این کارها اعتماد به نفس شما را شکوفا می‌کند

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شکلی که زندگی انسان به خود می‌گیرد و هر مشکلی که در آن بروز پیدا می‌کند، همگی در نتیجه رفتارهای خود اوست و کسی به جز او، مسئول زندگی و مشکلاتش نیست.
انواع اعتماد به نفس

بخش زیادی از مشکلات و نابسامانی‌ها در نتیجه نداشتن اعتماد به نفس به وجود می‌آیند. اهمیت این خصوصیت باعث شد تا موضوع این مطلب از مجله دلتا را به معرفی انواع اعتماد به نفس اختصاص بدهیم.

انواع اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، همیشه در نتیجه نوعی باور و ایمان قلبی به‌دست می‌آید. به‌طورکلی می‌توانیم این باور را به سه نوع مختلف تقسیم‌بندی کنیم و برای هر بخش، حوزه جداگانه‌ای در نظر بگیریم.

باور به توانایی‌ها یکی از انواع اعتماد به نفس

اولین نوع از انواع اعتماد به نفس در نتیجه باور به توانایی‌ها به‌دست می‌آید. این باور مرتبط با فعالیت‌هایی است که در انجام‌ آن‌ها مهارت دارید و برای انجام دادن‌شان آموزش دیده‌اید.

برای مثال، کسی که برای نوازندگی به‌طور حرفه‌ای آموزش دیده باشد، به مهارتش در اجرای یک قطعه موسیقی کاملا باور دارد اما مشخصا در فعالیت یا مهارت دیگری نظیر آشپزی، چنین باوری به خودش نخواهد داشت.

دست‌یابی به این اعتماد به نفس هم کار چندان دشواری نیست و کافی است به مهارت‌تان در انجام کاری که برایش آموزش دیده‌اید توجه بیشتری نشان بدهید و به واسطه آن، به توانایی‌تان در انجام آن کار باور پیدا کنید؛ در نهایت همین باور است که اعتماد به نفس را در شما به‌وجود خواهد آورد.

انواع اعتماد به نفس

باور به توانایی در یادگیری مهارت‌های جدید و پیدا کردن راه‌حل برای مشکلات

این نوع اعتماد به نفس مربوط به فعالیت‌هایی می‌شود که برای انجام‌ آن‌ها مهارت بخصوصی ندارید و آموزش ندیده‌اید. سوال مهمی که در حوزه این دسته از فعالیت‌ها پیش می‌آید این است که با نداشتن بینش و اطلاعات کافی در مورد مشکلی بخصوص، چگونه امکان پیدا کردن راه‌حلی برای آن وجود خواهد داشت؟ برای یافتن جواب این سوال، پیش از هر چیز باید اقدام به شناسایی ندای درونی‌ کنید که به شما می‌گوید توانایی پیدا کردن راه‌حل را نخواهید داشت.

تجربه‌های ناخوشایند و شکست‌های گذشته، مسئله دیگری است که باید با آن کنار بیایید. اگر با اتکا بر شجاعت و آگاهی لازم، راه‌وروش‌های جدیدی را امتحان کنید که چندان با آن‌ها احساس راحتی نمی‌کنید. شکست‌های گذشته لزوما خبر از تجربه ناخوشایند دیگری در آینده نخواهند داد. بسیاری از افرادی که موفق شده‌اند عادت ناسالمی مانند سیگار کشیدن را برای همیشه کنار بگذارند، بارها اقدام به کنار گذاشتن آن کرده‌اند و شکست خورده‌اند. گذر از سد این تجربیات ناخوشایند بوده است که موفقیت نهایی را برای‌شان به ارمغان آورده است.

انواع اعتماد به نفس

باور به ارزش ذاتی از انواع اعتماد به نفس

سومین و آخرین نوع از انواع اعتماد به نفس، اعتماد به نفسی است که در نتیجه باور به ارزش ذاتی به دست می‌آید. آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که ما عزت نفس  خود را از کجا به‌دست می‌آوریم؟

شاید بهترین راه این باشد که به معنای واقعی کلمه عاشق زندگی‌تان بشوید. البته نه عاشق آن بخشی از خود که تنها به آنچه به او تعلق دارد و آنچه به دیگران، فکر می‌کند و دنیا را از این منظر نگاه می‌کند. بلکه عاشق آن بخش متعالی‌تر که تمامی مردم، فارغ از مقام‌شان، برایش به یک اندازه ارزشمند هستند. سرشار از مهرومحبت است و برای بخشیدن، درک کردن و انجام کارهای خیر، ظرفیتی بی‌انتها دارد. آن بخشی که تحت‌تاثیر ضربه‌های روحی قرار نگرفته است. با اینکه بسیاری از ما، وجود داشتن آن را انکار می‌کنیم، یا از آن بی‌اطلاعیم، وجود دارد.

هدف نهایی باید رسیدن به اعتماد به نفسی باشد که از هرگونه آسیبی در امان است و از هیچ چیز و هیچ کس تاثیر نمی‌پذیرد.

باور به ارزش ذاتی

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا بعضی افراد وسواسی می‌شوند؟ را بخوانید.

یک نظر

  1. ناشناس

    ۱ تیر ۱۴۰۱ در ۶:۱۹ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…