آن مبادرت بورزند.

خودتان هم در مواجهه با این سوالات با حفظ وقار و متانت و با کنترل احساسات (حتی اگر عصبانی می‌شوید) سعی کنید جواب فرد کنجکاو را ندهید و به یک لبخند بسنده کنید. اگر می‌خواهید برخورد بهتری با افراد داشته باشید به مطلب چگونه متوجه شویم کسی دروغ می‌گوید؟ سر بزنید.

حد و مرز تعیین کردن

چگونه به سوالات افراد فضول پاسخ دهیم؟

تو چقدر حقوق می‌گیری؟

ساده‌ترین پاسخی که به همه این افراد می‌توانید بدهید این است: من هرگز به جز خانواده‌ام با کسی دیگر در مورد مسائل مالی و اقتصادی صحبت نمی‌کنم.

تو چقدر حقوق می‌گیری؟

این خانه را چقدر خریدی؟ اجاره کردی؟

این هم سوال اقتصادی دیگری است که افراد کنجکاو به شدت دوست دارند پاسخش را بدانند. می‌توانید با جواب‌های سربالا فرد گستاخ را از ادامه بحث منصرف کنید. مثلا بگویید: قیمتش متناسب قیمت این منطقه است یا خانه بسیار راحتی است و از اینکه اینجا را خریده‌ام بسیار خوشحالم و بلافاصله موضوع بحث را تغییر دهید.

چرا هنوز مجردی؟

بسیاری از زنان و مردان در اواخر ۲۰ سالگی و اوایل ۳۰ سالگی این سوال را به وفور از اطرافیان خود می‌شنوند. اگر همچنان مجرد هستید می‌توانید در پاسخ این افراد بگویید که هنوز فرد مناسبی که بتوانید همه عمر خود را با او سر کنید را پیدا نکرده‌اید و به محض یافتن او حتما بقیه را در جریان این وصلت خواهید گذاشت.

چرا هنوز مجردی؟

چرا اینقدر چاق یا لاغر شده‌ای؟

اگر این سوالات شما را اذیت می‌کند در پاسخ فردی که آن پرسیده با لبخند بگویید: من از اندام خودم راضی هستم. تو چطور؟

چرا اینقدر چاق / لاغر شده‌ای؟

پیشنهاد مطالعه: مطلب خود را در قلب مادرشوهر جای دهید را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

با زخم زبان دیگران چگونه برخورد کنیم؟

در این مطلب از مجله دلتا قصد داریم به نحوه مواجهه با زخم زبان دیگران و پیام‌های منفی آن‌ها…