۵ قانون غذایی برای داشتن ذهنی شاد

۴
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
درست غذا خوردن می‌تواند سلامت شما را بهبود بخشد و حتی علائم بیماری‌های روانی را تا حدودی کاهش دهد.
رژیم غذایی مناسب سلامت روان

اختلالات افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در سراسر جهان است و بر اساس برآوردها، حدود ۲۰ نفر از هر ۱۰۰ نفر، یعنی از هر پنج نفر، یک نفر حداقل یک بار در زندگی از افسردگی رنج می‌برد. در این مطلب از مجله دلتا به بررسی رژیم غذایی مناسب سلامت روان می‌پردازیم.

رژیم غذایی مناسب سلامت روان چیست

این‌که چگونه کسی به یک رژیم غذایی خاص واکنش نشان می‌دهد، متفاوت است. برخی از رژیم‌های غذایی که برای یک فرد بسیار خوب تاثیر کرده‌اند، ممکن است برای دیگری به همان شکل موثر نباشند.

با این‌ حال، حتی تغییرات کوچک در رژیم غذایی مانند مصرف بیشتر سبزیجات و انواع توت‌ها و همچنین چربی‌های سالم مانند امگا ۳، روغن زیتون و آجیل می‌تواند خلق‌وخو و تمرکز را بهبود بخشد.

البته نکته مهم این‌ است که یک رژیم غذایی سالم به‌ هیچ‌وجه نمی‌تواند جایگزین درمان روانپزشکی شود بلکه آن را به شکلی معنادار و موثر تکمیل می‌کند.

قانون ۸۰-۲۰

متخصصین توصیه می‌کنند که از قانون ۸۰-۲۰ پیروی کنید. ۸۰ درصد از رژیم غذایی باید تا حد امکان با غذاهای فرآوری نشده، طبیعی و غنی از فیبر پوشش داده شود. ۲۰ درصد باقی‌مانده گاهی اوقات می‌تواند اصطلاحا ناسالم باشد و هوس‌های غذایی را برطرف کند. در نهایت، تغذیه باید بدن و ذهن را ارضا کند.

رژیم غذایی مناسب سلامت روان را بدانید

هرچه رنگارنگ‌تر، بهتر

تا حد امکان غذاهایی با رنگ‌های مختلف در هر وعده مصرف شود. سه‌چهارم بشقاب باید با سبزیجات پر شود. یک چهارم باقی‌مانده از چربی‌های سالم مانند روغن زیتون و آجیل و کربوهیدرات‌هایی با زنجیره بلند مانند غلات کامل یا کینوآ تشکیل شود.

مراقب مصرف پروتئین کافی نیز باشید. قانون کلی این است: یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن باید مصرف شود. بنابراین یک زن ۶۵ کیلوگرمی باید حدود ۶۵ گرم پروتئین مصرف کند، حالا از طریق گوشت یا ماهی، حبوبات یا محصولات لبنی.

مواد غذایی مناسب سلامت روان

مصرف سبزیجات برگ سبز

سبزی‌های با برگ‌های تیره بسیار مغذی هستند. هرچه سبزی تیره‌تر باشد، تراکم مواد مغذی آن بیشتر است. بنابراین باید روزانه چهار تا شش مشت سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کاهو، چغندر و کلم‌پیچ بخورید.

مصرف سبزیجات برگ سبز

گوش دادن به بدن

به‌طور کلی، شما همیشه باید به احساس بدن خود گوش دهید. از احساسی که بعد از غذا دارید آگاه باشید. اگر بعد از غذا خسته و بی‌حال هستید یا نمی‌توانید تمرکز کنید، سوءهاضمه یا علائم مشابه دارید، باید این سوال را داشته باشید که آیا غذاهایی که قبلا مصرف کرده‌اید مقصر هستند یا خیر. فقط غذاهایی را مصرف کنید که هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی به شما احساس خوبی می‌دهند.

اجتناب از غذاهای التهاب‌زا

غذاهای فوری می‌توانند باعث بروز التهاب در بدن شوند و در نتیجه اضطراب، استرس روانی و افسردگی را نیز افزایش دهند. از این غذاها باید فقط در حد اعتدال لذت برد.

اجتناب از غذاهای التهاب‌زا

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب ۶ عادت روزمره که هوشتان را کم می‌کند را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …