لپه پلو با مرغ، یک غذای ایرانی خوشمزه

۱۲
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
لپه پلو با مرغ یک روش بسیار ساده برای یک پلو مخلوط ایرانی است که امروزه به روش‌های مختلفی تهیه می‌شود. اگر به دنبال تنوع غذایی هستید، حتما لپه پلو با مرغ را امتحان کنید.
تهیه لپه پلو با مرغ

لپه پلو با مرغ یکی از پلو‌های بسیار خوشمزه و ترکیبی است که با مرغ ریش‌شده تهیه می‌شود. ولی شما می‌توانید به دلخواه مرغ را به‌صورت درسته سرو کنید. این غذا را می‌توانید برای شام یا ناهار و تنوع غذایی تهیه و سرو کنید. این غذا در کنار ترشی و سالاد طعم بی‌نظیری خواهد داشت. با مجله دلتا همراه باشید تا طرز تهیه لپه پلو با مرغ را یاد بگیرید.

مواد لازم برای تهیه لپه پلو با مرغ

  • سینه مرغ ۱ عدد
  • پیاز ۲ عدد
  • لپه ۱ پیمانه
  • برنج ۳ پیمانه
  • زعفران به مقدار لازم
  • نمک، فلفل سیاه، ادویه پلویی و دارچین به مقدار لازم

لپه پلو با مرغ

طرز تهیه لپه پلو با مرغ

مرحله اول

ابتدا سینه مرغ را داخل قابلمه قرار دهید و یکی از پیاز‌ها را پوست بگیرید و ۴ قاچ کنید و به همراه یک برگ بو دلخواه داخل قابلمه قرار دهید. روی مرغ‌ها آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بپزد و نرم شود. بعد از پخت، سینه مرغ را از آب جدا و ریش‌ریش کنید.

مرحله دوم

در ادامه برنج را بشویید و با کمی نمک خیس کنید. لپه را نیز به مدت ۱ ساعت بگذارید تا خیس بخورد که هم راحت‌تر بپزد و هم نفخ آن گرفته شود. لپه را به همراه کمی آب بپزید و بعد آبکشی کنید.

مرحله سوم

یکی از پیاز‌ها را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و داخل تابه با کمی زردچوبه تفت دهید تا سبک شود. لپه و مرغ ریش‌شده را به همراه کمی نمک، فلفل سیاه، دارچین و زعفران اضافه کنید. مواد را به مدت چند دقیقه تفت دهید تا بوی ادویه‌ها بلند شوند.

طرز تهیه لپه پلو با مرغ

مرحله چهارم

برنج را روی حرارت قرار دهید تا به‌جوش بیاید و در حین پختن کف روی برنج را بگیرید و بعد از نرم شدن برنج آن را آبکش نمایید. کف قابلمه ته‌دیگ دلخواه بگذارید و کمی برنج بریزید و بعد مقداری از مواد را قرار دهید و همین طور ادامه دهید تا مواد و برنج تمام شود. لپه پلو با مرغ را ۴۰ دقیقه دم بگذارید و در انتها کمی کره یا روغن روی برنج بریزید.

اگر به دستور غذاهای ایرانی علاقه دارید، کله جوش با بادمجان را بخوانید.

نکات کلیدی در تهیه لپه پلو با مرغ

  • می‌توانید مرغ را به‌صورت فیله و خردشده در این غذا استفاده کنید.
  • به دلخواه می‌توانید مقداری رب به مواد اضافه نمایید.
  • می‌توانید مرغ را حذف کنید و به‌صورت گیاهی این پلو را بپزید.

تهیه لپه پلو با مرغ

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن دستورهای آشپزی بیشتر ترشه کباب، بی‌نظیرترین مرغ گیلانی را بخوانید.

بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

سورمه کباب غذای بی‌نظیر گیلانی با بادمجان

سورمه کباب در کشور ترکیه نیز تهیه می‌شود. این غذا از یک لایه سس با بادمجان و فلفل دلمه کبا…