۵ بمب کلسیم که لبنیات نیستند!

۱۶
8
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دریافت کلسیم به سلامت استخوان‌ها و اندام شما کمک می‌کند. آیا جایگزینی غیر لبنی برای دریافت کلسیم وجود دارد؟
منابع غذایی سرشار از کلسیم

احتمالا می‌دانید که بدن انسان برای رشد، تقویت و بازسازی اسکلت استخوانی، نیازمند کلسیم است. دریافت کلسیم کافی در رژیم غذایی برای سلامتی ضروری است. در این مطلب از مجله دلتا با منابع غذایی سرشار از کلسیم و غیر لبنی آشنا می‌شوید.

تاج خروس و ارزن

آمارانت یا همان دانه تاج خروس به عنوان یک شبه غله طبقه‌بندی می‌شود. گیاه تاج خروس یک منبع عالی پروتئین است و برای سلامت بدن و درمان برخی بیماری‌ها بسیار موثر است. ارزن‌ را هم احتمالا به خوبی می‌شناسید. دانه‌هایی سالم و بدون گلوتن مانند تاج خروس و ارزن مملو از مواد معدنی ضروری از جمله کلسیم هستند. بنابراین، آن‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید و لذت ببرید.

تاج خروس و ارزن

نخود

نخود یکی از قدیمی‌ترین حبوبات کشت شده توسط انسان است. به عنوان منبعی غنی، حدود ۱۰۰ گرم از این حبوبات ۱۵۰ میلی‌گرم کلسیم دارد. همچنین یکی از بهترین منابع پروتئین گیاهی است. مملو از آهن، مس، فولات و فسفر است. بنابراین می‌توانید با نخود غذاهای مختلفی تهیه کنید، کلسیم دریافت کنید و از خودتان پذیرایی کنید.

نخود

بامیه

بامیه منبع قابل توجهی از فیبر، منیزیم، فولات و ویتامین B6 است. حدود ۱۰۰ گرم بامیه حاوی ۸۶ میلی گرم کلسیم است. لازم به ذکر است که کلم بروکلی و سایر سبزیجات برگدار نیز حاوی کلسیم هستند.

منابع غذایی سرشار از کلسیم، بامیه

دانه سویا و فرآورده‌های آن

سویا از دانه‌های خوراکی و عضوی از خانواده نخود است. سویا سرشار از کلسیم است و حتی می‌توان آن را با شیر گاو مقایسه کرد. بنابراین یک جایگزین محبوب در بین گیاهخواران و وگان‌ها است. ۱۰۰ گرم دانه سویا ۲۳۹ میلی‌گرم کلسیم رژیم غذایی را تامین می‌کند. این ماده‌ غذایی حاوی ایزوفلاونی به نام «دیادیزن» است که اجازه نمی‌دهد کلسیم استخوان‌‌ها از بین برود و جلوی دفع کلسیم از طریق ادرار را نیز می‌گیرد.

منابع غذایی سرشار از کلسیم ، سویا

دانه کنجد

کنجد گیاهی است از رده دولپه‌ای‌ها. یکی از قدیمی ترین گیاهان روغنی در جهان محسوب می‌شود. اگرچه کنجد از دانه‌های روغنی است، اما محتوای چربی آن تا حد زیادی سالم است. به همین دلیل به عنوان یکی از روغن‌های سالم برای پخت و پز در سراسر جهان استفاده می‌شود. دانه‌های کنجد بدون پوست یا با پوست قابل تهیه هستند. حدود ۱۰۰ گرم دانه کنجد تقریبا ۱۰۰٪ از ارزش روزانه کلسیم مورد نیاز یک بزرگسال را تامین می‌کند. اگر علاقمندید مطلب با کوتاهی قد خداحافظی کنید! را بخوانید.

منابع غذایی سرشار از کلسیم را بشناسید

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب چرا باید قبل از خواب یک قاشق عسل بخوریم؟ را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

این آجیل برای درمان فشارخون معجزه می‌کند!

محققان منطقه اسکاندیناوی دریافتند که خوردن آجیل می‌تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد. آیا آج…