چگونه باشیم تا دیگران به ما احترام بگذارند؟

۱۰
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تقریبا همه‌ افراد در هر سن‌و‌سال و موقعیت اجتماعی‌، دوست دارند مورد احترام واقع شوند و جایگاه‌شان به‌عنوان یک انسان محترم حفظ شود.
ویژگی های رفتار با احترام بیشتر

احترام خودبه‌خود ایجاد نمی‌شود. احترام به‌دست آوردنی است و برای همین لازم است، رفتار مناسبی داشته باشید تا دیگران برای شما احترام قائل شوند. در این مطلب از مجله دلتا به بیان ویژگی های رفتار با احترام بیشتر می‌پردازیم.

ویژگی های رفتار با احترام بیشتر

اگر به‌عنوان یک فرد احترام لازم را دریافت کنید، برنده هستید. در ادامه نکاتی برای کسب احترام بیشتر آورده شده است. با ما همراه باشید.

مهربان باشید

همیشه با هرکسی که در طول روز می‌بینید، از همسر و فرزندان‌ شما گرفته تا همکار یا حسابدار فروشگاه مودبانه رفتار کنید. گفتن این حرف از انجام آن راحت‌تر است، بخصوص اگر روز بدی را گذرانده باشید. اما اگر می‌خواهید محترمانه با شما رفتار شود، باید با همه درست رفتار کنید و مهربان بودن را از یاد نبرید. درهرجایی که امکان دارد لبخند زدن را فراموش نکنید و از کلمه‌ لطفا یا متشکرم استفاده کنید.

ویژگی های رفتار با احترام بیشتر

محترمانه رفتار کنید

رفتارهای غیر‌محترمانه مانند چشم‌غره‌‌رفتن، استفاده‌ بیش‌از‌حد از تلفن‌همراه را کنار بگذارید و برای درمان پرحرفی خود چاره‌ای بیندیشید. این کارها نه‌ تنها نشانه‌ بی‌احترامی به فردی است که با او ارتباط دارید، بلکه مانع از برقراری ارتباط بیشتر و حل مسئله نیز خواهد شد.

خوب گوش کنید

گوش‌کردن فرایندی فعال است و به هیچ‌وجه منفعل نیست. گوش‌دادن به این معنی است که شما افکار و عقایدتان را از ذهن‌تان خارج می‌کنید و واقعا به چیزهایی که دیگران می‌خواهند به شما منتقل کنند، گوش می‌دهید. اغلب در گفت‌و‌گوهای امروزی، نظرات یک فرد سبب می‌شود افکار شنونده تحریک شود و او هم داستان خود را در روند مشابهی مطرح می‌کند.

مفید بودن از ویژگی های رفتار با احترام بیشتر

افرادی که همیشه آماده‌ کمک‌کردن به دیگران هستند یا در موقعیت‌های لازم به دیگران گوش می‌دهند یا به دنبال فرصتی برای کمک‌کردن هستند، احترام بیشتری دریافت می‌کنند. به‌دنبال فرصت‌هایی برای کمک‌کردن باشید، حتی اگر قبلا این موقعیت‌ها را نادیده می‌گرفتید. مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشید. برای اینکه رفتار بهتری با دیگران داشته باشید به مطلب مثبت گرایی سمی خطرناک است! سر بزنید.

ویژگی های رفتار با احترام بیشتر

بهانه‌تراشی نکنید

فعالیت‌های شما به‌جز در بعضی موارد پیش‌بینی نشده، براساس انتخاب‌های شما صورت می‌گیرد و دلیلی برای بهانه‌تراشی وجود ندارد. کارتان را انجام دهید. اگر معمولا دیرتر از موعد به جایی که باید می‌رسید، احتمالا به این دلیل است که در مدیریت زمان خود مشکل دارید. درصورتی که کاری را به اتمام نرسانده‌اید به احتمال زیاد به این دلیل است که روی آن تمرکز نکرده‌اید یا به نظرتان انجام آن کار غیرضروری بوده است.

خشم را کنار بگذارید

عصبانیت و ناراحتی به هیچ‌کس جز خودتان آسیب نمی‌زند. بیشتر از چند لحظه خشم را در خودتان نگه ندارید می‌توانید از راه‌های کنترل خشم استفاده کنید، کار خود را جبران کنید یا از آن بگذرید. در حالت خشم باقی نمانید. توجه داشته باشید که استرس سبب ایجاد هیجان می‌شود و می‌تواند در سلامتی شما مشکل ایجاد کند.

مشتاق تغییر بودن از ویژگی های رفتار با احترام بیشتر

لجبازی شما را به‌جایی نمی‌رساند. قبول کنید که تغییر جزئی از روند تکامل است. مهارت‌های رشد فردی را در خودتان تقویت کنید. برای مثال به یادگیری مهارت‌های جدید بپردازید، فعالیت‌های جدید را امتحان کنید و بخصوص رفتارهای غیرارادی خود را بررسی کنید و به خاطر این سعی و تلاش در مسیر بهترشدن خودتان را تحسین کنید.

مشتاق تغییر بودن

پیشنهاد مطالعه: مطلب رازهای ازدواج موفق و داشتن رابطه ماندگار را بخوانید.

منبعchetor

۱۰ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۸ تیر ۱۴۰۱ در ۰:۲۷ ق٫ظ

  برام جالب بود

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۱ تیر ۱۴۰۱ در ۸:۵۹ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۱۶ تیر ۱۴۰۱ در ۶:۲۸ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۲:۴۲ ب٫ظ

  خیلی ممنون از راهنماییتون خیلی خوب بود

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ در ۷:۲۰ ب٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

 4. ناشناس

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ در ۳:۴۷ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ در ۳:۴۷ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ در ۷:۳۳ ب٫ظ

 7. ناشناس

  ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ در ۱:۱۷ ب٫ظ

 8. ناشناس

  ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۲:۲۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

مراحل کنترل خشم در رابطه چیست؟

کنترل خشم در رابطه چگونه اتفاق می‌افتد؟ صحبت از خشم که به میان می‌آید، همۀ ما را به یاد رف…