این موارد نشان می‌دهد در خانواده‌ای سمی بزرگ شده‌اید

۳
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عصبانیت، اضطراب، پنهان‌‌کردن احساسات واقعی و اعتمادبه‌نفس پایین ویژگی‌های هستند که برخی از خانواده‌های سمی به فرزندان خود منتقل می‌کنند.
تاثیرات خانواده سمی بر شکل‌ گیری شخصیت افراد

در این مطلب از مجله دلتا به بررسی تاثیرات خانواده سمی بر شکل‌ گیری شخصیت افراد می‌پردازیم. این بررسی به ما کمک می‌کند تا دنیای درونی خود را بیشتر درک کنیم. دانستن دلایل ترس و اضطراب ما می‌تواند به درمان آن کمک کرده و زندگی‌مان را بهتر کند.

تاثیر خانواده سمی بر شکل‌ گیری شخصیت افراد

خودخواهی و بی‌تفاوتی والدین نسبت به احساسات فرزندانشان در دوران کودکی تاثیر زیادی بر شکل‌گیری شخصیت آن‌ها می‌گذارد.

از کنترل شدن می‌ترسید

اغلب اتفاق می‌افتد که والدین در خانواده‌های سمی سعی می‌کنند که سایر اعضای خانواده را کنترل کنند. این رفتار طبیعی نیست و در طولانی‌مدت به آزار عاطفی تبدیل می‌شود. این رفتار باعث می‌شود که احساس کنید کمتر به اطرافیان خود اعتماد دارید. همچنین، شما را از داشتن روابط جدید بازمی‌دارد. این احساس که دائما توسط خانواده‌ خود کنترل می‌شوید ممکن است منجر به رفتار اجتنابی نیز شود.

تاثیرات خانواده سمی بر شکل‌ گیری شخصیت افراد

در تعاملات اجتماعی و اعتماد به دیگران مشکل دارید

وقتی شخصی در یک فضای متشنج، در اطراف کنترل‌گری‌ها و سایر آزارهای ذهنی بزرگ می‌شود، احساساتش تحت تاثیر قرار می‌گیرد. برخی از والدین ممکن است نتوانند حمایت لازم را برای فرزند خود فراهم کنند. در سناریویی دیگر نیز ممکن است فرد در خانواده‌ای زندگی کند که احساس می‌کند همیشه باید مراقب باشد. برای اینکه روابط بهتری با دیگران داشته باشید به مطلب ۳ قدم طلایی برای نفوذ در دل‌ها و جذب دیگران سر بزنید.

با شکست‌خوردن به راحتی کنار نمی‌آیند

کودکانی که در یک فضای سمی بزرگ می‌شوند ممکن است دائما احساس کنند که همیشه به اندازه کافی خوب نیستند یا حتی بی‌ارزش هستند. آن‌ها با خواسته‌های بیش از حد روبه‌رو می‌شدند و اگر انتظارات والدین خود را برآورده نمی‌کردند، همیشه مورد سرزنش قرار می‌گرفتند. این افراد اصولا عزت‌نفس پایینی دارند و به خودشان اهمیت نمی‌دهند.

تاثیرات خانواده سمی بر شکل‌ گیری شخصیت افراد

احساس کمبود هویت از تاثیرات خانواده سمی بر شکل‌ گیری شخصیت افراد

وقتی در مورد سلامت روان خود صحبت می‌کنیم، مورد احترام قرار گرفتن در خانواده برای ما یک عامل حیاتی است. این مورد به اندازه‌ احساس دوست داشته‌شدن و تعلق داشتن مهم است. اگر رابطه بین کودک و والدینش توهین‌آمیز باشد، ممکن است کودک با دنیای درونی، هویت و عزت‌نفس خود دچار مشکل شود. این تجربه‌ها منجر به اثرات منفی مانند اضطراب و حتی افسردگی می‌شود.

خیلی از خودتان انتقاد می‌کنید

عزت‌نفس پایین یکی از یادگاری‌هایی که از والدین سمی برای فرزندان باقی می‌ماند. این کودک همواره احساس می‌کند احمق و بی‌لیاقت است و شایسته به‌دست آوردن هیچ چیز بهتری نیست. این کودکان در هر کاری که انجام می‌دهند، از خود انتقاد می‌کنند، تردید دارند و به فکر عواقب کار هستند.

خیلی از خودتان انتقاد می‌کنید

سرکوب کردن احساسات از تاثیرات خانواده سمی بر شکل‌ گیری شخصیت افراد

والدینی که به‌صورت کلامی یا فیزیکی کودک را آزار می‌دهند، احساسات او را نادیده می‌گیرند. علاوه بر این، اگر بچه‌ها سعی کنند احساسات خود را ابراز کنند، ممکن است منجر به بدرفتاری بیشتر خانواده شود. در نتیجه، بچه‌ها عادت می‌کنند که درد، رنجش و عصبانیت خود را پنهان کنند. در ادامه مسیر زندگی خود، ممکن است شروع به اولویت دادن احساسات دیگران بر احساسات خود کنند.

اغلب مضطراب هستید

کودکانی که در خانواده‌های سمی بزرگ شده‌اند اغلب درگیر اختلالات اضطراب می‌شوند. این مورد به دلیل بی‌ثباتی خانواده، بدرفتاری روحی و جسمی و نبود امنیت اتفاق می‌افتد. کودکان مبتلا به اضطراب با مشکلاتی در تمرکز مواجه می‌شوند. آن‌ها ممکن است احساس تحریک‌پذیری، بی‌قراری، نگرانی و تنش را تجربه کنند.

اغلب مضطراب هستید

پیشنهاد مطالعه: مطلب اگر این نشانه‌ها را دارید هنوز آماده ازدواج نیستید را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

زنان عاشق چه مردانی می‌شوند؟

زنان نسبت به برخی از مردان احساس بهتری دارند و تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با آن‌ها دار…