آهسته راه رفتن نشانه بیماری فراموشی است!

۸
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانشمندان در جدیدترین یافته‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که بین سرعت راه رفتن و کاهش عملکرد ذهنی ارتباط وجود دارد.
ارتباط بین سرعت راه رفتن و بیماری

سرعت قدم زدن افراد در دهه چهارم زندگی می‌تواند نشان‌دهنده سرعت کهولت و پیری مغز و بدن باشد. در این مطلب از مجله دلتا با ارتباط بین سرعت راه رفتن و بیماری مغزی بیشتر آشنا شوید.

ارتباط بین سرعت راه رفتن و بیماری مغزی چیست

تحقیقات صورت گرفته

تحقیقات نشان می‌دهد که بین سرعت راه رفتن و کاهش عملکرد ذهنی ارتباط وجود دارد. این مطالعه شامل حدود ۱۷ هزار بزرگسال بالای ۶۵ سال بود. نتایج مطالعات نشان داد کسانی که سالانه حدود ۵ درصد کندتر راه می‌روند و همچنین کاهش حافظه داشتند، با بیشترین احتمال ابتلا به زوال عقل روبه‌رو بودند.

«تایا کالیر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه موناش در استرالیا، گفت: «این نتایج اهمیت راه رفتن را در ارزیابی خطر زوال عقل نشان می‌دهد.»

این یافته‌ها بازتاب یافته‌های مطالعه سال ۲۰۲۰ روی تقریبا ۹۰۰۰ بزرگسال آمریکایی است. ارتباط بین کاهش سرعت راه رفتن و کاهش حافظه و خطر ابتلا به زوال عقل در آینده را در این مطالعه بررسی کردند.

مغز کوچک‌تر، بدن سالخورده‌تر

مغز کوچک‌تر، بدن سالخورده‌تر

محققان می‌گویند افرادی که در دهه چهار زندگی خود آهسته راه می‌روند، بدنشان با سرعت بیشتری پیر می‌شود. همچنین صورت آن‌ها سالخورده‌تر نشان می‌دهد و مغزشان هم به نسبت کوچک‌تر است. سرعت پیاده‌روی آهسته‌تر در سالمندان، با خطر بیشتر زوال عقل و کاهش توانایی مرتبط دانسته‌شده است.

برخی نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که ارتباط بین سرعت راه رفتن و کاهش عملکرد ذهنی ممکن است به دلیل کوچک شدن هیپوکامپ سمت راست مغز باشد. این بخش از مغز وظیفه یادگیری، حفظ خاطرات و توانایی یافتن راه را بر عهده دارد.

مطالعات قبلی همچنین نشان داده‌اند که ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی سریع، دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری و رقصیدن می‌توانند هیپوکامپ را بزرگ کرده و برخی از نواحی حافظه را بهبود بخشند.

ابتلا به اختلال شناختی خفیف، به این معنی نیست که فرد به زوال عقل مبتلا خواهد شد. طبق گزارش محققان، تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد ۶۵ سال و بالاتر مبتلا به اختلال شناختی خفیف در طول یک سال دچار زوال عقل می‌شوند.

ارتباط بین سرعت راه رفتن و بیماری چیست

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب ماهی‌ شگفت‌انگیز با دندان‌های انسانی! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا برنج ژاپنی‌ها را چاق نمی‌کند!

این یک سوال بسیار رایج است. اگر کربوهیدرات عاملی برای چاقی می‌شود، پس چرا ژاپنی ها چاق نمی…